Barwne inscenizacje historyczne, efektowne pokazy władania bronią, gonitwy husarskie, XVII – wieczna muzyka i taniec dworski - to tylko niektóre atrakcje widowiska plenerowego ku czci księcia wojewody Jeremiego Wiśniowieckiego, które odbędzie się już 20 sierpnia na błoniach Świętego Krzyża. Pomysłodawcą jest starosta kielecki Mirosław Gębski. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

W tym roku przypada 370. rocznica pochówku księcia Jeremiego Wiśniowieckiego w podziemiach Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Był on uznawany za wybitnego dowódcę wojsk koronnych, postrach Kozaków, obrońcę Zbaraża i tego, który przyczynił się do zwycięstwa w bitwie pod Beresteczkiem. Zmarł nagle, 20 sierpnia 1651 r. w obozie wojsk koronnych pod Pawołoczą.

Jak zaznacza starosta kielecki Mirosław Gębski, postać Jeremiego była przez wiele lat zapomniana. - Chcemy przypomnieć nie tylko mieszkańcom powiatu, czy województwa, ale także całej Polski, że na Świętym Krzyżu spoczywają zwłoki Jeremiego, wybitnego Polaka z okresu wojen z Moskalami, który walczył za naszą ojczyznę – mówi starosta. – Pierwotnie został pochowany w kościele w Sokalu na Ukrainie. Wdowa po dwóch latach wykopała jego ciało, ponieważ bała się, że jego zwłoki zostaną zbezczeszczone. Przywiozła go do świętego miejsca – dodaje.

Miejsce to jest symboliczne dla województwa świętokrzyskiego i stanowi serce całego regionu. Zarówno Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, jak i otaczające go błonia są chętnie i licznie odwiedzane przez turystów z całej Polski. Przybywa tu około 300 tysięcy pielgrzymów rocznie.

Wydarzenie rozpocznie Msza Święta w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu o godzinie 12.00. Następnie na błoniach przed klasztorem odbędzie się widowisko plenerowe przygotowane przez Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. W godzinach od 13.30 – 18.00 błonia na Świętym Krzyżu staną się miejscem potyczek konnej husarii, parady wojsk i dworu oraz popisów władania bronią. W programie między innymi inscenizacja obrony chorągwi husarskiej, rozbicie obozowiska wojsk koronnych z XVII wieku, a także widowiskowe pokazy jazdy konnej, czy władania szablą.

Wydarzeniu będą towarzyszyć również liczne atrakcje przygotowane przez gminy powiatu kieleckiego, które tego dnia zaprezentują regionalne potrawy i rękodzieło. Z kolei miłośnicy militariów będą mogli zapoznać się z prezentowanym przez służby mundurowe sprzętem wojskowym. Nie zabraknie także wielu atrakcji dla dzieci i młodzieży.

W dniu wydarzenia będzie dostępny darmowy transport dla uczestników, który będzie kursował wahadłowo od Huty Szklanej na Święty Krzyż, w godzinach 11-15.

Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Rakówka i części miejscowości Pułaczów

Grafika. Po lewej stronie u góry flaga biało-czerwona, po prawej stronie godło Polski - biały orzeł w koronie na czerwonym tle, poniżej napis "Dofinansowano ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych"

DOFINANSOWANIE 3 500 000 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI 4 247 670,38 zł

Zakup autobusu do przewozu mieszkańców Gminy Raków

dofinansowanie budzet panstwa autobus 350

Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkole podstawowej w Gminie Raków

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 17 512,00 zł

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w budynku Straży Pożarnej w Szumsku

Zadanie dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 22 500,00 złotych

 

ROZBUDOWA SIECI WODOCIĄGOWO- KANALIZACYJNEJ W REJONIE ULICY ŁAGOWSKIEJ W MIEJSCOWOŚCI RAKÓW

Grafika. Po lewej stronie u góry flaga biało-czerwona, po prawej stronie godło Polski - biały orzeł w koronie na czerwonym tle, poniżej napis "Dofinansowano ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych"

DOFINANSOWANIE 807 670,85 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI 807 670,85 zł

Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej-Czyste powietrze,woda,gleba oraz odnawialne źródła energii

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 20 479,76 zł w ramach PROGRAMU DLA GMIN WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO pn. PRACOWNIA EDUKACYJNA W SZKOLE PODSTAWOWEJ” - Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii.

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków w 2023 roku

MKiS  nfosgw         wfosgw

dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w formie dotacji, w kwocie 113 550,00 zł.

Szkolne Pracownie Informatyczne Województwa Świętokrzyskiego

e swietokrzyskie riijst

  

XV EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU dla WSZYSTKICH

baner STMiG 2023

logo KFSdW STMIG R

  

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków

nfosgw         wfosgw

Zadanie w 2022 roku zostało dofinansowane ze środków:
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach – kwota dotacji 21 245,50zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych zadania.
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – kwota dotacji 21 245,50 zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych zadania.