Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

112

11 lutego obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. W 2015 r. odnotowano na numer 112 łącznie ponad 21 mln wszystkich zgłoszeń, czyli średnio ok. 1 mln 800 tys. miesięcznie w skali całego kraju. MSWiA i służby ratunkowe apelują i przypominają, że numer 112 służy do ratowania zdrowia i życia. Operatorzy numeru 112 sygnalizują, że wciąż jest wiele połączeń bezpodstawnych. Pamiętajmy, gdy zagrożone jest życie człowieka, liczy się każda sekunda! Nie marnujmy jej na żarty i fałszywe zgłoszenia.

Ważne! - numer 112 ratuje zdrowie i życie

W 2015 r. w centrach powiadamiania ratunkowego zarejestrowano łącznie nieco ponad 21 mln zgłoszeń przychodzących. Z tego niestety 45% stanowiły zgłoszenia fałszywe, złośliwe lub niezasadne. Natomiast w przypadku 37% dzwoniący anulował połączenie przed przyjęciem zgłoszenia przez operatora, czyli w ciągu kilku pierwszych sekund.

 

mapa 112 2014

ZGŁOSZENIA NA NUMER ALARMOWY 112 W POSZCZEGÓLNYCH CENTRACH POWIADAMIANIA RATUNKOWEGO W 2014 R.

Operatorzy numerów alarmowych

W całym kraju zatrudnionych jest ponad 1 tys. operatorów numerów alarmowych. Na jednego operatora numerów alarmowych przypadały w ubiegłym roku średnio ok. 1 tys. 400 zgłoszeń miesięcznie.

System powiadamiania ratunkowego w Polsce

W Polsce działa 17 centrów powiadamiania ratunkowego – w każdym mieście wojewódzkim oraz w Radomiu. Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu jest największym centrum w Polsce. Zatrudnia 121 operatorów numerów alarmowych i obsługuje największy teren - całe województwo mazowieckie, z wyłączeniem terenu m.st. Warszawy.

W 2015 r. średni czas obsługi zgłoszeń wynosił 73 sekundy.

W przyszłości planowana jest obsługa przez CPR zgłoszeń kierowanych na numery alarmowe 997, 998 i 999. W praktyce nie będzie to oznaczało wyłączenia tych numerów, a jedynie ich przekierowanie do centrów powiadamiania ratunkowego.

Jak korzystać z numeru alarmowego 112?

Rozmawiając z operatorem pamiętaj:

  • Po wykonaniu bezpłatnego połączenia na numer alarmowy 112 cierpliwie czekaj na połączenie z operatorem;
  • Po zgłoszeniu się operatora bardzo krótko opisz zdarzenie, które chcesz zgłosić. Odpowiadaj na pytania operatora;
  • Podaj dokładny adres lub sposób dotarcia na miejsce zdarzenia, udziel dodatkowych informacji, o które poprosi Cię operator, podaj swoje dane tak, aby służby mogły się z Tobą skontaktować w wypadku zaistnienia jakichkolwiek niejasności;
  • Nie rozłączaj się do czasu wyraźnego potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia przez operatora numerów alarmowych.

 

Informacja pochodzi z https://mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/14155,Dzien-numeru-alarmowego-112.html