Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony



W ramach projektu „Małe Kroki – Wielki Postęp” realizowanego przy wsparciu Programu „Młodzież w działaniu” 25 marca 2010 r. odbyła się w Kielcach debata młodzieżowa z udziałem zaproszonych gości, będących ekspertami z różnych dziedzin.

Do udziału w debacie z jednej strony zostali zaproszeni uczniowie, studenci, przedstawiciele stowarzyszeń oraz innych instytucji skupiających młodzież, zarówno z miast, jak  i mniejszych miejscowości i wsi, z drugiej zaś decydenci, eksperci, politycy.

Projekt „Małe Kroki – Wielki Postęp” został stworzony przez trzy organizacje: Stowarzyszenie Edukacja przez Internet z Kielc, Stowarzyszenie Elbląg Europa z Elbląga  i Grupę nieformalną Inspiratornia z Łodzi. Celem projektu było zachęcenie do wspólnej dyskusji, a także dzielenia się spostrzeżeniami, co w rezultacie doprowadziło  do wypracowania rekomendacji w obszarze polityki młodzieżowej. Uczestnicząc w spotkaniu młodzi ludzie mieli szansę porozmawiać z zaproszonymi gośćmi, zadawać im pytania, rozwiązywać różne dylematy, mówić o tym co tak naprawdę jest dla nich ważne i w jakim kierunku powinny zmierzać działania w obszarze polityki młodzieżowej. Podczas debaty zaproszeni goście mieli okazję zaprezentować swoje organizacje i projekty, w których uczestniczyli bądź uczestniczą. Swoje „małe kroki” zaprezentowała także gmina Raków. Prezentację przygotował i przedstawił Dariusz Jóźwik – pracownik Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie. W prezentacji przedstawił m.in. działania  z zakresu organizacji przez Centrum zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży w ramach Programu Integracji Społecznej, a także obecnie realizowany projekt pn. „Strzał w 10 – tkę” realizowany w ramach Programu „Równać Szanse” – Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.

Po zakończeniu prezentacji przez zaproszonych gości, zgromadzona młodzież została przyporządkowana do odpowiedniej grupy debatujących. Nad całością debaty czuwali moderatorzy składający się z uczniów gimnazjum, którzy nadzorowali dyskusję w danej grupie tematycznej. W debacie wzięli udział także uczniowie z gimnazjum im. Jana Pawła II w Rakowie: Magdalena Król, Marta Mochocka oraz Szymon Nawrocki – uczestnicy projektu „Strzał w 10-tkę”. Podczas debaty zostały poruszone tematy:
  • Uczestnictwo w życiu publicznym i dostęp do informacji
  • Rynek pracy dla młodych osób
  • Edukacja nieformalna
  • Sport i zdrowie.
Młodzież z Rakowa uczestniczyła w debacie na temat „Rynek pracy dla młodych osób”, gdzie w bardzo ciekawy i praktyczny sposób uzyskała informacje dotyczące m.in. możliwości podjęcia pracy, stażu czy wolontariatu skierowano dla osób w ich wieku. Poza tym  podczas uczestnictwa w debacie mogli zapoznać się z Programem „Młodzież w działaniu”, który to adresowany jest do młodzieży w wieku od 13 do 30 lat oraz do osób pracujących z młodzieżą. Celem tego programu jest zwiększenie udziału w życiu społecznym młodzieży mniejszymi szansami, czyli takiej, która ze względów społecznych, geograficznych, zdrowotnych lub ekonomicznych ma ograniczony dostęp do edukacji, informacji i kultury. Program wspiera młodzież i osoby pracujące z młodzieżą nie tylko poprzez finansowanie ich projektów, ale także poprzez udostępnianie informacji, organizowanie szkoleń oraz tworzenie możliwości współpracy w całej Europie i poza jej granicami. Działania wspierane przez program to: Wymiany Młodzieży, Inicjatywy Młodzieżowe, Młodzież w Demokracji, Wolontariat Europejski, Młodzież w Świecie, Systemy wsparcia młodzieży, Wsparcie europejskiej współpracy w zakresie problematyki i działań młodzieżowych.

Patronat honorowy nad realizacją projektu „Małe Kroki – Wielki Postęp” objęli:
Pani Bożentyna Pałka-Koruba Wojewoda Świętokrzyski, Pan Wojciech Lubawski Prezydent Miasta Kielce oraz Pani Małgorzata Muzoł Świętokrzyski Kurator Oświaty.


Izabela Kuchniak
Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego
w Rakowie

 

Małe Kroki - Wielki Postęp    Małe Kroki - Wielki Postęp 
     
Małe Kroki - Wielki Postęp    Małe Kroki - Wielki Postęp