Rokrocznie w gminie Raków odbywają się dożynki parafialne będące formą dziękczynienia rolników i społeczności lokalnej za doroczne zbiory. Święto plonów to podziękowanie za Boży dar i błogosławieństwo dla każdego ludzkiego trudu. |
Chleb zawsze zajmował i nadal zajmuje w Polskiej tradycji ważne miejsce. Był i jest symbolem płodności ziemi, ogniska domowego oraz symbolem zebranych plonów prezentowanych podczas dożynek. Z kolei wieniec dożynkowy to symbolu urodzaju i obfitości żniw.
4 września 2011r. w Sanktuarium Matki Bożej Cudownej Przemiany w Rakowie odbyły się dożynki parafialne którym przewodniczył ks. Kanonik Roman Dyląg. Wieńce dożynkowe przygotowały panie z Rakowa i Jamna.
W tym samym dniu, tj. 4 września 2011r. odbyły się Dożynki Powiatu Kieleckiego i Gminy Nowa Słupia, w których Gminę Raków prezentowała delegacja przedstawicieli wraz z paniami z KGW Szumsko i wieńcem dożynkowym biorącym udział w konkursie na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy powiatu kieleckiego”.
11 września 2011r. dożynki odbyły się w kościele parafialnym pn: Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie którym przewodniczył ks. Jerzy Kubik. Wieniec dożynkowy przygotowały panie z Woli Wąkopnej. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bardzie włączyły się także w uświetnienie uroczystości pięknym śpiewem.
To piękny zwyczaj i tradycja lokalna kultywowana przez społeczność. Warto zachęcać dzieci i młodzież do aktywnego udziału w wyplataniu wieńców dożynkowych, które są urokliwymi symbolami i powstają w efekcie pracy zbiorowej.
Informacja własna
Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego