… to czas na możliwość realizacji swoich marzeń, pasji, zainteresowań i potrzeb:
tych artystycznych, plastycznych jak również wzbogacenie kontaktu z kulturą.
Te wszystkie „być może” marzenia spełnia projekt pod nazwą:
Gotowi na zmiany - naprzeciw trzeciej młodości - organizacja warsztatów florystycznych i decoupage oraz wyjazdu do teatru dla osób powyżej 50 roku życia z terenu gminy Raków.
Celem projektu było umożliwienie osobom w wieku 50+ kontaktu z kulturą i sztuką poprzez organizację warsztatów florystycznych i decoupage oraz wyjazdu do teatru.
Projekt realizowany jest w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów.
Planowane działania projektowe realizowane są poprzez cykliczne warsztaty odbywające się w Świetlicy środowiskowej „Tęcza” w Rakowie. Warsztaty w ramach wykładu niefinansowego projektu koordynowały i prowadziły Panie Halina Łukasik oraz Paulina Szewczyk.
Różnorodny charakter planowanych i prowadzonych działań projektowych dały możliwość kontaktu z „Wielką Kulturą” poprzez udział w spektaklu teatralnym Wiliama Shakespeare’a pt. Poskromienie Złośnicy, wystawionego na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Wyjazd do teatru został zorganizowany 17 października 2014 r.
Odbywające się warsztaty artystyczne były twórczymi działaniami z wykorzystaniem różnorodnych materiałów i form pracy.
Zajęcia florystyczne – dały możliwość kontaktu estetycznego z naturalnym materiałem w postaci kwiatów i zieleni ciętej – ukazywały sposoby wykonania ozdobnych form przestrzennych i kompozycji roślinnych z uwzględnieniem okoliczności. Podczas warsztatów uczestnicy wykonali kosze z kwiatami, kompozycję z róż i kompozycję naczyniu szklanym.
Natomiast warsztaty Decoupage – umożliwiły zgłębienie technik ozdabiania i dekorowania przedmiotu użytku domowego takich jak: tace, wieszak, szafka na klucze – poprzez technikę serwetkową. Z wykorzystaniem tej samej techniki uczestnicy wykonali świąteczną zimową bombkę.
W ramach projektu zaplanowano 9 spotkań - warsztatów artystycznych, w tym 4 warsztaty florystyczne oraz 5 spotkań - warsztatów decoupage.
Działania projektowe zintegrowały uczestników z trzech miejscowości: Chańcza, Ociesęki i Raków. W zawiązku z popołudniowymi godzinami realizacji działań - projekt przewidywał dowóz uczestników na warsztaty. Grupa liczyła 30 odbiorców, którzy oprócz zrealizowania i spełnienia swoich pasji artystycznych, nawiązali nowe znajomości i przyjaźnie.
W ostatnim etapie realizacji operacji zorganizowane zostały warsztaty związane wykonaniem świątecznych dekoracji w postaci stroika bożonarodzeniowego.
Serdecznie dziękujemy uczestnikom działań projektowych za życzliwą i radosną atmosferę podczas warsztatów oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do wsparcia realizowanej operacji.
Halina Łukasik
Paulina Szewczyk