Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

002 450

Rok 2016 został ustanowiony Rokiem Henryka Sienkiewicza. W uchwale przyjętej przez Sejm i Senat RP zapisano:  „Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości”.

Stulecie śmierci pisarza, to nie jedyna znacząca rocznica. W roku 2016 przypada też 110 rocznica przyznania pisarzowi Nagrody Nobla, 170 rocznica urodzin i 120 rocznica książkowego wydania „Quo vadis”.
Gmina Raków aktywnie włączyła się w obchody jubileuszowego roku. W dniu 26 czerwca 2016r. na rynku w Rakowie odbyło się głośne czytanie utworów tego wielkiego pisarza, zwanego przez współczesnych „Hetmanem Duchowym Polaków”, którego powieści historyczne podtrzymywały ducha kolejnych pokoleń Polaków w czasach narodowych niedoli, a  nieustanne orędownictwo za niepodległym państwem polskim odegrało niezwykle istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę państwowości. W rolę lektorów wcielili się nauczyciele z miejscowych placówek oświatowych - Panie:  Mirosława Foryś Nowak, Urszula Adamska, Barbara Lipka, Anna Wojsa, Agnieszka Wojsa, Bożena Suchojad ,przedstawicielka stowarzyszenia „Aktywne Serca” Pani Bożena Komada, oraz Panowie: Antoni Suchojad i Jerzy Malisiewicz. Zebranych w atmosferę odbioru utworów  „ku pokrzepieniu serc” wprowadzał ksiądz Paweł Mackiewicz.

W programie obchodów zorganizowano także wystawę prac plastycznych uczniów z miejscowych szkół wykonanych w ramach konkursu „Sienkiewicz oczami dzieci i młodzieży” oraz galerię fotograficzną ekranizacji znanych powieści Henryka Sienkiewicz.

Na zakończenie odbyła się projekcja filmu „Pan Wołodyjowski”, którego scenariusz oparto na powieści pisarza.

Mamy nadzieję, że zorganizowane obchody jubileuszu Henryka Sienkiewicza zachęcą Państwa do sięgnięcia po jego utwory, bo jak mawiał sam pisarz „ Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra”.

Serdeczne podziękowania za współpracę i pomoc w organizacji obchodów Roku Sienkiewiczowskiego w naszej gminie składam:

  • księdzu Pawłowi Mackiewiczowi za wybór fragmentów do czytania oraz słowa wstępu do każdego z wybranych utworów,
  • dyrektorowi Pani Bożenie Suchojad i nauczycielom Pani Agacie Wach i Pani Agnieszce Wojsa  z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rakowie za przeprowadzenie  konkursu plastycznego i zorganizowanie wystawy,
  • dyrektorowi Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rakowie Panu Grzegorzowi Szewczykowi oraz Pani Paulinie Szewczyk za przygotowanie galerii fotograficznej,
  • pracownikom Urzędu Gminy: Panu Dariuszowi Jóźwikowi, Sławomirowi Stankowi, Janowi Oszczypale oraz stażystom: Kamilowi Bebel, Michałowi Basińskiemu za pomoc techniczną.

 

Jadwiga Milewicz
Zastępca Wójta Gminy Raków