Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

01

Grupa mieszkańców Celin oraz okolicznych wiosek, dzięki zaproszeniu Posła Mirosława Pawlaka oraz organizatorów: OSP Celiny i radnego Stanisława Gratki uczestniczyła w dniu 9 kwietnia w wycieczce do Warszawy, gdzie miała okazję zwiedzić budynek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.

Przed wejściem do Sejmu przywitał bardzo serdecznie wszystkich przybyłych gości Poseł na Sejm RP Mirosław Pawlak. Uczestnicy wycieczki dostali się do Sejmu RP „od kuchni” czyli przez Nowy Dom Poselski. Poseł Mirosław Pawlak, oprowadzanie rozpoczął od kaplicy sejmowej, a następnie po salach obrad i innych pomieszczeniach, opowiadając o pracy posłów i senatorów. Jednym z punktów wycieczki było zwiedzanie holu głównego w którym znajduje się tablica upamiętniająca posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej oraz tablica upamiętniająca posłów którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. W sali Wszechnicy Sejmowej przewodnik sejmowy przedstawiła historię i współczesność polskiego parlamentaryzmu.

Sejmowy gmach większość osób widziało tylko na ekranach telewizyjnych, natomiast teraz będąc w samym środku, można było porównać swoje wyobrażenia i wczuć się w jego atmosferę. Zwiedzając gmach sejmu udało się spotkać wielu znanych polityków, dziennikarzy, publicystów i innych osób, które można na co dzień zobaczyć w telewizji.

Grupa przeszła również na galerię sejmową, gdzie miała okazję przysłuchać się plenarnym obradom sejmu. Po takiej ilości wrażeń nasi zwiedzający udali się do jadalni sejmowej na obiad zafundowany przez posła Mirosława Pawlaka.

Pobyt w Sejmie RP zakończył się pod pomnikiem Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie nastąpiło pożegnanie z posłem Mirosławem Pawlakiem, ale także zaproszenie do kolejnej wizyty w Sejmie.

Na zakończenie pobytu w Warszawie nasi mieszkańcy wraz z przewodnikiem odwiedzili jeszcze Grób Nieznanego Żołnierza, Stare Miasto wraz z bazyliką katedralną, Zamkiem Królewskim, Kolumną Zygmunta, Łazienki Królewskie. Późnym popołudniem, pełni wrażeń, ruszyli w drogę powrotną.
                                                                                                                      

Stanisław Gratka