akademia chupa chups logo dd

 

Od maja w Świetlicy Środowiskowej „Tęcza” w Rakowie realizowany był projekt realizowany w ramach Programu Fundacji polki Mogą Wszystko pt. „Akademia Chupa Chupsa” celem realizowanych działań był rozwój umiejętności kluczowych, zainteresowań oraz przełamanie barier w różnorodnej aktywności kulturalnej, artystycznej, a w szczególności społecznej poprzez aktywne organizowanie czasu wolnego dzieciom i młodzieży.

 

W ramach projektu uczestnicy działań uczestniczyli w różnych zajęciach – artystycznych oraz kulinarnych, które umożliwiały poznanie tradycji, kultury, zwyczajów kultywowanych
w różnych kulturach i kręgach cywilizacyjnych.

Podczas odkrywania świata kultury i sztuki uczestnicy zapoznali się z różnymi ciekawostkami dotyczącymi życia starożytnych Egipcjan, Inków, Indian - rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Zapoznali się z wierzeniami dawnych Greków oraz wybranymi bogami i bohaterami z mitologii. Uczestnicy w ramach kulturalnych podróży mogli poznać inwestujące postacie z kart historii m.in. Fridę Khalo, Michała Anioła, Leonarda da Vinci, Kleopatrę oraz wielu innych. Podczas artystycznych działań mogli wykonać przeróżne prace związane kulturowo z danym państwem od dekoracyjnych słoni indyjskich, poprzez malowanie na jedwabiu, tworzyli również własne autoportrety w stylu pop art. Wykonali kolorowe piniaty pełne słodyczy. Mieli wspaniałą zabawę przy wykonywaniu strojów i atrybutów starożytnych bóstw. Zgłębiali również techniki tworzenia papieru czerpanego i mangi.

Projekt obejmował również organizację zajęć pt. Chupa Chups daj gryza! – smakowite warsztaty kulinarne z różnych stron świata. Warsztaty przeniosły dzieci i młodzież do świata kolorów, przypraw, smaków i zapachów. Podczas warsztatów uczestnicy nauczyli się samodzielności, mogli spróbować swoich sił w nowej dziedzinie i odkryć nową pasję - kulinarną. Kuchnia świata była dla uczestników niezwykłą przygodą, dzięki której mogli spróbować nowych rzeczy. Poprzez warsztaty uczestnicy rozwinęli umiejętności manualne - obieranie owoców, warzyw, krojenie, smażenie, gotowanie nie przerażają już uczestników – wzrost samodzielności i pewności siebie w tej dziedzinie, zainspirował uczestników do odkrywania nowych smaków i poszukiwania ciekawych propozycji na przygotowanie kolejnych dań kulinarnych.

Serdeczne podziękowanie kieruję do Dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rakowie pani Mirosławy Foryś, która umożliwiła realizację działań w odpowiednich warunkach - profesjonalnej kuchni na terenie szkoły. Serdeczne podziękowania kierujemy również do pań: Haliny Rejnowicz, Małgorzaty Grosickiej, Grażyny Wesołowskiej, które wsparły swoją wiedzą
i doświadczeniem działania projektu - zajęcia kulinarne.

Dziękujemy za wsparcie projektu Wójtowi Gminy Raków panu Damianowi Szpakowi oraz Przewodniczącej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pani Anecie Łata wraz z członkami GKRPA w Rakowie za wsparcie działań.

Paulina Szewczyk

Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Rakówka i części miejscowości Pułaczów

Grafika. Po lewej stronie u góry flaga biało-czerwona, po prawej stronie godło Polski - biały orzeł w koronie na czerwonym tle, poniżej napis "Dofinansowano ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych"

DOFINANSOWANIE 3 500 000 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI 4 247 670,38 zł

Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkole podstawowej w Gminie Raków

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 17 512,00 zł

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w budynku Straży Pożarnej w Szumsku

Zadanie dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 22 500,00 złotych

 

ROZBUDOWA SIECI WODOCIĄGOWO- KANALIZACYJNEJ W REJONIE ULICY ŁAGOWSKIEJ W MIEJSCOWOŚCI RAKÓW

Grafika. Po lewej stronie u góry flaga biało-czerwona, po prawej stronie godło Polski - biały orzeł w koronie na czerwonym tle, poniżej napis "Dofinansowano ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych"

DOFINANSOWANIE 807 670,85 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI 807 670,85 zł

Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej-Czyste powietrze,woda,gleba oraz odnawialne źródła energii

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 20 479,76 zł w ramach PROGRAMU DLA GMIN WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO pn. PRACOWNIA EDUKACYJNA W SZKOLE PODSTAWOWEJ” - Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii.

Szkolne Pracownie Informatyczne Województwa Świętokrzyskiego

e swietokrzyskie riijst

  

XIV EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU dla WSZYSTKICH

baner STMiG 2021 2126x827

logo KFSdW STMIG R

  

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków

nfosgw         wfosgw

Zadanie w 2022 roku zostało dofinansowane ze środków:
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach – kwota dotacji 21 245,50zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych zadania.
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – kwota dotacji 21 245,50 zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych zadania.