Herb RAKOW bez tla v1
plcsnlenfrdeitnoptruskessv

Jasełka w Szkole Podstawowej w Szumsku

„...Oto zwiastuję wam radość wielką,
w Betlejem stajence,
Bóg stał się muszelką,
a raczej człowiekiem, dzieciną,
owinięty w pieluszki,
leży pod pierzyną,
a raczej pod siankiem...”

Takimi słowami Archanioł Gabriel oznajmiał (w przedstawieniu) o jednym z najważniejszych wydarzeń , jakim było narodzenie Jezusa.

Święta Bożego Narodzenia sprawiają, że cały świat chociaż na chwilę się zatrzymuje. Każdy z nas czeka na ubieranie choinki, wigilijny stół, śpiewanie kolęd. Jednak wraz z upływem czasu, przyzna to każdy dorosły, czar świąt znika przykryty natłokiem codziennych obowiązków. Wielu z nas, dorosłych, zapewne ciepło i z łezka w oku wspomina szkolne jasełka. Całe szczęście owa tradycja nie znika i kultywujemy ja z wielką pieczołowitością.

Ciszę Betlejemskiej Nocy i Radość Narodzin przeżywaliśmy w naszej szkole ponownie w piątek 20 grudnia br. za przyczyną dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z ich wychowawcami i rodzicami, którzy wcielili się w postacie biblijne, wystawiając wyjątkowe przedstawienie artystyczno- wokalne, czyli Jasełka, które nosiły tytuł: „Ach! Co za noc!”.

Uroczyste spotkanie uświetnili swa obecnością zaproszeni goście w osobach: Wójt Gminy Raków P. Damian Szpak, Radni Gminy Raków: P. Małgorzata Gołyska, P. Dorota Masternak, P. Stanisław Stemplowski, P. Zbigniew Feldman , Proboszcz tutejszej Parafii Wiesław Stęchły, Proboszcz Parafii Niemirów Zbigniew Kozieł, rodzice dzieci szkolnych na czele z Przewodniczącą P. Eweliną Sobieraj, Dyrektor Szkoły P. Aneta Stępień- Bochenek, nauczyciele oraz dzieci i młodzież szkolna.

Osoby odpowiedzialne za przygotowanie uroczystości, stanęły przed wyzwaniem wystawienia nowych, wspaniałych i oryginalnych jasełek. Nie było to takie proste, gdyż tematyka- historia narodzin Jezusa w Betlejem , jest oczywiście niezmienna. Przedstawienie wprowadziło widzów w stan autentycznego przeżywania. Ciepłe, prosto z serc płynące teksty scenariusza , kolędy i pastorałki z dziecięca wrażliwością składały hołd Małemu Jezusowi. Całości dopełniała piękna i efektowna scenografia, która przenosiła widza do stajenki w Betlejem. Wszystko to przenikało głęboko w serca oglądających.

Jasełka udowodniły, że w naszej szkole nie brakuje wspaniałych talentów. Dzieci, rodzice i nauczyciele, którzy brali udział w przedstawieniu, przygotowywali się z wielkim zaangażowaniem, pamiętając o powadze wydarzenia. Stroje, muzyka, scenografia i gra aktorska, to wszystko sprawiło, że Jasełka wprowadziły oglądających w cudowny klimat Świąt Bożego Narodzenia.
Dostaliśmy owacje na stojąco!!!

Po części artystycznej Dyrektor Szkoły P. Aneta Stępień- Bochenek oraz zaproszeni goście pochwalili występ wszystkich aktorów oraz złożyli życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Miłym akcentem dla dzieci były słodkie upominki, które przygotowali przedstawiciele władz samorządowch oraz rodziców..
Podsumowaniem uroczystości było przekazanie przez 5. Szumską Drużynę Harcerską „Promień” na ręce Wójta Gminy Raków P. Damiana Szpak, Betlejemskiego Światełka Pokoju , życzenia od drużyny zuchów i najważniejsze...podzielenie się opłatkiem.

Już na spokojnie , kiedy emocje trochę opadły, wszyscy zaproszeni goście, nauczyciele, rodzice oraz występujący aktorzy udali się na poczęstunek wigilijny, przygotowany przez rodziców dzieci przedszkolnych.
Uroczystość jasełkowa, a właściwie jej przygotowania, stała się również okazją do wzmacniania więzi między dziećmi, rodzicami i nauczycielami (wielokrotnie w przygotowania angażowały się całe rodziny).

Przygotowane z wielkim zaangażowanie Jasełka nie są jedynie przypomnienie historii narodzin Jezusa, ale zawierają głębsze przesłanie... „Bóg rodzi się dzisiaj pośród nas, w drugim człowieku, w naszym sercu”...To misterium dotyka każdego osobiście... „Maleńka miłość w żłobie śpi...maleńką miłość chrońmy z lękiem...”

Niech przesłanie dzieci przedszkolnych z Szumskiego Betlejem nie będzie dla Nas tylko kolejnym okolicznościowym banałem.

Agnieszka Chodakowska

Ps. Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy pomogli w tym, aby powstała tak doniosła uroczystość.

Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkole podstawowej w Gminie Raków

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 17 512,00 zł

Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej-Czyste powietrze,woda,gleba oraz odnawialne źródła energii

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 20 479,76 zł w ramach PROGRAMU DLA GMIN WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO pn. PRACOWNIA EDUKACYJNA W SZKOLE PODSTAWOWEJ” - Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii.

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków

Zadanie dofinansowane zostało ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w kwocie 23 405,63 zł.