Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

01

15 lipca w Rakowie odbył się XI Konkursu na Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego oraz XV Powiatowy Przegląd Kapel Ludowych.

Niedzielne wydarzenie rozpoczęła msza święta w Kościele pw. Św. Trójcy w Rakowie w intencji społeczników, osób kultywujących tradycję i kulturę regionu świętokrzyskiego. Ks. proboszcz kanonik Paweł Mackiewicz w pięknych słowach podziękował tym wszystkim, dla których aktywność społeczna stanowi ważną część życia i służy nam wszystkim. Z kościoła przy dźwiękach ludowej muzyki korowód udał się na rynek, gdzie uczestniczki konkursu na najsmaczniejszą potrawę powiatu kieleckiego kulinarnego czyniły ostatnie przygotowania do prezentacji swoich potraw – pierogów na sto sposobów.


Gości wydarzenia powitali Pani Alina Siwonia –Wójt Gminy Raków oraz Pan Michał Godowski –Starosta Powiatu Kieleckiego. W swoich wystąpieniach podkreślili, jak ważne jest kultywowanie tradycji muzycznych i kulinarnych naszej małej ojczyzny.
Wśród uczestników uroczystości znaleźli się członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek, radni sejmiku województwa świętokrzyskiego – Grzegorz Gałuszka i Henryk Milcarz, członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach Bogdan Gierada i Marek Kwiecień, radni powiatowi Stanisław Rękas, Grzegorz Ciepiela i Katarzyna Stańko, Paweł Gratka- Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg, Małgorzata Stanioch –Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, a także wójtowie - gminy Bieliny Sławomir Kopacz, gminy Piekoszów Zbigniew Piątek, gminy Masłów Tomasz Lato, gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior gminy Łopuszno Irena Marcisz oraz radni z terenu gminy Raków z Przewodniczącym Jerzym Nowakiem.

Do konkursu na Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego zgłosiło się 40 kół, stowarzyszeń oraz osób indywidualnych z powiatu kieleckiego. Gminę Raków reprezentowały : Koła Gospodyń Wiejskich z Barda, Nowej Huty, Ociesęk, Życin oraz Panie Bożena Komada, Halina Talar, Alina Bokota.

Jury konkursowe na Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego w składzie: starosta kielecki Michał Godowski, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek, szef kuchni hotelu Grafit Konrad Marcisz, brat Sławomir Przywecki odpowiedzialny za kuchnię klasztorną na Świętym Krzyżu, Marcin Rogula właściciel cukierni Kremówka, Wioletta Krzyżanowska z referatu promocji starostwa powiatowego oraz wikariusz rakowskiego kościoła ks. Zbigniew Kargul przystąpiło do oceny zgłoszonych do konkursu pierożkowych potraw. Pierwsze miejsce w konkursie zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Skorzeszyce za pieczarkowe sakiewki. Drugie miejsce przypadło się Pani Halinie Talar z Rakowa, która przygotowała pierogi zawijane z kiszoną kapustą. Miejsce trzecie zajęły pierożki z botwiną przygotowane przez Stowarzyszenie Działam dla gminy Bieliny. Jednocześnie jury postanowiło wyróżnić: Zespół Drochowianie z Morawicy, Źródło Sanicy z Chmielnika, Stowarzyszenie Świętokrzyskie Jodły, Klub Seniora z gminy Nowa Słupia oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Brody. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody pieniężne. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

Podczas gdy jury kosztowało i oceniało pyszne pierogi sceną zawładnęły kapele ludowe z powiatu kieleckiego. W Powiatowym Przeglądzie Kapel Ludowych wzięło udział osiem zespołów. Były to: Kapela z Rykoszyna, Kapela Łysogórska, Kapela Sióstr Piotrowicz, Kapela z Kakonina, Kapela Bielińska, Kapela Leśnianie, Kapela Świętokrzyskie Jodły oraz Kapela Modrzewianie. Muzyka i pieśni ludowe regionu świętokrzyskiego wielu uczestników porwały do tańca.

Następnie na scenie pojawił się zaprzyjaźniony zespół SIDUS z Połańca prowadzony pod okiem Pani Marzeny Drożdżowskiej. Pięć pięknych, młodych i utalentowanych dziewczyn zaprezentowało się w repertuarze muzyki lat 70-tych. Dziewczęta znanymi melodiami swoją energią i wdziękiem sprawiły, że ,,nogi same rwały się do tańca". Wisienką na torcie był występ zespołu klezmerskiego Chmielnikers, który jako jedyny w świętokrzyskim prezentuje ten rodzaj muzyki. Podczas występu oprócz muzyki żydowskiej mogliśmy usłyszeć polskie piosenki z lat 20 i 30. Wydarzenie zakończyła zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin.

Organizacja tak dużego wydarzenia na terenie gminy Raków była doskonałą okazją dla naszego samorządu do podziękowania Seniorom z terenu gminy za olbrzymi wkład, jaki wnieśli i wnoszą w życie naszej małej społeczności. Wśród zaproszonych na to wydarzenie Nestorów Pani Alina Siwonia oraz Pan Piotr Żołądek rozlosowali upominki. Seniorzy to bogata skarbnica wiedzy, życiowej mądrości, którą nabywa się z upływem lat, a my z tej skarbnicy korzystamy i nadal chcemy korzystać – podkreśliła Pani Wójt.

W imieniu Gminy Raków pragniemy podziękować Staroście Kieleckiemu oraz Zarządowi Powiatu za to, że po raz drugi w gminie Raków zechcieli zorganizować tę uroczystość. Mieszkańcy gminy Raków kochają ludową muzykę i ludowe tradycje oraz przywiązują wielką wagę do ich kultywowania.
Po cichu liczymy na kontynuację tego wydarzenia w kolejnych latach.