W niedzielę 3 września w kościele parafialnym w Ociesękach odbyły się uroczyste obchody 400-lecia parafii oraz 20-lecia poświęcenia nowego kościoła. W trakcie mszy świętej biskup pomocniczy diecezji kieleckiej ks. Marian Florczyk w obecności licznie zgromadzonych mieszkańców parafii dokonał uroczystej konsekracja świątyni. W uroczystościach uczestniczył proboszcz ociesęcki - ks. Marian Czajka, byli proboszczowie tej parafii ks. Czesław Kubiś, ks. Tadeusz Cudzik (obecnie dziekan dekanatu daleszyckiego) i ks. Janusz Rydzek (obecnie dziekan dekanatu stopnickiego), oraz liczni kapłani z Kielc i okolicznych parafii. Obecni byli też przedstawiciele władz gminy Raków: przewodniczący Rady Gminy Jerzy Nowak (pełniący jednocześnie funkcję przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego obchodów), wójt Gminy Raków Alina Siwonia; radni i sołtysi z miejscowości wchodzących w skład parafii. W imieniu starosty kieleckiego Michała Godowskiego pamiątkowy grawerton przekazał na ręce proboszcza pochodzący z Celin Paweł Gratka, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach.
Organizacja obchodów była możliwa dzięki współpracy członków Komitetu Organizacyjnego oraz dużemu zaangażowaniu ze strony mieszkańców parafii, którzy w ramach przygotowań do tej wyjątkowej rocznicy ufundowali pięć witraży okiennych do kościoła. Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Ociesękach przy wsparciu Józefa Haby z Ociesęk poddali renowacji dwa kościelne dzwony, które zawiesili w odnowionej przez nich dzwonnicy. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Ociesękach przygotowały poczęstunek dla zaproszonych gości, a członkinie KGW Nowa Huta upiekły pyszne ciasto. Oprawę muzyczną w czasie uroczystości zapewniła młodzież ze scholi parafialnej, a uczniowie i uczennice gimnazjum, przygotowujący się do sakramentu bierzmowania, wręczali dary i wiązanki kwiatów. Uczestnicy po mszy św. zostali obdarowani przez ks. proboszcza pamiątkowymi obrazkami i okolicznościowymi słodyczami. Przy wejściu do kościoła została zamontowana tablica upamiętniająca uroczystości, ufundowana i wykonana przez Kazimierza Ślusarza z Wólki Pokłonnej.
Początki parafii w Ociesękach sięgają roku 1610, kiedy właściciel Ociesęk - Jan Gotkowski z Gotkowa w ziemi płockiej herbu Lubicz, notariusz ziemi sandomierskiej wraz z żoną Zuzanną z Komornik postanowili ufundować kościół oraz nadać uposażenie dla przyszłego probostwa. Oficjalne erygowanie parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty nastąpiło 22 grudnia 1617 roku, a dokonał tego biskup krakowski Marcin Szyszkowski.
Parafię Ociesęki tworzyły początkowo wsie: Ociesęki, Koźle, Przyborów (Nowa Wieś), Głazowska, Korzeń, Widalki (Widełki), Wola Widalkowska, Włochy. Należała ona do dekanatu Bodzentyn w diecezji krakowskiej. W 1765 r. do nowo tworzonej parafii w Cisowie włączono wsie Widełki, Włochy, Brzezinki i Łukawę, należące do tej pory do parafii Ociesęki. Ociesęcki okręg parafialny stopniowo obejmował nowo powstające wsie i osady: Wólkę Pochłonną, Korzenno, Celiny, Smyków, Starą i Nową Hutę, Mędrów i Wojteczki.
Przynależność administracyjna parafii Ociesęki zmieniała się wraz ze zmianami granic, w wyniku kolejnych rozbiorów i wojen. W 1805 r. Ociesęki przydzielono do nowo utworzonej diecezji kieleckiej, a w 1818 r., po utworzeniu w granicach zaboru rosyjskiego Królestwa Polskiego, do diecezji sandomierskiej. Ostatecznie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości parafia Ociesęki od 1925 r. znalazła się ponownie w diecezji kieleckiej, a w 1926 r. przydzielono ją do dekanatu daleszyckiego.
Brzemienny w skutkach okazał się dla historii parafii okres II wojny światowej. Kiedy w sierpniu 1944 r. wojska rosyjskie zatrzymały się kilka kilometrów na wschód od Ociesęk, Niemcy wysiedlili ze strefy przyfrontowej wszystkich mieszkańców, a kościół opustoszał. W niedzielę 8 stycznia 1945 r., kilka dni przed wyzwoleniem, Niemcy oczyszczając pole walki spalili pierwotny, modrzewiowy kościół. Po wojnie w latach 1946-1947 wybudowano nowy – mniejszy kościół, mający raczej tymczasowy charakter. Znajdował się on z tyłu zniszczonego, przy kostnicy.
W 1991 r. rozpoczęto staraniem ówczesnego proboszcza ks. Tadeusza Cudzika, budowę nowego kościoła parafialnego w Ociesękach. Kamień węgielny poświęcił papież Jan Paweł II w dniu 3 czerwca 1991 r. podczas mszy na lotnisku w Masłowie, a wkrótce potem rozpoczęto kopanie fundamentów. Świątynia została zbudowana dzięki wielkiemu zaangażowaniu i rękami mieszkańców parafii. W 1996 r. odprawiono w nowych murach pierwszą Mszę św. Rozebrano wtedy stary kościółek z dzwonnicą. Nowy kościół poświęcił w 1997 r. bp Kazimierz Ryczan.
Za czasów kolejnego proboszcza ks. Janusza Rydzka kościół został otynkowany, wyposażony w ławki i otoczony nowym murem. Staraniem obecnego proboszcza ks. Mariana Czajki, który kieruje parafią od 2010 r., w kościele zamontowano ogrzewanie elektryczne i nowe tabernakulum, a w bieżącym roku gruntownie wyremontowano ogrodzenie wokół kościoła.
Wraz z upływem czasu zmieniała się liczebność parafii Ociesęki. W 1791 r. liczyła ona ok. 940 parafian, niecałe sto lat później w 1874 r. liczba ta uległa prawie podwojeniu do 1745 osób. W 1907 r. było to już 2300 mieszkańców, by w 1940 r. osiągnąć największą liczbę 3500 parafian. Po wojnie na skutek migracji i spadku urodzeń liczba ludności zaczęła spadać i obecnie parafia liczy ok. 1250 osób.
Janusz Juszczyk