Drukuj
Kategoria: Aktualności
|
|
Odsłony: 216

akademia chupa chups logo dd

 

Od maja w Świetlicy Środowiskowej „Tęcza” w Rakowie realizowany był projekt realizowany w ramach Programu Fundacji polki Mogą Wszystko pt. „Akademia Chupa Chupsa” celem realizowanych działań był rozwój umiejętności kluczowych, zainteresowań oraz przełamanie barier w różnorodnej aktywności kulturalnej, artystycznej, a w szczególności społecznej poprzez aktywne organizowanie czasu wolnego dzieciom i młodzieży.

 

W ramach projektu uczestnicy działań uczestniczyli w różnych zajęciach – artystycznych oraz kulinarnych, które umożliwiały poznanie tradycji, kultury, zwyczajów kultywowanych
w różnych kulturach i kręgach cywilizacyjnych.

Podczas odkrywania świata kultury i sztuki uczestnicy zapoznali się z różnymi ciekawostkami dotyczącymi życia starożytnych Egipcjan, Inków, Indian - rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Zapoznali się z wierzeniami dawnych Greków oraz wybranymi bogami i bohaterami z mitologii. Uczestnicy w ramach kulturalnych podróży mogli poznać inwestujące postacie z kart historii m.in. Fridę Khalo, Michała Anioła, Leonarda da Vinci, Kleopatrę oraz wielu innych. Podczas artystycznych działań mogli wykonać przeróżne prace związane kulturowo z danym państwem od dekoracyjnych słoni indyjskich, poprzez malowanie na jedwabiu, tworzyli również własne autoportrety w stylu pop art. Wykonali kolorowe piniaty pełne słodyczy. Mieli wspaniałą zabawę przy wykonywaniu strojów i atrybutów starożytnych bóstw. Zgłębiali również techniki tworzenia papieru czerpanego i mangi.

Projekt obejmował również organizację zajęć pt. Chupa Chups daj gryza! – smakowite warsztaty kulinarne z różnych stron świata. Warsztaty przeniosły dzieci i młodzież do świata kolorów, przypraw, smaków i zapachów. Podczas warsztatów uczestnicy nauczyli się samodzielności, mogli spróbować swoich sił w nowej dziedzinie i odkryć nową pasję - kulinarną. Kuchnia świata była dla uczestników niezwykłą przygodą, dzięki której mogli spróbować nowych rzeczy. Poprzez warsztaty uczestnicy rozwinęli umiejętności manualne - obieranie owoców, warzyw, krojenie, smażenie, gotowanie nie przerażają już uczestników – wzrost samodzielności i pewności siebie w tej dziedzinie, zainspirował uczestników do odkrywania nowych smaków i poszukiwania ciekawych propozycji na przygotowanie kolejnych dań kulinarnych.

Serdeczne podziękowanie kieruję do Dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rakowie pani Mirosławy Foryś, która umożliwiła realizację działań w odpowiednich warunkach - profesjonalnej kuchni na terenie szkoły. Serdeczne podziękowania kierujemy również do pań: Haliny Rejnowicz, Małgorzaty Grosickiej, Grażyny Wesołowskiej, które wsparły swoją wiedzą
i doświadczeniem działania projektu - zajęcia kulinarne.

Dziękujemy za wsparcie projektu Wójtowi Gminy Raków panu Damianowi Szpakowi oraz Przewodniczącej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pani Anecie Łata wraz z członkami GKRPA w Rakowie za wsparcie działań.

Paulina Szewczyk