Pomimo powtarzających się słów zarówno przez dorosłych jak również młodzież słów, iż obecny system edukacyjny i różnorodność zajęć pozalekcyjnych jest dla młodzieży z gminy Raków dużym obciążeniem udało się zachęcić grupę młodzieży z terenu gminy Raków w wieku gimnazjalnym do działania i rozpalić w nich pasję teatralną.
|
Realizatorzy projektu dotarli do tutejszej młodzieży i zainteresowali chętne osoby -spełniające kryterium wiekowe- do udziału w cotygodniowych warsztatach. Dodać należy, iż wcale nie krótkich, bo trwających jednorazowo od 2,5 godziny do 3 godzin , odbywających się regularnie od lutego do nadal głównie w piątkowe popołudnia, bezpośrednio po zajęciach lekcyjnych w trakcie roku szkolnego. Trudność tym większa, iż wielu uczestników korzysta z dowozów i odwozów.
Warsztaty teatralne poprzedzające przygotowanie do spektaklu będącego finałem efektów pracy i doświadczeń młodzieży odbywają się pod okiem fantastycznie przygotowanej do pracy z młodzieżą aktorki i performerki- Pani Ewy Lubacz- pasjonatki, aktorki Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.
Praca przebiega w partnerstwie z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rakowie, które reprezentuje Pan Grzegorz Szewczyk oraz Świetlicą wiejską „Tęcza” w Rakowie, którą reprezentuje Pani Paulina Szewczyk. Nad całością czuwa koordynator projektu i jednoczesny kierownik Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie- Pani Agnieszka Zwierzyńska wraz z dwójką pracowników Centrum – Panem Dariuszem Jóźwikiem oraz Panią Dorotą Kanią.
Działania projektowe organizacyjne rozpoczęły się w lutym 2011r., a dokładnie 16 lutego 2011r. odbyła się rekrutacja uczestników. Warto przypomnieć, że projekt ma zasięg oddziaływania ogólnopolski i jest realizowany w ramach dotacji we współpracy z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży ze środków Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach regionalnego konkursu grantowego „RÓWNAĆ SZANSE 2010R.” Warsztaty rozpoczęły się 25 lutego 2011r. i kolejno odbywały się : 1 w marcu, 7 w kwietniu, 2 w maju, 3 w czerwcu i 1 lipcu. Odbyły się 2 wyjazdy na spektakle teatralne.
Pierwszy wyjazd odbył się 17 kwietnia 2011r. na spektakl pt: „Stópklatka”- według W. Gombrowicza w reżyserii Pani Ewy Lubacz. Spektakl uczestnicy obejrzeli w Teatrze Zbożowym Studia TM w Kielcach.
Drugi wyjazd odbył się 17 czerwca 2011r. na spektakl pt:” Czarnoksiężnik z krainy OZ” w adaptacji teatralnej wybitnego reżysera Jarosława Kiljana do muzyki słynnego kompozytora i wokalisty Grzegorza Turnaua. Spektakl odbył się w jednym z najstarszych i najsłynniejszych teatrów w Krakowie- Teatrze im. Juliusza Słowackiego.
Bardzo ważną wartością edukacyjno- poznawczą projektu , obok wymienionych wyżej niezapomnianych wydarzeń, było samodzielne napisanie przez uczestniczki warsztatów (ostatecznie tylko 2 dziewczyny wykazały się swoim talentem pisarskim), aranżacja scenografii oraz wybór utworów muzycznych do spektaklu. I tutaj słowa uznania i podziękowania wędrują do Pani Ewy Lubacz- wspaniałej aktorki i animatorki działań kulturalnych, która w cudowny sposób poprowadziła grupę najaktywniejszych uczestników. Udało się zmotywować chętnych uczestników do podjęcia wyzwań i przełożenia na widoczne efekty działań młodzieży. Owe działania to: samodzielne przygotowywanie kolejnych plakatów informujących o terminach i miejscu spotkań warsztatowych, napisanie i wybór scenariusza, samodzielny podział ról, powielenie scenariusza dla wszystkich uczestników biorących udział w spektaklu oraz dokonanie wyboru utworów muzycznych stanowiących aranżację muzyczną spektaklu pn:” Skandal przez duże D”.
