Wakacje w pełni, pogoda w kratkę a mimo to chętnych do udziału w warsztatach oferowanych w ramach realizowanego projektu pt: "Wakacje na sportowo" przez Centrum nie zabrakło. |
Dotacja pozyskana była na wsparcie m.in. zadań z zakresu kultury fizycznej i sportu w 2011r.przez Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie ze środków Starostwa Powiatowego w Kielcach. Uczestnicy bardzo chętnie i aktywnie od początku do końca korzystali z oferowanych działań projektowych, które współtworzyli i o udziale w których mogli w dużej części decydować. Mowa o II, III, IV i V warsztatach z pedagogiki cyrku poprowadzonych przez fantastycznego trenera- Pana Marcina Fornala z Leska, który mimo fizycznie dużej odległości, jak sam mówił przyjeżdżał z wielką radością do „zdolnej młodzieży osiągającej szybkie efekty w działaniu”.
Warto podkreślić, iż Pan Marcin od 2003 roku jest członkiem zarządu Bieszczadzkiego Stowarzyszenia Ekoturystycznego „Baszta” w Lesku oraz założycielem teatru ognia „Baszta” w Lesku. W 2007 ukończył kurs „Organizacja Czasu Wolnego z Wykorzystaniem Pedagogiki Cyrku”, od trzech lat prowadzi zajęcia z pedagogiki cyrku. Jest także autorem i koordynatorem projektu: ,,Zajęcia z pedagogiki teatralno-kuglarskiej jako forma nowatorskiej terapii osób z zaburzeniami psychicznymi”. To także lider grupy w Programie Projektor Wolontariat Studencki, działacz na rzecz twórców bieszczadzkich i uczestnik VI edycji Programu Liderzy PAFW.
Nie tuzinkowa osobowość Pana Marcina i posiadane doświadczenie sprawiło, iż uczestnicy warsztatów z pedagogiki cyrku po kilku dniach nauczyli się żonglowania chusteczkami, piłeczkami, talerzami, kółkami. W efekcie z powodzeniem uczestnicy warsztatów mogli zaprezentować swoje zdobyte umiejętności podczas finałowej prezentacji kuglarskiej w trzech grupach. Prosty z pozoru udział w warsztatach wnosił znacznie więcej form i narzędzi edukacyjnych niż się wydawało. Młodzież doskonaliła koncentrację, wytrwałość i konsekwencję w działaniu, współpracę w grupie i pobudzała inwencję twórczą- wzajemną inspirację. Warsztaty rozpoczęły się od samodzielnego przygotowywania piłeczek do żonglowania, które uczestnicy zabierali ze sobą w celu doskonalenia umiejętności żonglerskich w wolnym czasie. Ze względu na zmienną pogodę część działań odbywała się na hali sportowej, a gdy tylko poprawiła się aura- co miało miejsce głównie w sobotni dzień- 23 lipca 2011r.- ku zadowoleniu wszystkich, odbył się upragniony moment puszczania baniek mydlanych i zabaw ze szczudłami, rowerkiem akrobatycznym i innymi elementami zabaw kuglarskich. Bańki dostosowane były dla osób w każdym wieku i co ciekawe, nawet najmłodsi uczestnicy puszczali największe bańki. Zabawy było co nie miara, a potwierdzeniem zadowolenia uczestników były słowa wypowiadane i zapisywane na karteczkach, w formie informacji zwrotnej przekazywane uczestnikom przez koordynatora działań w rundach ewaluacyjnych.
Godnym uwagi i podkreślenia jest fakt, iż obok Pana Marcina równie fantastycznymi trenerami zabaw integracyjno- sportowych okazali się Państwo- Andrzej i Monika Mroczek z Bilczy. Na co dzień nauczyciele zajmujący się w ramach edukacji formalnej nauką wychowania fizycznego dzieci i młodzieży. Ponadto pasjonaci wielu dyscyplin sportowych, w tym Pan Andrzej – karateka, instruktor wspinaczki skałkowej oraz miłośnik latawców. Pani Monika z kolei to wyjątkowa kobieta uzupełniająca się z mężem w pasji wspinaczki skałkowej oraz ratownik medyczny.
