Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

01

„Gdzie słyszysz śpiew tam idź. Tam ludzie dobre serca mają.
Źli ludzie wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają”.

W dniach 18-19 marca br., w Bazylice Mniejszej pw. Trójcy Świętej Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu po raz czwarty odbył się Regionalny Przegląd Pieśni Pasyjnej i Pokutnej, w którym wystąpili śpiewacy amatorzy i profesjonaliści aż z trzech województw – świętokrzyskiego, małopolskiego i lubelskiego. Do rywalizacji stanęło 40 wykonawców: soliści, zespoły wokalne, ludowe zespoły śpiewacze oraz chóry, w sumie ponad 450 osób. W tegorocznych przesłuchaniach konkursowych, które trwały prawie całą sobotę, wziął udział Chór CHORAŁ z Rakowa pod dyrekcją pana Adama Barabasza.

Każdy występ był poprzedzony krótkim resume wykonawcy - chóru, zespołu czy solistów. Wybór utworów na Przegląd (…) to sięgnięcie do dziedzictwa naszych przodków, których wysiłki artystyczne i kulturowe pragniemy zachować i uhonorować we wdzięcznej pamięci.(…)”.

W wykonaniu rakowskiego Chóru CHORAŁ zabrzmiały dwie wymagane regulaminem pieśni, wybrane przez dyrygenta p. Adama Barabasza z trudnego repertuaru religijnej muzyki staropolskiej, w opracowaniach: dwu- i trzygłosowym.

Pierwsza to „KRÓLA WZNOSZĄ SIĘ ZNAMIONA” - znana dziś szeroko współczesna wersja polskiego tłumaczenia hymnu głoszącego chwałę Krzyża: "Vexilla Regis prodeunt", którego autorem był żyjący w VI wieku po Chrystusie biskup Poitiers - Wenancjusz Fortunat. Przekładu, właśnie z tym tytułem: "Króla wznoszą się znamiona", dokonał arcybiskup Piotr Mańkowski w dwudziestoleciu międzywojennym. (Niepotwierdzona legenda głosi, że duchowny postanowił napisać nową wersję hymnu w czasie wojny polsko bolszewickiej, zaraz po wygnaniu go z Kamieńca Podolskiego przez prącą na Warszawę Armię Czerwoną). Ciekawostka: najstarszy polski przekład hymnu biskupa z Poitiers nosi tytuł "Idą królewskie proporce"; jego tekst zawarty został w książeczce "Żywot Pana Jezu Krysta" Baltazara Opecia, datowanej na rok 1522.

Druga zaś to „IN MONTE OLIVETI” - motet, do którego muzykę napisał słynny, wybitny kompozytor staropolski (organista i kapelmistrz na dworze prymasa Polski Wojciecha Baranowskiego w Łowiczu) – Mikołaj Zieleński (1550 – 1616). In Monte Oliveti wchodzi w skład obszernego dzieła "Communiones totius anni", zawierającego kompozycje przeznaczone na cały rok kościelny, wydanego w 1611 r. w Wenecji u Jacopo Vincentiego.

Poziom wykonawczy podczas zmagań konkursowych był bardzo zróżnicowany - w przeglądzie  brali udział zarówno artyści profesjonalni, wykształceni fachowcy czynnie parający się sztuką muzyczną, ale też amatorzy, samoucy, miłośnicy śpiewu, jak np. nasze rakowskie chórzystki i chórzyści z Chóru CHORAŁ.

W skład jury wchodzili wysokiej rangi eksperci: dr Maria Zawartko i dr Iwona Polak z Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu oraz przedstawiciel Wojewódzkiego Domu Kultury im. J. Piłsudzkiego w Kielcach - p. Jerzy Gomuła.

I choć naszym śpiewakom nie udało się zakwalifikować do występów na niedzielny koncert galowy, w którym udział mogli wziąć laureaci z poszczególnych kategorii wykonawców, to sam fakt prezentacji w tak znaczącym miejscu, jakim jest Bazylika na Św. Krzyżu i konkurencja z profesjonalistami oraz obytymi w tzw. „świecie” amatorami, z którymi przyszło się zmierzyć w trudnym pasyjnym repertuarze, jest wielką nobilitacją dla Chóru „Chorał”. A także doskonałą promocją Rakowa i gminy.

Beata Górska