Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

zdjecie tutaj drzwi trzeba otwierac powoli

 

„Tutaj drzwi trzeba otwierać powoli” to tytuł książki prezentującej 10 absolwentów programu LIDERZY Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności połączonej z galerią przechodnią. Pod tym samym tytułem w dniach 28-29 kwietnia 2016r. odbyły się spotkania warsztatowe dla młodzieży gimnazjalnej w Rakowie połączone z wystawą fotograficzną oraz dyskusją  o wyjątkowych ludziach z pasją.

Kiedy ponad rok temu otrzymałam zaproszenie do udziału w spotkaniu promującym książkę w kawiarni „Wrzenie świata” w Warszawie nie przypuszczałam, że za rok będę promowała ludzi z pasją  Rakowie ( link: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.612825738788190.1073741871.174907622580006&type=1).
 Spotkanie premierowe odbyło się z udziałem  bohaterów 10  reportaży zawartych w książce.

Dlaczego warto przybliżać młodym ludziom ciekawe historie? Odpowiedź jest niezwykle prosta. Wierzę, że za kilka lat, niektórzy spośród tych  młodych będą liderami. A ponadto,  warto poznawać ludzi, którzy mają odwagę zrobić coś, czego nikt wcześniej nie zrobił i często podejmują niepopularne decyzje zanim dojdą do celu. Marzyłam o tym , by młodzież z gminy Raków mogła zainspirować się do działania poprzez poznanie czyjeś wyjątkowej, prawdziwej historii. I dzięki współpracy z dyrekcją Gimnazjum im. Jana Pawła II w w Rakowie stało się  to możliwe.

Wystawa fotograficzna  jest odpowiedzią na potrzeby młodzieży wyrażone podczas niedawno organizowanego spotkania w ramach projektu- Artyści Zmiany Społecznej.

Największą inspiracją dla uczniów klasy pierwszej gimnazjum okazała się pani Aleksandra Fuchs-  (czytaj Fuks) „ma 69 lat i od siedmiu jest sołtyską wsi Borowce w województwie śląskim. Krótkie włosy, kiedyś czarne, dziś z kilkoma nitkami srebrnych przebłysków, mówi stanowczym, lekko zachrypniętym głosem.

Ola Fuchs zrealizowała na wsi już 11 projektów. Małych i średnich. Małe to takie za 25-30 tys. zł, duże to setki tysięcy. Mówi, że z Borowców się Paryża nie zrobi, a poza tym małą łyżką więcej się zje. Zdobyła już dla Borowców prawie 280 tys. zł z kasy unijnej i państwowej” – jak piszą o niej w Wysokich obcasach, link: http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,96856,15411125,Filozofia_malej_lyzki_Aleksandry_Fuchs__liderki__soltyski.html.

Serdecznie polecam wszystkim zainteresowanym książkę, którą można pobrać bezpłatnie ze strony: www.drzwipowoli.pl.

Jeden dzień z udziałem uczniów klasy trzeciej poświęcony był w nieco większym zakresie dyskusji o pasjach uczestników. Młodzież w grupach wypracowała własną definicję pasji i dzieliła się z pozostałymi uczestnikami. W warsztacie wzięła udział pani Danuta Król- radna gminy Raków, dzieląc się swoimi refleksjami i spostrzeżeniami.

Warsztaty z młodzieżą,  wzbudziły kilka ciekawych refleksji i inspiracji do działania. Zachęcam do otwartości i współpracy w  kreatywnych spotkaniach oraz dyskusji w przyszłości.

liderzy paf    szkola liderow

Wystawa będzie dostępna w dniach od 6-17 czerwca 2016r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.

Agnieszka Zwierzyńska
Wiceprezes Stowarzyszenia Alumni w Warszawie
Absolwentka LIDERZY PAFW