Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

 

Pisarz, prozaik, autor scenariuszy filmowych, dramaturg to określenia oddające działania niezwykłego człowieka- Pana Zbigniewa Masternaka pochodzącego z Piórkowa w Górach Świętokrzyskich. Nie zwykłe spotkanie z udziałem Pana Zbyszka możliwe było dzięki zaproszeniu do współtworzenia go w Szkole Podstawowej w Zbelutce Starej w dniu 19 października 2011r.

 

 

Organizatorem wydarzenia dla młodzieży z gminy Raków było Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie. W odpowiedzi na zaproszenie udział swój potwierdziła za zgodą dyrektora Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rakowie grupa młodzieży prezentująca fragment spektaklu teatralnego „ Zabawny teatr- rzecz o sztuce oczami młodzieży” w Dębnie podczas uroczystości religijno- obyczajowej pn:” W dzień Św. Tekli ziemniaki będziem piekli” . Warto dodać, że aktywnie uczestniczyła w spotkaniu poprzez zadawanie ciekawych i trafnych pytań. Ponadto udział wzięły : Pani Agnieszka Wojsa z grupą młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Rakowie i Pani Dorota Sławska z grupą młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Szumsku.

 

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji działań i pasji w wydaniu Pana Zbyszka, poprzez prezentację wydanych publikacji, ze szczególnym zwróceniem uwagi na 3 pozycje książkowe pt: ”Churołap”, „Niech żyje wolność” oraz „ Scyzoryk”, które uczestnicy mieli możliwość nabyć. Warto wspomnieć, iż twórczość literacka rozpoczęła się na dobre w przypadku pisarza w 2000 roku na łamach „Twórczości” dwoma opowiadaniami z „Księstwa. Księgi drugiej- Niech żyje wolność i Posąg Emeryka”. W 2006r. ukazał się jego debiut książkowy- powieść „Niech żyje wolność” (poprawiona wersja „Księstwo. Księga druga) oraz druga powieść „Chmurołap”. W 2008r. ukazała się trzecia powieść „Scyzoryk”. Trzy pierwsze księgi „Chmurołap”, „Niech żyje wolność” i „Scyzoryk”, które zostały wydane w jednym tomie w 2011r. , tworzą wieloczęściowy autobiograficzny cykl pt.”Księstwo”. Autor zamierza go kontynuować o kolejne księgi, w których chce opisać całe swoje życie od dzieciństwa aż po śmierć. Sukcesem niewątpliwym pisarza jest film w reżyserii Andrzeja Barańskiego, który powstał jesienią 2010 r. a zrealizowany był w oparciu o w/w debiutanckie powieści pisarza. Polska premiera filmu odbyła się 9 czerwca 2011r. podczas 36 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w sekcji Panorama Polskiego Kina. Premiera światowa odbyła się 4 lipca 2011r. podczas 46 MFF w Karlovych Varach. Film prezentowano w konkursie głównym.

 

Dodatkowym ważnym wydarzeniem był film pt: „Stacja Mirsk”( powstał na podstawie pierwszego rozdziału powieści Scyzoryk) w 2005, którego współproducentem był Pan Zbyszek Masternak. Film ten otrzymał Grand Prix na IX Krakowskim Festiwalu Filmowym „Krakffa” i był emitowany w Telewizji Kino Polska w Canal Plus.

 

Po prezentacji powieści, bardzo interesującej młodzież miała możliwość zadawania pytań. Wśród ciekawostek w odpowiedzi uczestnicy dowiedzieli się także o pasji piłkarskiej i przygodach sportowych w klubach, m.in. OKS Opatów, Koronie Kielce, AZS UMCS Lublin.

 

Piłka nożna i wątki piłkarskie to ważny element w twórczości Masternaka. W ostatniej części spotkania młodzież miała możliwość obejrzenia fragmentu filmu „Księstwo”, gdzie główny bohater to pisarz w roli niespełnionego piłkarza.

 

Warto wspomnieć, że spotkanie urozmaicone było także możliwością obejrzenia prezentacji konkursowej pn: „ Z każdej strony o projekcie” pokazującej działania realizowane przez młodzież z gminy Raków w projekcie pn: „ Zabawny teatr- rzecz o sztuce oczami młodzieży” z programu „RÓWNAĆ SZANSE 2010” – realizowanym przez Centrum we współpracy z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży ze środków Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności. Wybór prezentacji nie przypadkowy, gdyż w sposób szczególny nawiązywał do tematyki spotkania poprzez fakt, iż scenariusz spektaklu napisała uczennica gimnazjum im. Jana Pawła II w Rakowie- Weronika Zwierzyńska mając możliwość konsultacji pomysłu – z wykorzystaniem równości szans pozostałych uczestników projektu- z panią Ewą Lubacz- aktorką Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, instruktorki warsztatów teatralnych w projekcie.

 

Cieszy fakt, że słowa uznania padły z ust pana Zbyszka, iż w jego ocenie wiele się zmienia na lepsze i młodzież ma znacznie większe szanse rozwoju swoich pasji i zainteresowań.

 

Na zakończenie słowa podziękowania za poświęcony czas i zorganizowanie autorskiego spotkania skierowała pani Agnieszka Zwierzyńska – kierownik Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie do pana Zbigniewa, pani Małgorzaty Orłowskiej - Masternak – Wójt Gminy Łagów, pani Stanisławy Grat oraz pani Elżbiecie Ginał -dyrektor Szkoły Podstawowej w Zbelutce Starej wraz z zaproszeniem do Rakowa.

 

 

Informacja własna Centrum

 


 


Księstwo - historia z okolicy dowodem na sukces pisarski    Księstwo - historia z okolicy dowodem na sukces pisarski 
     
Księstwo - historia z okolicy dowodem na sukces pisarski    Księstwo - historia z okolicy dowodem na sukces pisarski 
     
Księstwo - historia z okolicy dowodem na sukces pisarski    Księstwo - historia z okolicy dowodem na sukces pisarski 
     
Księstwo - historia z okolicy dowodem na sukces pisarski    Księstwo - historia z okolicy dowodem na sukces pisarski