Organizatorem spotkania była pani Jadwiga Milewicz – Wice Wójt gminy Raków i koordynator programu.
W dniu 25.02.2010 r. odbyło się spotkanie połączone z warsztatami z udziałem Pani Małgorzaty Rudnickiej – konsultanta regionalnego oraz przedstawicielami instytucji realizującymi działania wynikające z Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych, usługodawcami oraz licznie zgromadzoną młodzieżą.
Spotkanie miało charakter prezentacji zdobytych umiejętności przez dzieci i młodzież uczestniczącą w cyklicznych zajęciach pozalekcyjnych z zakresu nauki gry na instrumentach dętych, nauki tańca towarzyskiego, usług realizowanych przez Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rakowie, które omówił pan Grzegorz Szewczyk- dyrektor gimnazjum.
Ponadto młodzież - członkowie sekcji zapaśniczej, zaprezentowała fragment rozgrzewki treningowej oraz walkę zapaśniczą. Usługa ta realizowana była przez Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego. Polegała na organizacji cyklicznych zajęć pozalekcyjnych dla trzech sekcji. W ramach usługi organizowane były zajęcia dla sekcji łuczniczej i piłki nożnej, organizowano także zajęcia warsztatowe fotograficzno – filmowe, rękodzielnicze, warsztaty kulinarne, zorganizowano wyjazdy dla dzieci i młodzieży – do kina i teatru oraz dla osób starszych. Uczestnicy sekcji piłki nożnej wzięli udział w zgrupowaniu letnim w miejscowości Korpele w okolicach Szczytna. Współorganizacja koncertu muzyki oratoryjno – kantatowej „Rakowskie Divertimento” w Sanktuarium Matki Bożej Cudownej Przemiany w Rakowie we współpracy z Proboszczem Parafii Raków - ks. Romanem Dylągiem w 2008 r. okazała się wielkim wydarzeniem. Rajd pieszy połączony ze zwiedzaniem pomników przyrody oraz zwiedzanie pałacu w Kurozwękach dostarczył także wielu niezapomnianych wrażeń uczestnikom – młodzieży rakowskiej. Dodatkowo powstał plac zabaw dla dzieci. Urządzenia stanowiące wyposażenie placu zabaw zakupiono ze środków Programu Integracji Społecznej, przygotowanie terenu pod montaż urządzeń sfinansowano ze środków własnych Urzędu Gminy w Rakowie. Wszystkie w/w działania omówiła pani Agnieszka Zwierzyńska - kierownik Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie.
Atrakcją, wzbudzającą zainteresowanie uczestników był pokaz fragmentu zajęć z udziałem „psa pracującego” stanowiący część usługi realizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Rakowskiej w partnerstwie z Gminną Biblioteką Publiczną w Rakowie oraz Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Rakowie.
Tylko wybrane działania realizowane przez oferentów programu zaprezentowano w trakcie spotkania. Wszystkie zrealizowane działania podsumowane zostały w drugiej części spotkania. Przedstawiciele usługodawców ocenili możliwość ich kontynuowania i finansowania z pozyskanych środków zewnętrznych.
Środki takie zostały pozyskane przez Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego na działalność promocyjną sekcji sportowych polegającą na zorganizowaniu Dni Otwartych poszczególnych sekcji oraz Turnieju Nabytych Umiejętności. Dotacja pozyskana została z programu „Równać Szanse” Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, finansowana ze środków Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności na realizację projektu pn. „Strzał w 10-tkę” w kwocie 6.300 zł.
Pani Jadwiga Milewicz odniosła się do usług zrealizowanych, które ujęte były w Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych i wspólnie z uczestnikami warsztatów omówiono korzyści wynikające z Programu Integracji Społecznej w gminie Raków przekładające się na zrealizowane usługi i wzrost aktywności lokalnej.
Omówieniem zakresu problemów społecznych świadczeniobiorców pomocy społecznej tj. osób korzystających z zasiłków, zagrożonych wykluczeniem społecznym czy bezrobociem i sposobu radzenia sobie z nimi zajęła się pani Teresa Jasińska - kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rakowie zwracając jednocześnie szczególną uwagę na skuteczne pozyskiwanie środków z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki przez Ośrodek i realizację projektów z pozyskiwanych środków. Dodatkowo przestawiła zakres realizacji działań i wdrożenia standardów profilaktyki i przeciwdziałania alkoholizmowi w gminie Raków oraz współpracę ze świetlicami. O działaniach realizowanych przez świetlicę wiejską w Rakowie opowiedziała pani Paulina Szewczyk.
Warsztaty zakończono wypracowaniem koncepcji innowacyjnych działań możliwych do realizacji w najbliższym czasie tj. do końca 2010 r.
Miłym akcentem były słowa podziękowania kierowane do uczestników i partnerów realizowanych usług.
Już dziś śmiało można powiedzieć, że środki pozyskane przez usługodawców zostały wykorzystane celowo, sfinansowano z nich wiele atrakcyjnych działań, dających trwały efekt.
Z pewnością wzrosła wśród oferentów świadomość skuteczności a zarazem możliwości realizacji zadań w partnerstwie. Ponadto skuteczność pozyskiwania środków pozabudżetowych jest na dobrym poziomie w gminie Raków a marzeniem uczestników jest doskonalenie dotychczasowej współpracy i dalszy rozwój.
Krystyna Jóźwik
Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie