Herb RAKOW bez tla v1
plcsnlenfrdeitnoptruskessv

01 Tradycje wielkanocne

Święta wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Chrześcijanie świętują zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, przyroda budzi się do życia po zimie, zaś tradycje ludowe zarówno upamiętniają wydarzenia sprzed ponad 2000 lat, jak i podkreślają naturalne przemiany w przyrodzie – wiosna rozpoczyna nowy cykl życia, obsiewania, zbierania plonów i cieszenia się nimi.

Warto wraz z dziećmi obserwować te przemiany, poznawać tradycje i zwyczaje, a rozmawiając o ich znaczeniu zwrócić uwagę na ten naturalny rytm życia, któremu wszyscy podlegamy, i który odzwierciedlają i podkreślają niektóre z naszych zwyczajów i tradycji.

„…Powiadają, ludzie, że tradycje giną, ale to nieprawda, bo u nas wciąż słyną…”

Takimi słowami rozpoczęło się dnia 26.03.2021 w naszej Szkole w Szumsku przedstawienie, które wystawiła Grupa Wokalno Teatralna „Pozytywnie Zakręcona Ferajna” z okazji Świąt Wielkanocnych.

Głównym zamierzeniem przedstawienia było przypomnienie tradycji związanych z okresem przygotowującym do Świąt Wielkanocnych tj. od Karnawału i ostatków poprzez Środę Popielcową, Wielki Post, Niedzielę Palmową, Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę, Wielką Niedzielę i Wielki Poniedziałek aż do ludowej tradycji „Chodzenia z Gaikiem”.

W przedstawieniu dzieci, śpiewając przyśpiewki oraz deklamując wiersze, podkreśliły, iż…

Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest wciąż żywo kultywowana, a część coraz bardziej zanika. Wciąż jednak święcimy pokarmy, malujemy pisanki, zanosimy palemki do kościołów i oblewamy się wodą w Lany Poniedziałek. Niektóre zwyczaje i tradycje wielkanocne przetrwały do dzisiaj w nieco zmodyfikowanej formie. Bo czym jest pogrzeb żuru i śledzia, wieszanie Judasza , kurek dyngusowy ?

I wiele innych zapomnianych już zwyczajów, a przecież…

Wielkanocne zwyczaje ludowe to część naszej tradycji, dlatego warto je znać, nawet, gdy nie są już praktykowane.

Całości przedstawienia dopełniły piękna dekoracja, oryginalne rekwizyty (np. stare wiadra, kosze, beczki, skrzynie), piękna oprawa muzyczna (na akordeonie przygrywała nam Pani Iza Grzesik – serdeczne podziękowania i Brawa!!!) oraz najważniejsze … cudowne stroje kieleckie, które zostały zakupione dzięki hojności Pana Wójta Gminy Raków – Damiana Szpaka oraz dzięki środkom pozyskanym z GKRPA w Rakowie.

Serdecznie dziękujemy!

Dziękuję serdecznie wszystkim rodzicom, pracownikom obsługi, nauczycielom z naszej szkoły, którzy zaangażowali się w pomoc, aby przedstawienie mogło się odbyć.

A byli to : Panie Anna Szpak, Karolina Lewandowska, Danuta Malanowicz, Danuta Chodakowska, Janina Basińska, Magdalena Kalisz, Agata Krakowiak, Marta Skrzyniarz, Kamila Szymańska, Dorota Graboń, Dorota Garstka, Agata Soja, Monika Foryś

oraz Panowie: Zbigniew Grudzień, Sławomir Szafrański, Dariusz Chodakowski, Jakub Skrzyniarz.

Wyrazy serdeczności dla mojej Pani Dyrektor (Anety Stępień- Bochenek) za zrozumienie, cierpliwość dla mojej osoby oraz za ogromną motywację, która „napędza’ mnie do takich działań.

Agnieszka Chodakowska

E-ŚWIĘTOKRZYSKIE Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JST

e swietokrzyskie riijst

Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkole podstawowej w Gminie Raków

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 17 512,00 zł

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w budynku Straży Pożarnej w Szumsku

Zadanie dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 22 500,00 złotych

 

E-ŚWIĘTOKRZYSKIE System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego

e swietokrzyskie sipwś

  

Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej-Czyste powietrze,woda,gleba oraz odnawialne źródła energii

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 20 479,76 zł w ramach PROGRAMU DLA GMIN WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO pn. PRACOWNIA EDUKACYJNA W SZKOLE PODSTAWOWEJ” - Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii.

Szkolne Pracownie Informatyczne Województwa Świętokrzyskiego

e swietokrzyskie riijst

  

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków

nfosgw         wfosgw

Zadanie w 2020 roku zostało dofinansowane ze środków:
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach – kwota dotacji 50 220,00 zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych zadania.
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – kwota dotacji 50 220,00 zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych zadania.