31 sierpnia 2013r dobiega końca projekt ,,Dodatkowe miejsca w przedszkolu w Rakowie” realizowany przez Gminę Raków w ramach działania 9.1 „Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty”, poddziałania 9.1.1 „Zmniejszenie nierówności w stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej”. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Projekt objął w sumie 70 dzieci uczęszczających do grup przedszkolnych 3, 4 i 5 – latków w Gminnym Przedszkolu w Rakowie. Kwota dofinansowania wyniosła 244.200,00 PLN (w tym wkład własny gminy 36.630,00 PLN). Dzięki otrzymanemu wsparciu otwarto dodatkowy oddział przedszkolny oraz doposażono przedszkole:
-
W ramach projektu została wyremontowana sala lekcyjna oraz dostosowana do potrzeb dzieci 3-5-letnich łazienka w budynku gimnazjum.
-
Z funduszy unijnych zakupiono meble, telewizor i odtwarzacz DVD z nagrywarką.
-
Przedszkole zostało doposażone w nowe zabawki, pomoce dydaktyczne, stroje dla dzieci.
-
W celu zapewnienia jak najlepszych możliwości wszechstronnego rozwoju dzieci zakupiono nowoczesne narzędzie do nauki – program ,,Klucz do uczenia się”, pomoce do logopedii, gimnastyki korekcyjnej oraz zabaw kreatywnych.
-
Przedszkole wzbogaciło się o materiały do nauki języka angielskiego i instrumenty muzyczne.
-
Na plac zabaw została zakupiona karuzela oraz przeplotnia.
Dzieci wzięły udział w następujących zajęciach dodatkowych:
-
zajęcia z języka angielskiego - 216 godzin
-
zajęcia z rytmiki – 216 godzin
-
zajęcia logopedyczne – 144 godziny
-
zajęcia z gimnastyki korekcyjnej – 216 godzin
-
warsztaty teatralne – 38 godzin
W przedszkolu realizowany jest program wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej "Klucz do uczenia się", który jest oparty na pedagogice wybitnego rosyjskiego psychologa Lwa Wygotskiego. Odbyły się zajęcia otwarte prezentujące pracę z dziećmi wg ww programu.
W ramach projektu zostały dwukrotnie przeprowadzone badania dzieci przez doświadczonych specjalistów - psychologa i pedagoga. Badania te posłużyły jako narzędzie do ewaluacji projektu.
Przedszkolaki miały organizowane imprezy okolicznościowe (zabawa karnawałowa, piknik rodzinny) oraz 2 wycieczki (do Teatru Lalki i Aktora ,,Kubuś” w Kielcach, Europejskiego Centum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie). Dzieci oglądały w przedszkolu 5 przedstawień teatralnych. Miały systematycznie organizowane zabawy kreatywne. Podczas konferencji podsumowującej projekt zorganizowana została wystawa prac dzieci pod hasłem ,,Kreatywna Kraina Malucha”– efekt zabaw twórczych. Przedszkolaki przygotowały i zaprezentowały 2 spektakle teatralne - ,,Jasełka” oraz ,,Przygodę na łące”.
Rodzice przedszkolaków w ramach wsparcia mieli możliwość uczestniczenia w szkoleniach oraz skorzystania z porad specjalistów (pedagog, psycholog, logopeda, pielęgniarka).
Pod koniec czerwca odbyła się konferencja, na której przedstawiona została prezentacja multimedialna podsumowująca projekt - obrazująca całokształt działań i osiągnięte rezultaty. Zapraszamy do jej obejrzenia.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
Człowiek – najlepsza inwestycja