Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

001

Święto Trzech Króli w Rakowie upłynęło pod znakiem pięknego śpiewania kolęd i pastorałek. Uroczystość miała miejsce w kościele Św. Trójcy, a rozpoczęła się mszą świętą o godz. 12.30.

Tradycja kolędowania cieszy się wielkim zainteresowaniem, o czym świadczyła wypełniona niemal maksymalnie nasza bardzo piękna i pojemna świątynia.


W pierwszej kolejności zaprezentowały się „Rakowskie Fijołecki" – zespół dziecięcy prowadzony przez p. Magdę Wojsa i p. Justynę Piotrowicz. Następnie wystąpiła młodzież z sekcji gitarowej działającej już od 6-ciu lat pod kierunkiem p. Krzysztofa Kucharskiego.

Prezentację naszych lokalnych artystów zakończył chór „Chorał" z długoletnimi tradycjami, w składzie damsko-męskim, prowadzony przez p. Adama Barabasza.

W Gminie Raków – naszej gminie, tradycje śpiewu są bardzo długie i chlubne, zwłaszcza w przypadku chóru „Chorał" - wcześniej męskiego, a obecnie mieszanego.

Wartość śpiewu jako formy artystycznej ekspresji docenia wiele osób, ale należy szczególnie podkreślić w tym miejscu zaangażowanie obecnego proboszcza naszej rakowskiej parafii ks. Kanonika Pawła Mackiewicza. To w tutejszej plebanii od sześciu lat ćwiczy sekcja gitarowa, a pierwsze trzy gitary ufundował p. Marszałek Adam Jarubas.

Również „Fijołecki", które jako zespół działają od dwóch lat są mocno wspierane przez ks. Proboszcza. Podczas kolędowania ks. Paweł zainicjował zbiórkę środków na zakup nowych strojów dla zespołu, gdyż grupa stale się powiększa. Jest to niewątpliwie efekt sporych już sukcesów naszych „Fijołecków", które na co dzień kultywują śpiewem tradycje ludowe.

Piękne wspólne kolędowanie było tylko jedną z licznych form prezentacji zasługujących na szacunek umiejętności naszych lokalnych grup artystycznych. W samym tylko 2017 roku mieliśmy okazję podziwiać umiejętności wokalne tych zespołów, choćby podczas obchodów 450-lecia lokacji Rakowa, uroczystości Św. Tekli w Dębnie, czy też święta gęsiny o zasięgu wojewódzkim, a organizowanym w naszym Gimnazjum.

Wszystkim członkom i prowadzącym nasze zespoły serdecznie dziękuję za ogromne zaangażowanie i osobisty wkład pracy, co widać w postaci tak wspaniałych efektów, jak chociażby wspólne kolędowanie.

Śpiew od zawsze integruje ludzi, wzmacnia tradycje, ubogaca każdego człowieka i każdemu sprawia radość. Każdy z Was uczestników zespołów tę radość roznieca. Pięknie każdemu z osobna za ten wysiłek dziękuję.

Dziękuję też rodzicom „Fijołecków" oraz sekcji gitarowej. Bez Państwa zgody i pomocy dzieci nie mogłyby doskonalić swoich zdolności, a my mieszkańcy nie mielibyśmy możliwości podziwiania efektów artystycznej pracy dzieci i młodzieży.

Życzę wszystkim artystom, aby Wam nie zabrakło nigdy sił i motywacji do rozwijania własnych talentów, doskonalenia umiejętności. Abyście czerpali radość i satysfakcję z uzyskiwanych osiągnięć.

Ja jestem dumna i myślę, że nie tylko ja z efektów Waszej pracy. Wiem też, że zawsze mogę na Was liczyć.

Z głębi serca dziękuję.

Z wyrazami szacunku
Wójt Gminy Raków
Alina Siwonia