Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

02

Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszą metodą wychowania człowieka samodzielne myślącego, posiadającego wiedzę i  umiejętność jej poszerzania, kulturalnego, etycznego,  z wyobraźnią, który umie radzić sobie w dorosłym życiu. Głośne czytanie dzieciom od najmłodszych lat ma ogromny wpływ na ich wszechstronny rozwój.

W związku z tym, że przedszkole może i powinno uzupełniać domowe czytanie, w trosce o utrwalanie nawyku i potrzeby lektury od wczesnego dzieciństwa, w Przedszkolu Gminnym w Rakowie - po raz kolejny przystąpiono do udziału w ogólnopolskim projekcie: „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”. Dla zwiększenia efektu i uatrakcyjnienia akcji, tym razem do czytania trzylatkom zostały zaproszone osoby publiczne pełniące ważne funkcje w gminie.

Przedszkolną akcję czytelniczą w grupie Krasnoludków zainaugurowała w listopadzie ub. r. pani Wójt Alina Siwonia, która mimo napiętego terminarza przyjęła zaproszenie i przybyła, by zaprezentować dzieciom jedną z najbardziej znanych i lubianych bajek z kanonu klasyków dziecięcych. Odwiedziny gospodarza gminy i lektorska interpretacja „Czerwonego Kapturka” przez znakomitego gościa były dla dzieci poruszającym przeżyciem.

Następnym czytającym gościem w grupie Krasnoludków była pani Jadwiga Milewicz - Zastępca Wójta Gminy Raków, która przedstawiając dzieciom opowiadanie o misiowym przedszkolu, wpisała się w przedszkolne obchody Dnia Pluszowego Misia.

Na nasze kolejne zaproszenie do wzięcia udziału w czytelniczych spotkaniach odpowiedziała Sekretarz naszej gminy - pani Krystyna Urbanowska. Zapoznała dzieci z bajką o przebiegłym lisie i czerwonej kurce, wzbogacając słownictwo przedszkolaków oraz budując u nich postawę dbałości o własne bezpieczeństwo.

Temat bezpieczeństwa znalazł się również w morale bajki „Niebezpieczna wyprawa” z uwielbianego przez dzieci zbioru Elżbiety Zarębskiej pt. „Opowieści babci Gruni”. O przygodach mysiej rodziny czytała dzieciom Skarbnik Gminy Raków - pani Anna Pleban.

W następnej kolejności do czytania „Krasnoludkom” w przedszkolu zaproszeni zostali radni Rady Gminy Raków. Na zaproszenie odpowiedziały radne Rakowa; pp. Danuta Król i Teresa Strzelecka. Czytać dzieciom przybyła także kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Rakowie p. Iwona Sikora. Piękny przykład czytania najmłodszym dali również nauczyciele Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, na czele z panią dyrektor Bożeną Suchojad. Przygody Koziołka Matołka, a także wiersze Tuwima oraz Brzechwy trzylatki usłyszały w interpretacji pp. Beaty Walkowicz, Agaty Wach, Wiolety Banak, Barbary Lipki, Marzanny Gałęzowskiej. Najbardziej cieszy fakt, że do głośnego czytania przedszkolakom udało się zachęcić uczniów szkoły podstawowej i to z klasy zaledwie II (a), którzy sami jeszcze uczą się czytać i musieli włożyć nieco wysiłku aby zaprezentować tekst maluchom. Pięknie i systematycznie czytali: Wiktor Fortuński, Weronika Wojterska oraz Oliwia Czech.

Najwyższym rangą urzędnikom naszej gminy, kierownikom instytucji, nauczycielom, uczniom  dziękujemy bardzo za piękny przykład włączenia się w społeczną akcję głośnego czytania dzieciom. Mamy nadzieję, że znajdzie się jeszcze dużo chętnych do udziału w rozwoju czytelnictwa u naszych dzieci, co jest bardzo ważne, kiedy lawinowo rośnie ilość informacji i wiedzy. Kto nie czyta, nie nadąży za zmianami we współczesnym świecie. Wpojenie dziecku, od najmłodszych lat, miłości do słowa, słowa drukowanego, czytanego, pozwoli mu oprzeć się uzależnieniu od telewizji czy komputera i przede wszystkim zdobywać wiedzę, wykształcenie, a w przyszłości osiągnąć sukces. Jim Trelease, autor „Read-Alaud-Handbook” (Podręcznik głośnego czytania) napisał: „Naród, który mało czyta, mało wie. Naród, który mało wie, podejmuje złe decyzje – w domu, na rynku, w sądzie, przy urnach wyborczych. Niewykształcona większość może przegłosować wykształconą mniejszość – to bardzo niebezpieczny aspekt demokracji”.

Jeśli chcemy żyć w kraju mądrych, uczciwych i kulturalnych ludzi, zadbajmy o to, by codzienne głośne czytanie stało się priorytetem w naszych domach, przedszkolach i szkołach naszych dzieci.   

Mirosława Foryś
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rakowie