Są zawsze tam, gdzie ich potrzeba... Ratują to, co inni spisali już na straty ... Często jako pierwsi zjawiają się na miejscu wypadków drogowych ... Walczą z żywiołami i usuwają ich skutki ... To oni ochotniczo lecz z trudem i wysiłkiem pokonują przeszkody i opory... Strażacy, to o nich mowa, 18 czerwca 2022r świętowali jubileusz 100-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Szumsku. Tak naprawdę to 102 lata od założenia jednostki. Ze względów epidemicznych w 2020 roku nie można było świętować jubileuszu. Taki jubileusz to znaczący czas w historii i czas życia wielu pokoleń. Jest to z całą pewnością powód do dumy, licznych wspomnień, ale także do godnego świętowania w gronie przyjaciół, zaproszonych gości i podziękowanie Panu Bogu za szczęśliwe powroty z akcji.


Święto strażaków rozpoczęto od mszy świętej w intencji strażaków, koncelebrowanej przez kapelana Straży Pożarnych ks. Marka Bieniasza i proboszcza parafii Szumsko ks. Wiesława Stęchłego na placu przed siedzibą jednostki OSP. W czasie mszy św. kapelan strażaków ks. Marek Bieniasz poświęcił ufundowany przez mieszkańców parafii Szumsko jako symbol uznania za dotychczasową działalność i poświęcenie, nowy sztandar dla świętującej jednostki OSP Szumsko.

Po zakończonym nabożeństwie rozpoczęła się kolejna część wydarzenia – uroczysty apel z udziałem mieszkańców oraz zaproszonych gości. Druhowie przedstawili krótką biografię jednostki, której formalnym założycielem jako stowarzyszenia ogniowego w roku 1920 był ówczesny proboszcz parafii Szumsko ks. Teodor Pajączkowski.

Podniosłą atmosferę i wyjątkowo uroczysty charakter uroczystości nadała obecność licznie zgromadzonych pocztów sztandarowych, parlamentarzystów, zaproszonych gości i jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Bardzo ważnym momentem było odznaczenie sztandaru Złotym Znakiem Związku OSP RP. Dekoracji sztandaru dokonał Wiceprezes Zarządu Świętokrzyskiego ZOSP RP dh. Krzysztof Gajewski.
Jubileusz był również doskonałą okazją, aby uhonorować medalami i odznaczeniami zasłużonych dla jednostki OSP w Szumsku członków za wieloletnią ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej.

Po części oficjalnej odbył się piknik strażacki – wspólne świętowanie w gronie zaproszonych gości i przyjaciół a zabawa taneczna przed siedzibą OSP w Szumsku trwała do późnych godzin wieczornych.

Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Rakówka i części miejscowości Pułaczów

Grafika. Po lewej stronie u góry flaga biało-czerwona, po prawej stronie godło Polski - biały orzeł w koronie na czerwonym tle, poniżej napis "Dofinansowano ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych"

DOFINANSOWANIE 3 500 000 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI 4 247 670,38 zł

Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkole podstawowej w Gminie Raków

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 17 512,00 zł

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w budynku Straży Pożarnej w Szumsku

Zadanie dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 22 500,00 złotych

 

ROZBUDOWA SIECI WODOCIĄGOWO- KANALIZACYJNEJ W REJONIE ULICY ŁAGOWSKIEJ W MIEJSCOWOŚCI RAKÓW

Grafika. Po lewej stronie u góry flaga biało-czerwona, po prawej stronie godło Polski - biały orzeł w koronie na czerwonym tle, poniżej napis "Dofinansowano ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych"

DOFINANSOWANIE 807 670,85 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI 807 670,85 zł

Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej-Czyste powietrze,woda,gleba oraz odnawialne źródła energii

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 20 479,76 zł w ramach PROGRAMU DLA GMIN WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO pn. PRACOWNIA EDUKACYJNA W SZKOLE PODSTAWOWEJ” - Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii.

Szkolne Pracownie Informatyczne Województwa Świętokrzyskiego

e swietokrzyskie riijst

  

XIII EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU dla WSZYSTKICH

baner STMiG 2021 2126x827

  

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków

nfosgw         wfosgw

Zadanie w 2022 roku zostało dofinansowane ze środków:
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach – kwota dotacji 21 245,50zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych zadania.
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – kwota dotacji 21 245,50 zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych zadania.