Najmłodsze Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Wąkopnej powstało w grudniu 2011r. Inicjatywę utworzenia koła podjęły panie z Woli Wąkopnej – w szczególności Pani Teresa Bęben- obecna Pani sołtys zapraszając na spotkania wyjątkowe osoby: Panią Alinę Siwonia- Wójta Gminy Raków, Pana Piotra Żołądka- członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego i innych. Aktualnie w skład Koła Gospodyń Wiejskich wchodzą panie posiadające fantastyczną energię i pomysły na wspólne działanie.
|
Kiedy po raz pierwszy wzięłam udział w spotkaniu zorganizowanym w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej byłam pewna, że to wyjątkowe kobiety z niezwykłymi pasjami. Podczas poznawania siebie nawzajem każda obecna pani oprócz swojego imienia i nazwiska przestawiała się mówiąc o swoich zasobach, posiadanych umiejętnościach i ulubionych rzeczach. Okazało się, że bagaże doświadczeń i umiejętności pań stanowią „wspólną skarbnicę możliwości”. Na propozycję organizacji wspólnych warsztatów w zakresie wykonywania stroików bożonarodzeniowych nikt nie protestował. Warsztaty odbyły się 15 grudnia 2011r., w tym samym miejscu - remizie OSP w Woli Wąkopnej. Panie przygotowały wszystkie niezbędne elementy potrzebne do samodzielnego wykonania przez każdą uczestniczkę stroików. Fantastyczna współpraca, wzajemna inspiracja, kreatywność pań zaowocowały urokliwymi dziełami. Spotkanie odbyło się z udziału przedstawicieli instytucji z którymi rozpoczęły współpracę, tj. Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie, Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, Państwową Inspekcję Pracy/Okręgowy Inspektoratem w Kielcach oraz Związkiem Kółek i Organizacji Rolniczych w Kielcach.
To nie koniec oddolnych inicjatyw pełnych energii i talentów pań. Sztuka i kultywowanie tradycji stanowią trwały element w budowaniu relacji międzyludzkich.
Wśród pasji i zainteresowań znajduję się także unikatowa sztuka Origami. Pomysł udało się zrealizować paniom łącząc elementy warsztatu ze wspólnym przeżyciem Dnia Kobiet 7 marca br.
Sztuka Origami to bardzo ciekawy sposób na naukę logicznego myślenia, systematyczności, dokładności i precyzji manualnej, rozwija wyobraźnie przestrzenną, zdolności twórcze, jest mądrym i głęboko wychowawczym zajęciem. Zajęcia z wykorzystaniem sztuki Orgami rozwijają: myślenie twórcze, konstrukcyjne, wyobraźnię przestrzenną, sytuacyjnpą, ułatwiają zapamiętywanie, uczą prostoty, estetyki, dokładności i dyscypliny. Korzystanie z osiągnięć Origami w codziennej praktyce pedagogicznej wpływa pozytywnie na osobowość każdego człowieka, zmierzającego do poznania własnej wartości oraz rozwija jego fantazję, umożliwiającą samodzielne tworzenie. Dodatkowo Origami przyczynia się do pogłębiania i budowania relacji międzyludzkich.
Podczas spotkania zorganizowanego w remizie Woli Wąkopnej 7 marca uczestniczyli przedstawiciele instytucji współpracujących, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Szumsku, Celinach i mieszkanki Ociesęk. Odbyła się wymiana doświadczeń dotycząca przygotowywania palm i ozdób świątecznych na zbliżające się Świętą Wielkanocne. Dodatkowo każda pani chętna do poznania sztuki Origami nauczyła się tworzyć elementy z których powstały: koszyk i łabędź - wykonane przez panią Kasię Mochocką z Woli Wąkopnej.
Potwierdzeniem autentycznej otwartości i chęci współpracy z innymi było wspólne świętowanie i degustacja przygotowanego tortu przez panie z KGW z Szumska oraz szeregu smakołyków-poczynając od ciastka a kończąc na ciastach- przygotowanych przez panie z KGW z Woli Wąkopnej. Doskonała atmosfera, współpraca połączona z wymianą doświadczeń, w tym dotyczących przygotowania palm i ozdób świątecznych na zbliżające się Święta Wielkanocne były niezwykle ważnym elementem spotkania.
Serdecznie dziękuję Organizatorkom wydarzenia za wspólny pomysł i przykładna realizację; wszystkim obecnym paniom za fantastyczne zaangażowanie i autentyczne współtworzenie spotkania.
Agnieszka Zwierzyńska
Kierownik
Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie