uwaga 1 KOMUNIKAT! - zmiany w lokalizacji referatów Urzędu Gminy w Rakowie

Szanowni Państwo,
Zadanie inwestycyjne pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" zostało zakończone. 
Stopniowo poszczególne referaty będą przenoszone z tymczasowej siedziby z ul. Jana Sienieńskiego 20 (budynek po byłej szkole podstawowej) na ul. Ogrodową 1 (tzw. "stary" urząd).
Dane teleadresowe w trakcie przenoszenia będą się zmieniać. Należy śledzić niniejszą stronę, aby uniknąć pomyłek w kontaktach z Urzędem. 

Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

plakat wydarzenia

W efektowne pokazy, barwne inscenizacje i widowiskowe turnieje rycerskie będzie obfitować wyjątkowe widowisko plenerowe -„Opowieść jako żywa...Pielgrzymka Władysława Jagiełły na Święty Krzyż”, które już w najbliższą niedzielę, 28 lipca zostanie zaprezentowane na Błoniach Świętego Krzyża. W dniu wydarzenia będzie dostępny darmowy transport dla uczestników.

Wydarzenie rozpocznie Msza Święta w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu o godzinie 12.00 w intencji Króla Władysława Jagiełły i rycerstwa polskiego z Bitwy pod Grunwaldem. Następnie Błonia przed klasztorem staną się miejscem wyjątkowego widowiska plenerowego przygotowanego przez Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Tego dnia mieszkańcy i turyści będą świadkami rekonstrukcji pielgrzymki Króla Władysława Jagiełły do najstarszego polskiego sanktuarium, które odwiedzał wielokrotnie, w tym przed Bitwą pod Grunwaldem.

Kronikarz Jan Długosz pisał, że w czerwcu 1410 roku w drodze na wojnę z Krzyżakami Jagiełło zatrzymał się w dzisiejszej Nowej Słupi, skąd wspiął się w górę do klasztoru Świętego Krzyża na Łysej Górze, a tam na klęczkach odprawiał modły i rozdawał jałmużnę.

W inscenizacji zobaczymy króla Władysława Jagiełłę w otoczeniu królowej oraz wielu znamienitych rycerzy, którzy wsławili się w Bitwie pod Grunwaldem. Wśród nich Zawisza Czarny z Garbowa herbu Sulima, Mszczuj ze Skrzynna herbu Łabędź, czy Dobiesław z Oleśnicy herbu Dębno.

Nie zabraknie konnych turniejów rycerskich, łuczniczych, a także pokazów musztry bojowej wojsk pieszych, jak również tańca i muzyki dawnej. To będzie wspaniałe widowisko plenerowe w samym sercu Gór Świętokrzyskich. Oprócz pokazów rycerskich, na odwiedzających czekać też będą stoiska z rękodziełem i regionalnymi potrawami.

W dniu wydarzenia będzie dostępny darmowy bus dla uczestników, który będzie kursował wahadłowo od Huty Szklanej na Święty Krzyż w godzinach 11.00-15.00.

Serdecznie zapraszamy na to niezwykłe widowisko organizowane przez Starostwo Powiatowe w Kielcach!!! 

Baner - Świętokrzyskie szlaki turystyczne - przekierowanie do strony https://swietokrzyskie.szlaki.pttk.pl/