Państwo Mroczkowie z kolei poprowadzili w dniach 22, 23 i 24 lipca 2011r. warsztaty z zakresu zabaw integracyjno- sportowych. Z racji rozpoczętych 15 lipca 2011r. działań cyrkowych podczas III warsztatu uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy i pracowali na zmianę. W ramach atrakcji przygotowanych przez Pana Andrzeja i Panią Monikę uczestnicy pierwszego dnia korzystali z hali biorąc udział w następujących działaniach: wspinaczka na skrzynkach, wiązanie węzłów, przeciąganie liny jak najdalej- ćwiczenie siłowe oraz uczyli się wykonywać zwierzątka z balonów. W drugim dniu działania odbywały się w dalszym ciągu z podziałem na grupy. Atrakcje przygotowane na wolnym powietrzu w postaci zjazdu w uprzęży na tyrolce wyczekiwane przez uczestników zostały zrealizowane w dniach 23 i 24 lipca 2011r., tj. IV i V dniu warsztatów.
W piątym dniu warsztatów oprócz zabaw integracyjno- sportowych cieszących się bardzo dużym powodzeniem wśród uczestników pojawiło się dodatkowe działanie- szkolenie z zakresu pierwszej pomocy poprowadzone przez Panią Monikę Mroczek. Młodzież w podgrupach ćwiczyła „bezpieczną pozycję na boku” i dopytywała o interesujące sytuacje, właściwe zachowanie z przypadkowo napotkanym poszkodowanym.
Na zakończenie działań warsztatowych dzieci i młodzież zaprezentowali wspomniane już wyżej w trzech grupach przygotowane według własnego pomysłu przedstawienia kuglarskie z elementami zdobytych umiejętności z zakresu pedagogiki cyrku.
Organizatorzy zadbali o poczęstunek, dyplomy z podziękowaniami dla trenerów, uczestników oraz drobne gadżety- nagrody za udział.
Aktywność uczestników, słowa pochwalne za zaangażowanie i współpracę wypowiadane przez trenerów w trakcie rund ewaluacyjnych, pełne zaangażowanie uczestników w udzielanie informacji zwrotnej w zakresie pozytywnych i negatywnych stron działań warsztatowych oraz możliwość wyrażania własnych oczekiwań w związku z kolejnymi planami działań w poszczególnych dniach złożyła się na mega pozytywną ocenę. Uczestnicy uznali, że największym powodzeniem cieszyły się atrakcje w postaci:
- wspinaczki po skrzynkach,
- nauki żonglowania talerzami,
- zjazdów na tyrolce z elementami parku linowego,
- pierwsza pomoc,
- pokazów cyrkowo- kuglarskich,
- bańki mydlane.
Serdecznie dziękuję za pełne zaangażowanie Instruktorom i trenerom w osobach:
- Pani Ewy Lubacz, która prowadziła pierwszy I warsztat w dniu 5 lipca 2011r.;
- Pana Marcina Fornala, który prowadził ( II, III, IV, V )warsztaty w dniach- 15, 22, 23, 24 lipca 2011r,
- Państwu Andrzejowi i Monice Mroczek, którzy prowadzili warsztaty (III, IV, V) w dniach- 22,23,24 lipca 2011r. oraz uczestnikom projektu.
W rundzie końcowej pojawiały się bardzo ważne słowa w pełni oddające wrażenia z udziału w projekcie, które pragnę w tym miejscu zacytować wraz ze słowami podziękowań ich autorom:
„Najbardziej podobał mi się zjazd na tyrolce i żonglowanie. Czułam się bardzo szczęśliwa uczestnicząc w tym projekcie.”
„Mi się wszystko podobało
- wchodzenie na skrzynkach,
- kręcenie talerzami,
- pokazy na koniec,
- zjeżdżanie na tyrolce,
- chodzenie na szczudłach,
- jeżdżenie na rowerkach,
- balony, żonglerka,
- bańki,
- robienie piłeczek, pierwsza pomoc.
„Jeszcze mogłoby być kilka dni takich zajęć”.
„Szkoda, że już nie ma więcej warsztatów”.
Szczególne słowa podziękowania przekazuję Panu Zdzisławowi Wrzałce - Staroście Powiatu Kieleckiego za przyznanie dotacji, która została wykorzystana zgodnie z celami realizacji zadania. Warto dodać, iż organizatorzy zaplanowali pięć dni angażując środki własne w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłoszone przez uczestników. W projekcie uczestniczyły 22 osoby posiadające wspólne zainteresowania sportowe oraz wyrażające chęć wspólnego spędzania czasu wolnego połączonego z nauką współpracy w grupie a także poznawaniem wyjątkowych ludzi- pasjonatów.
Koordynator działań projektowych
Agnieszka Zwierzyńska