Dożynki Powiatu Kieleckiego i Gminy Raków odbyły się 27 sierpnia 2023 r. na rynku w Rakowie. Przedstawiciele osiemnastu gmin uczcili trudną, ale jednocześnie bardzo potrzebna pracę rolników. Uroczysta msza św. w ich intencji odbyła się w kościele pw. Świętej Trójcy – Sanktuarium Matki Bożej Cudownej Przemiany w Rakowie. O trudnej pracy na roli mówił ks. proboszcz Paweł Mackiewicz. Pobłogosławione zostały przyniesione wieńce dożynkowe i chleby z tegorocznych zbóż.
Następnie korowód dożynkowy na rakowski rynek poprowadzili starostowie dożynek: Renata Łoboda z Głuchowa oraz Stanisław Pociejowski z Szumska-Kolonii oraz organizatorzy dożynek: starosta kielecki Mirosław Gębski i wójt gminy Raków Damian Szpak, a także kolejno: Kapela Zespołu Pieśni i Tańca ze Strawczynka, poczty sztandarowe, delegacje gmin, zaproszeni goście i mieszkańcy gminy Raków.
Po odczytaniu informacji o każdej z gmin, przy akompaniamencie zespołu ze Strawczynka odśpiewano hymn oraz rotę.
Starosta kielecki oraz wójt gminy Raków w swoich przemówieniach, podziękowali rolnikom za ich ciężką pracę. Następnie otrzymali od starostów dożynek chleb, z którym wspólnie podzielili się z obecnymi. Zespół Śpiewaczy „Śwarne Kakonianki” z gminy Bieliny dokonał ośpiewania wieńców.
Życzenia przekazali rolnikom m.in. świętokrzyscy parlamentarzyści - Anna Krupka, Piotr Wawrzyk, Czesław Siekierski, Andrzej Szejna oraz senator Krzysztof Słoń. List od poseł Agaty Wojtyszek odczytał Marek Chrapek Wojewódzkiej Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach.
Rozstrzygnięto konkurs na „Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne Powiatu Kieleckiego”. Komisja wyróżniła 5 gospodarstw:
- „Zakamarek” Rafała Herbusia z gminy Bieliny;
- „Orzechowa Zagroda” Agnieszki Witkowskiej z gminy Nowa Słupia;
- Agroturystyka „Jola” Stanisława i Janiny Rękasów z gminy Pierzchnica;
- Gospodarstwo Agroturystyczne „Torfowisko” Marii Kamińskiej z gminy Daleszyce;
- Gospodarstwo Agroturystyczne „Leśny Dworek” Ilony i Dariusza Perzów z gminy Łopuszno.
Natomiast najbardziej oczekiwany konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy przyniósł wyniki w postaci zwycięstwa gminy Miedziana Góra i wieniec uwity przez Józefę Bucką reprezentował będzie powiat kielecki podczas dożynek wojewódzkich. Drugie miejsce zajął wieniec z gminy Masłów, a trzecie z gminy Daleszyce.
Wieńce oceniała komisja w składzie: dr Alicja Trukszyn, dr Marek Kawiorski z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, dr Szymon Szarek z Muzeum Wsi Kieleckiej, dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska Starostwa Powiatowego w Kielcach Zenon Pedrycz.
W bloku artystycznym wystąpili: Zespół Śpiewaczy „Śwarne Kakonianki”, Kapela Typowy Janus, Zespół Pieśni i Tańca ze Strawczynka, Zespół Rakowskie Fijołecki, Zespół Tonica z Akademii Młodych Talentów Małe Skrzypeczki, Zespół Kolibeer.
Swoje stoiska przygotowały koła gospodyń wiejskich z gminy Raków oraz z Łopuszna i Sadku, a także instytucje: Biuro Powiatowe w Kielcach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Oddział Regionalny w Kielcach Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach, Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektora Pracy w Kielcach, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach, Związek Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Kieleckiego oraz Bank Spółdzielczy w Szydłowie.
Dożynki zakończyła zabawa taneczna z DJ.
Wójt gminy Raków dziękuje wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji imprezy.
Dariusz Jóźwik