Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

To festyn wielopokoleniowy, który odbył się 22 czerwca 2014  roku w miejscowościach Drogowle-Mędrów. Pomysł przywrócenia dawnej tradycji i zorganizowania festynu powstał na spotkaniu młodych mieszkańców obu sołectw, przy okazji omawiania projektu do Programu „Odnowa wsi świętokrzyskiej 2014”. Dzięki projektowi na terenie, gdzie został zorganizowany festyn, posadowiona zostanie mała infrastruktura.

Zorganizowany festyn pod nazwą „Noc pełna czarów” to innowacyjna forma rodzinnego spędzenia czasu wolnego, jak również pierwszy tego rodzaju festyn na terenie gminy Raków.

Celem festynu było przywrócenie ginącej tradycji oraz  obrzędów związanych z przesileniem wiosenno – letnim, czyli tradycją Nocy Świętojańskiej.

Organizatorami festynu byli: Wójt Gminy Raków Pani Alina Siwonia, Radny Pan Kazimierz Karwat oraz sołtysi i mieszkańcy miejscowości Mędrów i Drogowle. Położone w pięknym krajobrazie łąk,  pól i lasów nad rzeką Czarną Drogowle i Mędrów to wyjątkowe miejsce gdzie „prawdopodobnie” w magiczną noc przesilenia wiosenno  - letniego można odnaleźć  magiczny kwiat paproci.

Rodzinne świętowanie rozpoczęła Msza Św. – odpustowa na św. Jana o godzinie 17.00, celebrowana przez księdza Pawła Mackiewicza -  proboszcza kościoła pod wezwaniem Św. Trójcy z Rakowa. Dekoracja sceny została dostosowana do tematyki festynu. Na scenie pojawiły się tańczące i śpiewające „kwiaty”, „pszczółki” i „biedronki” to młodsze dzieci z Mędrowa i Drogowli.

Swoim tańcem i piosenką witały lato oraz przynosiły dumę swoim rodzicom. Młodzież- dziewczęta: Marlena, Justyna,Weronika i Kamila  w pięknych tradycyjnych strojach jak z baśni tysiąca i jednej nocy wykonały pieśni i piosenki o różnej tematyce. Panny „świtezianki” - Edyta, Justyna, Julia  w roli konferansjerek opowiadały o historii i zwyczajach nocy świętojańskiej. Na scenie pojawiła się Kapela z Bielin. Swoje zdolności zaprezentowało również Koło Gospodyń Wiejskich z Ociesęk, prezentując swoje przyśpiewki. Gdy zbliżył się wieczór rozpalono tradycyjne ognisko . W ognisku, zgodnie z tradycją palono aromatyczne zioła. Pani Paulina Szewczyk poprowadziła warsztaty i konkurs wicia wianków, a Pani Katarzyna Olszewska konkurs plastyczno-wyobrażeniowy – Czary czy rzeczywistość – Magiczny Kwiat Paproci.

Dyplomy i upominki dla uczestników konkursów wręczyli Marszałek Pan Piotr Żołądek oraz Wójt Gminy Raków Pani Alina Siwonia.
Kiedy słońce ukryło się za horyzontem nad „Czarną Rakowską” uniósł się śpiew dziewczęcej pieśni: „Tam nad Czarną w dolinie siedziała dziewczyna, wiła wianki i rzucała je do wody”.

W kierunku rzeki ruszył korowód dziewcząt z wiankami, by dopełnić tradycji ich puszczania.

Równocześnie z obrzędem puszczania wianków odbył się konkurs sportowy pod nazwą „ Bieg za wiankiem” , w którym „chwatcy” młodzieńcy wyławiali wianki z nurtu rzeki Czarnej. Organizatorem biegu oraz sponsorem nagród był Radny Pan Kazimierz Karwat.
Noc Świętojańska to także święto ognia. Aby tradycji stało się zadość na scenę wkroczył Teatr Ognia  „Enzonda” z Kielc.

To była noc rozświetlona gwiazdami, ogniem, zapachem ziół, pięknymi wiankami i tańcem. Oprawę muzyczną zapewnił zespół „Laguna”.

Nad przygotowaniem całości festynu oraz prawidłowym przebiegiem pracowały i czuwały: Halina Łukasik i Paulina Szewczyk. Słowa podziękowania za pomoc w przygotowaniach kierujemy do Pani Krystyny Jóźwik i Pana Dariusza Jóźwika.

Tradycyjne potrawy i wypieki to kulinarne czary Pań z Kół Gospodyń Wiejskich: Nowa Huta-Koziel, Ociesęki, Mędrów oraz Pań ze Stowarzyszenia Aktywnych Serc z Rakowa, którym szczególnie dziękujemy za zaangażowanie.

Halina Łukasik
Krystyna Jóźwik