Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

Wójt Gminy Raków Pan Damian Szpak przy kontrasygnacie skarbnika gminy Pana Artura Nadolnego 30 maja br. zawarł umowę z Ryszardem Gliwińskim, dyrektorem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, o dofinansowanie w ramach Programu Priorytetowego Ciepłe Mieszkanie.

Dzięki przyznanemu dofinansowaniu w ramach Programu Ciepłe Mieszkanie w gminie Raków będzie możliwa poprawa efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych.

Ciepłe Mieszkanie to Program, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. Program, realizowany jest w formie dotacji i skierowany jest do gmin, które w ramach Programu mogą uzyskać dotację ze środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co pozwoli udzielić dotacji beneficjentom końcowym, czyli osobom fizycznym, które posiadają tytuł prawny wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego, znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym na terenie gminy.

Wysokość dotacji na jedno mieszkanie to – w zależności od dochodów w przeliczeniu na członka rodziny – od 15 do 37,5 tys. zł. Beneficjent może ponosić pierwsze koszty dopiero po podpisaniu umowy między WFOŚiGW, a gminą.

Dofinansowanie obejmuje demontaż wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła służących do ogrzewania lokalu mieszkalnego oraz: zakup i montaż pompy ciepła powietrze/woda lub pompy ciepła typu powietrze/powietrze, kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet o podwyższonym standardzie lub ogrzewania elektrycznego, podłączenie lokalu mieszkalnego do efektywnego źródła ciepła w budynku. Dodatkowo mogą być wykonane: demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania i/lub cwu w lokalu mieszkalnym, instalacji gazowej od przyłącza gazowego/zbiornika na gaz do kotła, zakup i montaż okien w lokalu mieszkalnym lub drzwi oddzielających lokal od przestrzeni nieogrzewanej lub środowiska zewnętrznego (zawiera również demontaż), zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła w lokalu mieszkalnym, dokumentacja projektowa dotycząca powyższego zakresu.