Warto podkreślić, iż w opinii koordynatora programu „RÓWNAĆ SZANSE” Pana Artura Łęgi realizacja projektu przebiega pomyślnie. Dowodem tych słów i jednoczesnym faktem uznania dla realizowanych działań projektu „Zabawny teatr- rzecz o sztuce oczami młodzieży” jest promocja w formie Video-relacji z wybranych początkowych działań warsztatowych zamieszczona na stronie: www.rownacszanse.pl. Obok znajduje się wywiad z koordynatorem projektu. Ponadto promocja projektu odbywa się za pomocą plakatów, relacji zamieszczanych na stronie:WWW.rakow.pl, aktualizowanych gazetek ściennych przed Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie oraz relacji zamieszczanych w Rakowskich Aktualności Kwartalnych.
O tym ,że najlepszym sposobem promocji jest bezpośrednie oddziaływanie na odbiorcę i wywieranie wpływu na emocje przekonaliśmy się podczas prezentacji wybranych etiud , np.: pomnik szczęścia, embrion, itp., w dniu 1 czerwca 2011r. podczas podsumowania Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich- VII edycji Sportowego Turnieju Miast i Gmin w gminie Raków.
Śmiało można powiedzieć, że już w chwili obecnej wiadomo, iż udało się zrealizować znacznie więcej działań i rezultatów niż zaplanowano. Bez wątpienia największą wartością są słowa uczestników wyrażające ich odczucia i spostrzeżenia, które brzmią:”
Cieszymy się, że mamy okazję i możliwość uczestniczyć w projekcie „Zabawny teatr – rzecz o sztuce oczami młodzieży”, realizowanym przez Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie we współpracy z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.
Dzięki temu projektowi organizowanemu w tak małej miejscowości jak Raków możemy poszerzać swoje zdolności i zainteresowania. Dzięki temu, że mamy tak dobre kanapki przygotowane przez panią Dorotkę, mamy siłę i chęci do uczestnictwa w zajęciach. Po skończonych warsztatach bez przejęcia wracamy do domu radosnym busem, pełnym pozytywnej energii pod opieką pana Zbigniewa – naszego kierowcy.
Atmosfera na warsztatach jest super- extra fantastyczna. Na zajęciach uczymy się przede wszystkim pracy w grupie, otwarcia na uwagi i krytykę, z każdym warsztatem czujemy się pewniej. Próbujemy napisać własny scenariusz, realizować go i przedstawiać następnie w formie spektaklu lokalnej społeczności.
Każdy uczestnik wyraża swoją opinię na wszystkie poruszone tematy. Współtworzymy nowe relacje”.
Tylko jedna z uczestniczek odważyła się wziąć udział w wywiadzie z koordynatorem i udzielić odpowiedzi na 10 pytań. Warto zacytować kilka wypowiedzi. Są wśród nich takie:
„ Według mnie jednym z najciekawszych doświadczeń udziału w projekcie były zajęcia podczas których uczyłam się improwizacji, ponieważ było to ćwiczenie rozwijające moją wyobraźnię.
Korzyści, które „biorę” dla siebie to przede wszystkim otwartość, nauka współpracy i pokonywanie swoich słabości, tj. nieśmiałość i wstyd.
Za swój dotychczasowy sukces oraz sukces wszystkich uczestników projektu uważam to, że nauczyliśmy się pracy w grupie.
W najbliższej przyszłości chciałabym napisać ze znajomymi projekt uwzględniający przedłużenie projektu „Zabawny teatr- rzecz o sztuce oczami młodzieży”.”
Odbyło się wręczenie podziękowania jednemu z partnerów- Panu Grzegorzowi Szewczykowi –dyrektorowi Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rakowie podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2010/2011r. Serdeczne podziękowania za życzliwość, współpracę i pełne zaangażowanie.
Przed uczestnikami i społecznością lokalną premiera spektaklu pn:” Skandal przez duże D” według scenariusza jednej z uczestniczek warsztatów w reżyserii Pani Ewy Lubacz i adaptacji muzycznej jednego z uczestników. Termin to 16 lipiec 2011r., godzina 17.00 a miejsce – siedziba Świetlicy wiejskiej „Tęcza” oraz OSP w Rakowie.
Realizatorzy wraz z uczestnikami dokonają podsumowania działań projektowych podczas ogniska integracyjnego zamykającego działania projektowe jeszcze w miesiącu lipcu 2011r.
Informacja własna
Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego