Tradycyjne palmy, z którymi większość mieszkańców gminy Raków idzie w Niedzielę Palmową do kościoła, by wziąć udział w procesji palmowej są w większości tworzone samodzielnie.
|
Rodzinne tradycje, kultura i historia stanowią element życia, które przenikają w naszą codzienność czyniąc ją bogatszą. Święta Wielkiej Nocy są czasem radości płynącej ze Zmartwychwstania. Symbole towarzyszące temu świętu są głęboko zakorzenione w kulturze i tradycji regionu. Umiejętność przekazywania tradycji jest obowiązkiem kobiet, mam oraz wszystkich tych, którzy ją poznali i przez lata tworzyli.
Inspiracją do zorganizowania warsztatów z udziałem pań z Kół Gospodyń Wiejskich oraz chętnych nauczycieli była wielka otwartość i aktywność we współpracy podczas gromadzenia materiałów do albumu powstającego w ramach projektu „Od kołyski aż po grób” przez LGD „Białe Ługi” w partnerstwie z jednostkami samorządowymi, placówkami oświatowymi i paniami z KGW.
W minioną środę, tj. 28 marca 2012 r. zorganizowany został finał I Gminnego Konkursu Palm Wielkanocnych w gminie Raków, który potwierdził zasadność kultywowania lokalnych tradycji. Organizatorami byli: Urząd Gminy, Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego, Zespół Szkolno-Przedszkolny oraz Parafia Rzymsko-Katolicka w Rakowie. Konkurs odbył się pod patronatem honorowym Wójta Gminy Raków – Pani Aliny Siwonia.
Zgłosiło chęć udziału 11 podmiotów. Ze względu na bogactwo i różnorodność palm przygotowanych przez dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rakowie najpiękniejsze palmy były zaprezentowane wśród konkursowych.
Jury w 6-osobowym składzie dokonało oceny i wyboru najpiękniejszych trzech, które zajęły miejsca na podium. I tak: I miejsce przypadło KGW Mędrów-Drogowle, II miejsce KGW Wola Wąkopna, III miejsce KGW Szumsko. Dalej znalazły się kolejno: KGW Bardo i Klub Seniora w Rakowie, Szkoła Podstawowa w Szumsku, Świetlica środowiskowa w Chańczy, Zespół Szkolno- Przedszkolny w Rakowie i Szkoła Podstawowa w Ociesękach, KGW w Nowej Hucie, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rakowie. Jednak doceniając wkład pracy i ogromne zaangażowanie organizatorzy zadbali o nagrody i dyplomy dla wszystkich uczestników konkursu.
Edukacja dzieci i młodzieży połączona z przekazywaniem zwyczajów i tradycji we wspólnym działaniu jest autentycznym zasobem lokalnym. Cieszy fakt, że wszystkie piękne palmy poświęcone w Niedzielę Palmową stanowić będą urokliwy wystrój świątyń w okresie wielkanocnym.
Agnieszka Zwierzyńska
Kierownik
Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie