Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

 
W dniu 17 grudnia 2008 r. w Gimnazjum im. Jana Pawła w Rakowie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej tajne nauczanie w Rakowie i jego okolicy w okresie terroru hitlerowskiego 1939-1945, ufundowanej przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego. Pomysłodawcą i inspiratorem uroczystości był uczestnik tajnego nauczania w latach II wojny światowej pan Ryszard Wójcik- dziś emerytowany, wieloletni dyrektor II liceum Ogólnokształcącego im, Jana Śniadeckiego w Kielcach, który zwrócił się do pani Wójt Gminy Raków i pana dyrektora Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rakowie o pomoc w zorganizowaniu uroczystości.


Wśród zaproszonych gości znaleźli się pan Lech Janiszewski-Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, pani Wójt Gminy Raków - Alina Siwonia, pani wizytator Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty-Beata Zagnieńska, dyrektorzy szkół z terenu gminy oraz uczestnicy tajnego nauczania w latach 1939-1945 na terenie naszej gminy i rodziny dziś już nieżyjących uczestników tamtych wydarzeń.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym w Rakowie, odprawiona przez księdza proboszcza Romana Dyląga. Następnie w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rakowie odbyła się akademia, w której uczniowie gimnazjum poprzez wiersze i piosenki pozwolili przenieść się obecnym w czasy II wojny światowej i przypomnieć atmosferę tamtych dni. Po akademii goście w swych wystąpieniach podziękowali organizatorom, młodzieży szkolnej za trud włożony w to spotkanie.

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważna jest pamięć o tamtych wydarzeniach. Naród polski nie pozwolił na uniemożliwienie wychowania w polskości następnego pokolenia. Znalazł sposób na kontynuowanie nauki swoich dzieci. Tym sposobem było właśnie tajne nauczanie. Ludziom, którzy wcielili w życie ideę tajnego nauczania winni jesteśmy pamięć i wdzięczność.


Organizatorzy


Zamknij    Zamknij 
     
Zamknij    Zamknij