Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

W dniach 24-25 czerwca br. W Warszawie odbyła się dwudniowa konferencja pn.,, Współdecydowanie. Moda, czy nowoczesna samorządność”, podsumowująca kilkuletnią realizację pilotażowego projektu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego  ,,Decydujmy razem”.  Patronat honorowy nad konferencją sprawował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

    W dwudniowej konferencji udział wzięło blisko 400 osób. Pierwszy dzień konferencji przeznaczony był dla uczestników projektu ,,Decydujmy razem”. Wzięli w nim udział przedstawiciele 108 samorządów realizujących projekt. Gminę Raków reprezentowały Panie: Agnieszka Rejnowicz i Marzena Koncewicz. Uczestnicy spotkania dokonali podsumowania prawie pięcioletnich działań w ramach projektu. Niezwykle podniosły był moment gdy  z rąk wiceministra infrastruktury i rozwoju Pana  Pawła Orłowskiego przedstawiciele gmin otrzymali specjalne podziękowania za zaangażowanie samorządu w procesy partycypacyjne:  "Dzisiaj nie możemy mówić o dobrym rządzeniu bez partycypacji -podkreślił – Zarzadzanie bez włączenia obywateli, bez współdecydowania to błąd. Kluczem jest wspieranie samorządów w dobrym rządzeniu, a możliwością i techniką wsparcia jest partycypacja".  Drugi dzień konferencji był dniem otwartym dla wszystkich, dla których partycypacja ma znaczenie. Podczas trzech paneli dyskusyjnych uczestnicy wspólnie szukali odpowiedzi na pytanie czy partycypacja zadomowiła się w samorządach polskich? Jaka jest przyszłość partycypacji w naszym kraju?

W projekcie ,,Decydujmy razem” w sumie udział wzięło 108 samorządów, przeszkolonych zostało 150 animatorów, których wspierało 29 doradców, a ponad 10 tysięcy mieszkańców wzięło udział w warsztatach i seminariach podczas których wypracowywane programy gminne.  Celem projektu było wypracowanie i przetestowanie modeli partycypacji publicznej z wykorzystaniem animacji oraz upowszechnianie i promocja współdecydowania w środowiskach lokalnych. Gmina Raków, jako jedna z 3 gmin województwa świętokrzyskiego  do projektu przystąpiła w 2010 roku. Dnia 1 kwietnia 2010 r. w budynku Urzędu Gminy w Rakowie odbyło się pierwsze spotkanie zespołu partycypacyjnego składającego się z przedstawicieli Rady Gminy, organizacji i stowarzyszeń oraz społeczności lokalnej chcącej decydować o sprawach publicznych. Podstawowym celem pracy zespołu było opracowanie dokumentu strategicznego pn. "Strategia zrównoważonego rozwoju gminy Raków”.  Po prawie dwuletnim okresie pracy zespołu 20 marca 2012 roku ,,Strategia Zrównoważonego Rozwoju gminy Raków na lata 2012-2014 „  została przyjęta przez Radę Gminy Raków do realizacji.

A. Rejnowicz