Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

01

W niedzielę  17 czerwca na rynku w Rakowie Gminne Towarzystwo Sportowe w Rakowie we współpracy z Wójtem Gminy Raków Panią Aliną Siwonia zorganizowało wydarzenie kulturalne - happening dla mieszkańców gminy Raków podsumowujący działania projektu pt. „Pasja jest w nas” – organizacja czasu wolnego mieszkańcom gminy Raków.

Nazwa zorganizowanego wydarzenia nawiązywała do projektu, który realizowany był przez GTS Raków.  Celem happeningu było umożliwienie mieszkańcom naszej gminy spędzanie czasu wolnego
w sposób aktywny i bezpieczny wspólnie z rodziną oraz promowanie twórczości artystycznej uczestników projektu.

Otwarcia wydarzenia dokonały Halina Łukasik oraz Paulina Szewczyk, które powitały wszystkich obecnych na wydarzeniu i przedstawiły założenia realizowanego projektu. Następnie głos zabrała Pani Alina Siwonia Wójt Gminy Raków, która powitała wszystkich mieszkańców dzieci i młodzież oraz przybyłych gości życząc im mile spędzonego dnia.

W dniu wydarzenia swoją obecnością zaszczycili nas:
•    Pan Zdzisław Pniewski - Prezes Zarządu LGD Białe Ługi,        
•    Pan Piotr Jankowski    - Członek Zarządu LGD Białe Ługi,
•    Pan Witold Kowal - Dyrektor Biura LGD Białe Ługi.

Głos zabrał również Pan Zdzisław Pniewski, który nadmienił w ramach jakich działań i środków GTS Raków realizuje wydarznie kulturalne, jednocześnie życząc zebranym miłego popołudnia i wesołej zabawy.
Wydarzenie kulturalne – happening  zakładał organizację uczestnikom wesołej  i aktywnej zabawy dlatego też, dla dzieci i młodzieży zabezpieczono bezpłatne atrakcje w postaci dmuchanych zjeżdżalni oraz karuzeli.  Zaplanowane atrakcje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem do późnych godzin wieczornych.

W ramach projektu dla uczestników wydarzenia zaplanowano również wielopokoleniowy grill, który poprowadzony został przez Panie ze Stowarzyszenia Aktywne Serca w Rakowie.  Poczęstunek grillowy był bezpłatny i sfinansowany ze środków pochodzących z realizowanego przez GTS Raków projektu.

Założeniem  happeningu była również promocja twórczości artystycznej  dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Cel ten osiągnięto poprzez zorganizowanie wystawy prezentującej wybrane elementy rękodzieła jakie uczestnicy projektu mogli wykonać na warsztatach. Wystawa cieszyła się zainteresowaniem mieszkańców gminy, którzy podziwiali prace artystyczne wykonane przez uczestników działań m.in. anioły powertex, decoupagowe szafki na klucze, wieszaczki, skrzynki,  ikony i rzeźbione anioły.

Znakomitą atrakcją realizowanego wydarzenia była prezentacja Ochotniczej Straży Pożarnej z Rakowa, która zaprezentowała na płycie rynku swoje skarby – wozy strażackie, łódź, sprzęt ratowniczy. Dzieci mogły zobaczyć wszystkie wozy bojowe od środka, zasiąść na miejscu kierowcy i posłuchać o pracy strażaka – ochotnika.  Dodatkowo druhowie prowadzili dla chętnych pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przy użyciu fantoma do nauki podstawowych technik resuscytacji.  

Dodatkową atrakcją zorganizowaną przez GTS Raków dla dzieci i młodzieży był między innymi  konkurs plastyczny pt. „Jak spędzam wolny czas”.  Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem młodego pokolenia gminy Raków.

Wykonane prace plastyczne przedstawiały różnorodne aktywności  np. spędzanie wolnego czasu wspólnie z rodziną, jazdę na rowerze, czytanie książek, grę w piłkę nożną, zabawy ze skakanką i wiele innych ciekawych pomysłów. Powstało kilkanaście pięknych prac, a komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie związane z wyłonieniem laureatów. W ramach konkursu komisja postanowiła  rozróżnić wiekowo uczestników i podzielić prace na dwie grupy wiekowe: I grupa -dzieci młodsze, II grupa - dzieci starsze i młodzież. Laureaci konkursu otrzymali wspaniałe nagrody, które mogły kojarzyć się z wakacjami oraz aktywnym spędzaniem wolnego czasu – były to dmuchane zabawki wodne oraz koła do pływania. Nagrody do konkursu ufundował Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Rakowie.

Kolejnymi atrakcjami dnia były gry i zabawy zręcznościowo – sportowe, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieci. Uczestnicy mogli zatem zmierzyć się z przenoszeniem balonów z wodą, różnorodnymi torami przeszkód i laniem wody. Dużym zainteresowaniem cieszyła się zabawa Mumia oraz Projektowanie mody – konkurs dla mamy i dziecka. W ramach zabawy powstały fantastyczne bajkowe kreacje, które po zakończeniu konkurencji uczestnicy zaprezentowali  wszystkim zebranym na placu, a następnie komisja dokonała oceny i nagrodziła 3 wyróżniające się stroje. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia. Nagrody dla uczestników ufundował Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Rakowie.

Gminne Towarzystwo Sportowe w Rakowie składa serdecznie podziękowania dla:
• Pani Aliny Siwonia Wójta Gminy Raków za okazane wsparcie w realizację wydarzenia.
• Pań ze Stowarzyszenia Aktywne Serca w Rakowie za wspaniałe i profesjonalne poprowadzenie stoiska z poczęstunkiem grillowym.
• Druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w  Rakowie za pomoc, okazane wsparcie oraz za  zaangażowanie w realizację wydarzenia.
• Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział Raków za ufundowanie nagród dla uczestników konkursów podczas happeningu.
• Pracowników Gminy Raków: Pana Jana Oszczypła za okazaną pomoc i wsparcie, Pana Dariusza Jóźwika  za obsługę dźwiękowo – muzyczną podczas wydarzenia, Pana Jerzego Owsińskiego, Pana Konrada Kaprala oraz Pana Mirosława Bęben za pomoc techniczną i logistyczną przy realizacji happeningu.

Działania projektowe realizowane były w ramach:

64

Gminne Towarzystwo Sportowe w Rakowie
P. Szewczyk, H. Łukasik