Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

01m

Edukacja kulturowa z udziałem gospodarstw agroturystycznych realizowana jest na terenie województwa świętokrzyskiego w 4 gospodarstwach. To są najaktywniejsze w ostatnich latach gospodarstwa posiadające wzbogaconą ofertę dla turystów poprzez warsztaty edukacyjne nawiązujące do klimatu i charakteru gospodarstwa. Spotkać można je również pod nazwą: „zagroda edukacyjna”.

 

 

 

 

 Dwa spośród wymienionych ilościowo gospodarstw znajdują się na terenie gminy Raków. To „perełeczki”, które zostały nagrodzone wielokrotnie w konkursach za aktywność, urokliwą i ciekawą ofertę. Zrodził się zatem pomysł, by inni właściciele gospodarstw agroturystycznych z regionu poznali wspomniane gospodarstwa w nowej odsłonie oraz zasady formalno- prawne obowiązujące przy przekształcaniu gospodarstw w edukacyjne.

18 lutego 2013r. zorganizowane zostało szkolenie w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Rakowie. Organizatorami byli: Gmina Raków, Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach, Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach oraz Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie.

Uroczystego otwarcia spotkania dokonała Pani Jadwiga Milewicz- Zastępca Wójta Gminy Raków. O edukacji kulturowej w gospodarstwach agroturystycznych opowiedziała Pani Agnieszka Zwierzyńska – kierownik Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie. W panelu dyskusyjnym udział wzięli: Pan Stanisław Gratka- właściciel gospodarstwa „ Agroturystyka” Gratka z Celin i Wiceprzewodniczący Rady Gminy w Rakowie oraz Pani Elżbieta Kot-właścicielka gospodarstwa „Kuźnia” leśniczówka z Nowej Huty.

Do współpracy w roku 2013 z Powiatowym Urzędem Pracy z Kielcach zaprosiła Pani – Małgorzata Stanioch - dyrektor placówki uczestniczących w spotkaniu właścicieli gospodarstw agroturystycznych. W przygotowanej ofercie szczegółowo przybliżyła zasady organizowania staży w gospodarstwach agroturystycznych. Wspomniała także o nagrodzie przyznanej dla Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach w roku 2012 za zrealizowany projekt pn: „Agroturystyka- sposób na sukces na wsi” w kategorii „Promowanie ducha przedsiębiorczości” przyznanej przez Ministra Gospodarki.




Pani Joanna Karwacka ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach- PZD Kielce przybliżyła uczestnikom zasady formalno- prawne funkcjonowania gospodarstwa agroturystycznych będących zagrodami edukacyjnymi lub zamierzających takimi pozostać.

Pojawiła się przestrzeń do dyskusji, wymiany doświadczeń, szczegółowe pytania i odpowiedzi oraz krótka przerwa na degustację.

Pani Marta Gil- Barańska ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach- PZD Kielce przybliżyła uczestnikom zasady i podstawy tworzenia aranżacji roślinnych w domu i ogrodzie.

Uczestnicy otrzymali do wypełnienia ankiety ewaluacyjne przygotowane przez Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie. Wśród pytań znalazło się pytanie odnoszące się do tematyki przyszłych szkoleń. Uczestnicy wskazywali tematy i zagadnienia ważne dla nich. Najczęściej pojawiały się:

  • metody i przykłady wzbogacenia oferty agroturystycznej,
  • produkty lokalne w gospodarstwach agroturystycznych,
  • wymagania sanitarne w gospodarstwach agroturystycznych,
  • nowoczesne metody promocji i reklamy gospodarstwa agroturystycznego,
  • kategoryzacja i podnoszenie standardu.

Najważniejsze spostrzeżenia wynikające ze spotkania szkoleniowego to:

  • uczestnicy wielokrotnie podkreślali potrzebę udziału w szkoleniach połączonych z wymianą doświadczeń,
  • zgłoszono potrzebę organizacji wyjazdu do gospodarstwa edukacyjnego,
  • wyjaśnione zostały podstawowe pojęcia i zasady formalno- prawne zakładania zagród edukacyjnych,
  • zgłoszono potrzebę zorganizowania szkolenia z zakresu zasad tworzenia i aranżacji roślinnych w domu i ogrodzie w plenerze, np.: w jednym z gospodarstw agroturystycznych,
  • uczestnicy wyrazili chęć dalszej współpracy z instytucjami wspierającymi rozwój agroturystyki oraz gospodarstw edukacyjnych w gminie Raków.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowanie wszystkim uczestnikom za obecność i pełne zaangażowanie wraz z zaproszeniem do udziału w kolejnych spotkaniach warsztatowo- szkoleniowych.

 

Agnieszka Zwierzyńska
Kierownik
Centrum Kultury Fizycznej
i Rozwoju Lokalnego w Rakowie