Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego ogłosił   otwarty nabór wniosków w ramach programu „Odnowa Wsi Świętokrzyskiej na 2014 r.”  Dotacja w ramach ogłoszonego konkursu może być przyznana na projekty realizujące następujące cele:

  1. Rozwój i kształtowanie świadomości obywatelskiej i kulturowej oraz pobudzenie aktywności społecznej, kulturalnej i gospodarczej.
  2. Utrwalenie wartości środowiska kulturowego i przyrodniczego, podniesienie atrakcyjności turystycznej wsi z zachowaniem tradycyjnego wizerunku.
  3. Wieś jako miejsce atrakcyjne dla mieszkańców i turystów.
  4. Tworzenie warunków rozwoju i odbudowy infrastruktury sprzyjającemu życiu społeczno-kulturalnemu wsi.
  5. Budowanie więzi młodych mieszkańców wsi ze swoim środowiskiem.

W dniu 23 marca bieżącego roku odbyło się spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami wsi Drogowle i Mędrów, mające na celu zidentyfikowanie potrzeb mieszkańców pod kątem wymienionych celów projektu. W spotkaniu wzięła udział Pani Alina Siwonia Wójt Gminy Raków, Radny Gminy Raków pan Kazimierz Karwat oraz przedstawiciele urzędu gminy. Wśród obecnych nie zabrakło Pań z Koła Gospodyń Wiejskich wsi Mędrów i Drogowle, które przygotowały poczęstunek.  Bardzo cieszył fakt, iż w spotkaniu wzięli udział przede wszystkim młodzi mieszkańcy obu miejscowości.

Po zapoznaniu obecnych z możliwościami uzyskania dotacji z programu Odnowy Wsi Świętokrzyskiej oraz scharakteryzowaniu wymienionych celów, młodzi ludzie zaczęli sypać pomysłami. Zwrócono uwagę na brak miejsca w którym można by organizować spotkania mieszkańców zarówno w celach kulturalnych, edukacyjnych i rekreacyjnych. Powstanie takiego miejsca określono jako priorytet. Mając na uwadze możliwości finansowe własne i pochodzące z ewentualnej dotacji, uzgodniono, że najlepszym rozwiązaniem spełniającym potrzeby mieszkańców będzie stworzenie miejsca w którym będą mogli spotykać się wszyscy bez względu na wiek. Wzięto również pod uwagę aspekt uatrakcyjnienia  wizerunku wsi dla turystów. Tak więc w wyniku konsultacji podjęto decyzje o udziale w naborze programu Odnowa Wsi Świętokrzyskiej 2014.

Mieszkańcy zaproponowali powstanie dużej altany z grillem, wydzielenie miejsca na ognisko oraz zamontowanie elementów placu zabaw dla najmłodszych. Miejsce to wpisuje się znakomicie w realizowany projekt ponadregionalnej trasy rowerowej Polski Wschodniej, która przebiegać będzie przez Mędrów i Drogowle. Już w trakcie spotkania mieszkańcy umówili się na wspólne przygotowanie terenu pod mającą powstać nową infrastrukturę. Zadeklarowali poza przygotowaniem terenu również prace związane z postawieniem ogrodzenia i obsadzenia roślinami. Nie zabrakło również planów na przyszłość. Młodzi ludzie pragną  w niedalekiej przyszłości wyodrębnić miejsce na boisko do siatkówki i piłki nożnej. Zaplanowano również zorganizowanie w czerwcu imprezy o zasięgu gminnym pod nazwą „Noc Kupały”.

Odbyte spotkanie konsultacyjne stało się zalążkiem samoorganizacji i przedsiębiorczości lokalnej społeczności, a wspólne decydowanie, praca i zmaganie się z przeciwnościami wzmocni poczucie tożsamości i zintegruje mieszkańców.  

Krystyna Jóźwik