Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

01

Zorganizowanie półkolonii letnich dla dzieci i młodzieży w miejscu ich zamieszkania było wynikiem mojej diagnozy potrzeb rodziców, którzy  zajęci pracami  polowymi  oraz obowiązkami domowymi nie zawsze mają możliwość wysłać je na zorganizowany wypoczynek w czasie wakacji.

Stąd zrodził się mój  pomysł i inicjatywa by młodzież z naszej gminy mogła wspólnie spędzać czas, mając szansę odkrycia wielu pasji i talentów. Półkolonie, zorganizowane w Świetlicach Wiejskich w Życinach oraz Szumsku  stały się świetną okazją do rozwoju uczestników, poprzez doświadczanie przeżyć estetycznych, uczenia wrażliwości na dobro i piękno, nie zapominając o efektach w zakresie poprawy ich zdrowia, podniesienia poziomu edukacji i bezpieczeństwa.

W tym celu odbyło się wiele spotkań na temat bezpieczeństwa podczas prac w gospodarstwie rolnym, udzielania pomocy przedmedycznej a także pogadanek, które przeprowadzili dzielnicowi  Posterunku Policji w Rakowie, w ramach akcji Bezpieczne wakacje oraz  strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Rakowie. Na spotkaniach omówiono sposoby postępowania w sytuacjach zagrożenia, zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podczas wykonywania prac polowych oraz bezpiecznego korzystania z kąpielisk wodnych. Odbyła się również prelekcja na temat spędzenia czasu wolnego od uzależnień i narkotyków.

Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia sportowo- rekreacyjne, zarówno te na basenie Powiatowego Centrum Sportowego w Staszowie jak też  rozgrywki sportowe  na boiskach. Półkoloniści pod czujnym okiem ratowników doskonalili naukę pływania, niektórzy zaś nauczyli się przezwyciężać lęk by utrzymywać się na powierzchni wody.

Nie lada atrakcją były zajęcia kulinarne, podczas których uczyli się w sposób praktyczny przygotowywania ciasta i wypiekania pierniczków. Te pachnące nutką korzenną rarytasy były lukrowane finezyjnymi wzorkami i tylko nieliczne dotarły na poczęstunek dla rodziców.  Kulinarne lekcje stały się przedsmakiem do własnoręcznie skręcanych lizaków w Manufakturze Karmelu w Kielcach oraz wytopu z czekoladowej masy biedronek, motyli i żuczków, które z dodatkiem  bakalii kusiły wyglądem i zapachem.

Liczne zajęcia: układania kwiatów w ikebany, zasuszania ich i tworzenia kompozycji, przywołujących słoneczne lato, wzbogacą o ciekawe doświadczenia.

Wielką atrakcją były plenery malarskie na łonie przyrody oraz warsztaty  malarsko – rzeźbiarskie z p. Łukaszem Wzorkiem. Twórca ludowy zaprezentował młodzieży pierwsze swe dzieła i opowiadał o sztuce tworzenia swych obrazów. Pokazał sposoby  łączenia  farb w taki sposób, by wydobyć właściwy kolor. Rzeźbienie okazało się bardzo inspirujące dla dzieci bo do obróbki wykorzystano mydło. Z kruchego materiału  powstały piękne rzeźby, zachwycające samego twórcę.

Pani Małgosia Śliwa przeprowadziła z uczestnikami półkolonii zajęcia plastyczno- techniczne. Z bogatej oferty zajęć mogli oni wybrać  zdobienie kamieni, nawlekanie korali, składanie wiatraczków, wydrapywanie dinozaurów i malowanie farbami.

Warsztaty recyklingowe z paniami Koła Gospodyń Wiejskich p. Jadwigą Firmanty i Danutą Czech przybliżyły dzieciom technikę powtórnego wykorzystania surowców i wyplatania  gazetowych wiklin, wykorzystanych do wyrobu wazoników oraz  składania bibułkowej róży.

Na półkoloniach nie zabrakło warsztatów i spotkań, których celem była edukacja z zakresu edukacji ekologicznej.

Podczas spotkania z p. Zagnieńskim w Nadleśnictwie Łagów odbyły się zajęcia programowe na temat zagrożeń w lesie oraz zajęcia terenowe w grupach,  gdzie mając podany opis poszukiwaliśmy właściwych roślin. Pani Beata Bętkowska- edukator Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach zainteresowała zwiedzających  ekspozycją przyrody - Puszcza Świętokrzyska oraz spektaklem multimedialnym Przyroda, dźwięk, światło.

Czterokrotnie dzieci uczestniczyły w seansach filmowych( w Staszowskim Ośrodku Kultury oraz Kinie Helios w Kielcach). Przepiękna ekranizacja Małego Księcia Antoine'a de Saint-Exupery'ego kryła piękne przesłanie- patrz tylko sercem a  bajka Koko Smoko, jak ważna jest  rodzina  i przyjaciele oraz zdrowe odżywianie się.

W Centrum Geoedukacji  najmłodsi odbyli w kapsule 5D fantastyczną podróż do wnętrza Ziemi.
Nieodzowna dawka śmiechu i zabawy podczas ,,Wojny płci'' czy Kalambur a nawet w trakcie zawodów sportowych  i pieszych wycieczek jednoczyła naszych uczestników i sprawiała, że atmosfera była miła i przyjazna.

Opiekę wychowawczą sprawowali: p. Maria Witkowska – półkolonie w Życinach oraz Konrad Kudłacz- półkolonie w Szumsku oraz Joanna Suchojad – wolontariusz.

Na uroczystym podsumowaniu półkolonii, na którym gościliśmy także rodziców, uczestnicy otrzymali od organizatora  mini wyprawkę szkolną oraz wiele nagród.

Sponsorami  nagród byli: Nadleśnictwo Łagów, Ośrodek Edukacji Leśnej w Kielcach, Lotto- z siedzibą w Kielcach, KRUS, Prudential oraz p. Lucyna Gozdek, właścicielka firmy GMC Staszów, która przekazała dzieciom piękne ozdoby choinkowe.

Szczególne podziękowanie kieruję do Pani Wójt za wynajem sali oraz Kierownictwa Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rakowie za finansowe wsparcie wycieczki i zakup materiałów dydaktycznych.

Cieszy mnie bardzo fakt, że już po zakończeniu dzieci podjęły systematyczny udział w lekcjach  nauki pływania- tak rodzą się przecież talenty. Dla mnie ważne jest to, że byli bardzo aktywni i chętni do wszystkich działań, bardzo pomysłowi i spontaniczni, a młodzi  wyrażają chęć podejmowania takich działań w formie wolontariatu.                              

Zapraszam dzieci z terenu Gminy Raków do udziału w zimowiskach oraz kolejnych półkoloniach.

Kierownik półkolonii – Beata Kudłacz