Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

kuratorium

Prosimy o zapoznanie się z apelem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty p. Małgorzaty Muzoł.

Panie/Panowie
Dyrektorzy szkół/placówek, Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie, Organy prowadzące szkoły/placówki w województwie świętokrzyskim

W ostatnim czasie w Polsce, i w naszym województwie także, odnotowano wiele przypadków zatrucia narkotykami tzw. dopalaczami. Do szpitali trafiły osoby z ostrym zatruciem organizmu. Nie wszystkim niestety udało się pomóc i zmarły.

Apeluję do uczniów i proszę, aby dla swojego bezpieczeństwa nie kupowali i nie zażywali takich substancji !!!

Producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się wyłącznie zyskiem, za nic mają TWOJE ŻYCIE. Sprzedając dopalacze – sprzedają śmierć!

Dorośli mają obowiązki związane z wychowaniem młodego pokolenia, ale nie zawsze radzą sobie ze współczesnymi zagrożeniami. Dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało wykaz numerów telefonów pod którymi można i należy szukać pomocy.

Jeśli pojawiły się podejrzenia/wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia? Masz informacje o miejscach, w których handluje się zakazanymi środkami? Jesteś uzależniony? – DZWOŃ !!!

800 060 800 – bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego

Pod tym numerem telefonu można uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia.

Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Tu można przekazywać informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

116 111 – telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 22:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz.

800 100 100 – telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci

To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (www.800100100.pl)

800 12 12 12 – dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.

112 – jednolity numer alarmowy - jeśli potrzebna jest natychmiastowa pomoc

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zamieściło poradnik „Zatrucie substancjami psychoaktywnymi”- https://mac.gov.pl/projekty/regionalny-system-ostrzegania-rso/poradniki-rso

Rzecznik Praw Dziecka zainicjował kampanię społeczną „Odwaga ratuje życie”. Akcja ma zwrócić uwagę dzieci i młodzieży, że od podejmowanych decyzji może zależeć życie najbliższych oraz ich własne. Rekomenduję wszelkie materiały dostępne na stronie www.odwagaratujezycie.pl kampania społeczna Rzecznika Praw Dziecka „Odwaga ratuje życie”. Akcja ma zwrócić uwagę dzieci i młodzieży, że od podejmowanych decyzji może zależeć życie najbliższych oraz ich własne.

Szanowni Państwo nie bądźcie obojętni - włączcie się świadomie w działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, szczególnie w czasie, kiedy dopalacze znów brutalnie dają znać o swoim istnieniu.

Świętokrzyski Kurator Oświaty
Małgorzata Muzoł