Dym unoszący się z kominaGrafika: Dym unoszący się z komina

 

Urząd Gminy w Rakowie informuje, że od 1 stycznia 2021 roku weszły w życie przepisy nakładające na właścicieli budynków obowiązek raportowania czym ogrzewają swoje domy. Właściciele budynków będą musieli zgłaszać, czym je ogrzewają. Nastąpi to po opublikowaniu komunikatu ministra właściwego ds. budownictwa, który zainicjuje projekt. Właściciele nieruchomości będą mieli 12 miesięcy na podanie pełnych rzetelnych informacji. Jeżeli wymieniłeś kocioł, będzie to tylko 14 dni licząc od dnia uruchomienia.

Centralna ewidencja emisyjności budynków (CEEB) jest narzędziem informatycznym, które posłuży do identyfikowania źródeł niskiej emisji z budynków. Nowe przepisy mają ułatwić zbieranie danych dot. źródeł ogrzewania, których przedłożenie do właściwej jednostki samorządu terytorialnego było dobrowolne.

 

Obowiązek dotyczyć będzie nie tylko budynków wielolokalowych oraz jednorodzinnych. Uwzględnione zostaną również lokale usługowe i budynki użyteczności publicznej.

W CEEB znajdą się m.in. dane i informacje o budynkach i lokalach w zakresie: źródła ciepła, źródła energii elektrycznej, źródła spalania paliw, przekazanej premii termomodernizacyjnej lub remontowej, ulgi podatkowej, udzielonego dofinansowania. Także dane właścicieli lub zarządców budynków lub lokali: imię i nazwisko albo nazwę oraz adres zamieszkania lub siedziby, adres nieruchomości, numer telefonu i adres poczty elektronicznej.

Właściciele lub zarządcy budynków w których są już zainstalowane źródła ciepła, będą mieli 12 miesięcy od ogłoszenia rozporządzenia na rejestrację w CEEB. Na złożenie deklaracji dotyczącej nowego źródła ciepła będzie tylko 14 dni licząc od dnia uruchomienia.

W Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków mają znaleźć się dane, które będą pochodzić nie tylko z deklaracji mieszkańców. Do CEEB będą również wpisywane informacje pochodzące z innych rejestrów, a także kontroli i interwencji. W projekcie ustawy znalazły się m.in. kontrole kominiarskie, kontrole przedsiębiorców prowadzone przez inspekcję ochrony środowiska, kontrole dotyczące gospodarowania odpadami czy ściekami, także kontrole zlecone przez BGK po otrzymaniu dofinansowania do termomodernizacji czy remontu, a nawet wskazane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w zakresie przyznanych świadczeń z pomocy społecznej lub innych form wsparcia finansowego ze środków publicznych.

Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Rakówka i części miejscowości Pułaczów

Grafika. Po lewej stronie u góry flaga biało-czerwona, po prawej stronie godło Polski - biały orzeł w koronie na czerwonym tle, poniżej napis "Dofinansowano ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych"

DOFINANSOWANIE 3 500 000 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI 4 247 670,38 zł

Zakup autobusu do przewozu mieszkańców Gminy Raków

dofinansowanie budzet panstwa autobus 350

Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkole podstawowej w Gminie Raków

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 17 512,00 zł

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w budynku Straży Pożarnej w Szumsku

Zadanie dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 22 500,00 złotych

 

ROZBUDOWA SIECI WODOCIĄGOWO- KANALIZACYJNEJ W REJONIE ULICY ŁAGOWSKIEJ W MIEJSCOWOŚCI RAKÓW

Grafika. Po lewej stronie u góry flaga biało-czerwona, po prawej stronie godło Polski - biały orzeł w koronie na czerwonym tle, poniżej napis "Dofinansowano ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych"

DOFINANSOWANIE 807 670,85 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI 807 670,85 zł

Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej-Czyste powietrze,woda,gleba oraz odnawialne źródła energii

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 20 479,76 zł w ramach PROGRAMU DLA GMIN WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO pn. PRACOWNIA EDUKACYJNA W SZKOLE PODSTAWOWEJ” - Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii.

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków w 2023 roku

MKiS  nfosgw         wfosgw

dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w formie dotacji, w kwocie 63 288,00 zł.

„Gmina Raków przyjazna dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu”

           logotypy

W związku realizacją przez Gminę Raków projektu pn. „Gmina Raków przyjazna dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu”, informujemy, iż Gmina Raków prowadzi otwarty nabór do Klubów Seniora w Rakowie, w następujących miejscowościach oraz liczbie dostępnych miejsc: Raków- 15 miejsc, Ociesęki - 10 miejsc, Bardo - 10 miejsc, Szumsko - 10 miejsc. Łącznie. Gmina dysponuje 45 miejscami dla osób starszych.

Szczegółowe informacje oraz zasady uczestnictwa zostały określone w Regulaminie Klubu Seniora, stanowiącym załącznik nr 1.
REKRUTACJA
Informujemy, że rekrutacja w ramach projektu pn. Gmina Raków przyjazna dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu odbywa się w terminie od 01.07- 10.07.2021
Dokumenty rekrutacyjne dostępne są w Biurze Projektu (sekretariat) – w Urzędzie Gminy w Rakowie ul. Ogrodowa 1 oraz stronie internetowej: https://rakow.pl

Poniżej znajdują się formularze zgłoszeniowe:

REGULAMIN_KLUBU_SENIORA_RAKÓW.doc

deklaracja_uczestnictwa_Rakow.doc

Formularz_zgloszenowy_rekrutacja_Rakow.doc

oswiadczenie_uczestnika_Rakow.doc

Szkolne Pracownie Informatyczne Województwa Świętokrzyskiego

e swietokrzyskie riijst

  

XV EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU dla WSZYSTKICH

baner STMiG 2023

logo KFSdW STMIG R

  

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków

nfosgw         wfosgw

Zadanie w 2022 roku zostało dofinansowane ze środków:
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach – kwota dotacji 21 245,50zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych zadania.
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – kwota dotacji 21 245,50 zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych zadania.

Gmina Raków Przyjazna dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu

Gmina Raków realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. Gmina Raków Przyjazna dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu

Celem projektu jest deinstytucjonalizacja opieki nad 45 osobami potrzebującymi wsparcia  w codziennym funkcjonowaniu (w tym min. 29 K) w tym 3 ON (2K) z terenu gminy Raków poprzez rozwój alternatywnych form stacjonarnej opieki dziennej realizowanej w 4 Klubach Seniora do 30.06.2023r.

Dofinansowanie projektu z UE: 745 264,06 PLN

Dofinasowanie projektu z budżetu krajowego: 61 117,19 PLN

kluby seniora logotypy

Do pobrania: PLAKAT