Drukuj
Kategoria: Aktualności
|
|
Odsłony: 637

002 Powstanie fundacja

Nadszedł koniec lata i przyszedł czas na podsumowanie mijającego sezonu wakacyjnego w naszym regionie. Obecna sytuacja skłoniła lokalnych przedsiębiorców do spotkania się i otwarcia dyskusji w sprawie szeroko rozumianych możliwości społeczno-gospodarczego rozwoju ziemi rakowskiej.

Powstała inicjatywa szerszego spojrzenia na problem zbiornika wodnego Chańcza, nie tylko z perspektywy podmiotów realizujących działalność bezpośrednio nad zbiornikiem Chańcza, ale także przez osoby które na co dzień działają w innych branżach i instytucjach, co pozwala im na zupełnie inne oderwane od stereotypów spojrzenie na problemy naszej największej atrakcji turystycznej. Aby dyskusja była jednak realna i celowa na miejsce spotkania wybrano Hotel Chańcza Pana Macieja Grzejszczyka w Chańczy.

Uczestnicy spotkania wspólne wysłuchali opinii przedsiębiorców, którzy na co dzień prowadzą działalność na zalewem, rozmawiano o stale zmniejszającym się ruchu turystycznym w naszym regionie, o braku infrastruktury, dodatkowych atrakcji poza wodą i konkurencji innych zbiorników wodnych, które odebrały prymat naszej 40 letniej Chańczy.

Podkreślam, iż spotkanie nie miało na celu aby uczestnicy ponarzekali na otaczający nas marazm i brak perspektyw rozwoju, ale aby znaleźć rozwiązanie i opracować koncepcję trwałego oraz dynamicznego rozwoju całego regionu, gdyż przedsiębiorcy to ludzie którzy na co dzień stykają się z zadaniami i problemami na pozór nie do rozwiązania, a jednak dzięki swojemu uporowi, inwencji oraz determinacji w działaniu starają się przeciwstawiać sprawom trudnym i rozwiązywać problemy w myśl zasady, że niemożliwe nie istnieje. W wyniku długiej i burzliwej dyskusji uczestnicy spotkania wspólnie ustalili stan faktyczny oraz „naszkicowali” potrzeby oraz oczekiwania co do rozwoju zbiornika i gminy Raków.

Rozmówcy byli zgodni co do tego, iż potrzebna jest formalna grupa wsparcia ludzi z naszego terenu, których wspólnym i nadrzędnym celem będzie opracowanie koncepcji rozwoju terenów okalających zbiornik Chańcza, padło kilka ciekawych propozycji m.in. takich jak ścieżka rowerowa dookoła zalewu Chańcza, budowa promenady łączącej Raków ze zbiornikiem z ławeczkami i oświetleniem gdzie można będzie spacerować i dotrzeć do nowej plaży, parku linowego lub baru które w przyszłości powstaną w okolicy „Zielonego stoku".

Zasygnalizowano także, iż niezbędne jest prowadzenie cyklicznych imprez plenerowych, które na stałe wpiszą się w letni kalendarz gminy Raków. W końcowej fazie dyskusji uczestnicy postanowili, iż jedynym sposobem na realizację zamierzeń jest powołanie fundacji, która scali podmioty i pozwoli na wspólną realizację planów i możliwość kolejnych spotkań w przedmiotowej sprawie, a także będzie prowadzić działalność stypendialną promującą uzdolnioną młodzież.

W związku z powyższym ogłaszam konkurs na nazwę fundacji, która powstanie w najbliższym czasie. Dla osoby która wymyśli nazwę komisja konkursowa przewidziała cenną nagrodę. Ważne jest aby nazwa wiązała się jednocześnie ze słowami aktywny, społeczny, lokalny. Nazwa może być kilku wyrazowa i powinna być w języku polskim.

Mając nadzieję, iż za działanie odpowiadają nasi przedsiębiorcy życzę sobie oraz nam wszystkim pozytywnej zmiany w naszym najbliższym otoczeniu. Myślę, że każde bezinteresowne działanie na rzecz rozwoju jest wartością dodaną samą w sobie.

Zgłoszenia proszę wysyłać na e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem w temacie e-maila - "konkurs".

Sekretarz spotkania
Anna Lewandowska

001_Powstanie_fundacja.jpg 002_Powstanie_fundacja.jpg 003_Powstanie_fundacja.jpg