Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

W ramach konsultacji społecznych odbywających się w związku z wytyczaniem ostatecznej wersji tras rowerowych współfinansowanych z Programu Operacyjnego Polski Wschodniej w Gminie Raków wypracowano stanowisko którego treść mogą Państwo znaleźć poniżej.
    W nawiązaniu do pisma z dnia 08.07.2008r. Znak: EKST.III-4223/1/08 Urząd Gminy w Rakowie przesyła propozycje przeprowadzenia trasy rowerowej przez teren gminy. Proponowany przebieg trasy nie koliduje z ruchem kołowym (trasa rowerowa: Rakówka – Raków – Drogowle (Ruda) – Korzenno – Smyków). Począwszy od miejscowości Rakówka do mostu na rzece Łagowica (ujście do zbiornika wodnego Chańcza) przy drodze wojewódzkiej Kielce – Staszów lokalizację trasy proponuje się po terenie byłej kolei wąskotorowej, następnie po wydzielonym z działek wspólnoty gruntowej Raków pasie o szerokości 2,5m i utwardzonej ścieżce dydaktycznej - Ariański Szlak z tablicami informacyjnymi nawiązującymi do wydarzeń historycznych. Dojeżdżając do mostu na rzece Czarna Staszowska kierujemy się chodnikiem na południe za teren tartaku do drogi gminnej, która doprowadzi nas przez tereny leśne do Rudy – części miejscowości Drogowle, gdzie znajduje się zabytkowy kościół katolicki z XVII wieku. Przejeżdżając drogę powiatową Raków - Potok wkraczamy w malownicze tereny dorzecza rzeki Czarnej Staszowskiej, drogami polnymi i duktami leśnymi dotrzeć możemy do malowniczych stawów i obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych znajdujących się w gospodarstwie agroturystycznym ,,Korzyna”. Wracając na szlak rowerowy ścieżkami leśnymi dojeżdżamy do miejscowości Smyków i przy gospodarstwie agroturystycznym skręcamy do miejscowości Holendry położonej na terenie gminy Pierzchnica.
 
Proponowana trasa rowerowa przebiega przez ciekawe i atrakcyjne miejsca i miejscowości:
  • Rakówka – miejscowość wzmiankowana już w XVIII wieku (1790 r.) swą nazwą nawiązuje do pobliskiego Rakowa. Dawny przystanek kolejki wąskotorowej.

  • Raków – miejsce niezwykle ważne dla historii polskiej reformacji, założone przez kasztelana żarnowskiego – Jana Sienieńskiego w roku 1567. Miasto stanowiło centrum myśli ariańskiej (do roku 1638 kiedy to wygnano braci polskich – arian z miasta, wynikało to z wyroku sejmowego jaki zapadł po zniszczeniu krucyfiksu przez uczniów tutejszej szkoły – Akademii Rakowskiej). Raków w początkach XVII wieku urósł do rangi stolicy ruchu ariańskiego. Działała tu prężna drukarnia (w której do roku 1638 wydano około 200 książek) i uczelnia (kształcąca młodzież różnych narodowości). W roku 1627 oddano w Rakowie do użytku publicznego trzecią w Rzeczypospolitej bibliotekę publiczną (po Gdańsku i Krakowie). W miejscowości obejrzeć można wspaniały kościół pw. Świętej Trójcy wzniesiony w miejscu dawnego zboru ariańskiego. Barokowa budowla wzniesiona z inicjatywy biskupa krakowskiego – Jakuba Zadzika w latach 40 – tych XVII wieku.
    W świątyni podziwiać można snycerkę Antoniego Frąckiewicza (znanego XVIII – wiecznego rzeźbiarza krakowskiego). Do naszych czasów zachował się również kościółek pw. Św. Anny będący pozostałością po działającym w Rakowie klasztorze ojców reformatów. Z zabytków świadczących o ariańskiej historii Rakowa pozostał tzw. „Dom Wójta” (z I połowy XVII wieku) – mieszczący dziś bibliotekę gminną.
    W pobliżu kościoła zachował się również niewielki budynek (izba pamięci) pochodzący z okresu ariańskiego. Do naszych czasów zachował się również oryginalny układ urbanistyczny Rakowa (z dwoma rynkami).

  • Ruda – stanowi część miejscowości Drogowle, jej nazwa nawiązuje zapewne do działających tu kuźnic. Wzmiankowana w 1579 roku wchodziła w skład włości biskupów krakowskich. To właśnie z ich inicjatywy wybudowano tutaj kościół pw. Św. Andrzeja (pełniący funkcję kościoła parafialnego dla katolickiej ludności Rakowa) wzniesiony w latach 1620 – 1630. W miejscowości zachowały się również pozostałości założenia dworskiego z II połowy XIX wieku (dwór, budynki gospodarcze, park).

  • Korzenno – miejscowość wzmiankowana już w roku 1190 jako „Corenowo”. W XVII wieku stanowiła część majątku biskupów krakowskich, wchodzącego w skład klucza cisowskiego. W Korzennie zachowała się do naszych czasów XIX wieczna kaplica wystawiona ku czci Matki Bożej. Licznie jest tu także reprezentowana drewniana zabudowa wiejska z przełomu XIX i XX wieku, zachował się tu również młyn wodny z 1924 roku oraz pomnik AK.

  • Smyków – (wcześniej Babirada) pojawia się w źródłach historycznych już w wieku XVIII (1791 r.). W wieku XIX funkcjonował w Smykowie folwark. W miejscowości zachowały się resztki dawnej kuźnicy (grobla, duża ilość żużla), na jej miejscu został wybudowany (zachowany do dzisiaj) młyn wodny. W okolicy Smykowa znajduje się objęty ochroną obszar o charakterze bagiennym (o powierzchni 0,4 ha). Na tym terenie (zalewanym okresowo) spotkać można liczne gatunki mchów oraz żurawinę błotną, wełniankę, modrzewicę zwyczajną, bagno zwyczajne.

    Przedstawiona przez Gminę Raków trasa jest ciekawa pod względem przyrodniczym, krajobrazowym, historycznym i turystycznym. W związku z tym, że trasa przebiegać będzie po istniejących drogach, duktach leśnych i dawnym trakcie kolejowym nakłady finansowe na powstanie ścieżki rowerowej będą mniejsze, co umożliwi włączenie się Gminy Raków do współfinansowania projektu.
    Zatwierdzony wstępnie przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przebieg trasy rowerowej jest wielką szansą szerszego odkrycia niezwykle atrakcyjnych pod wieloma względami terenów naszej gminy dla amatorów turystyki rowerowej.