Herb RAKOW bez tla v1
plcsnlenfrdeitnoptruskessv

zdjęcie grupowe

W dniach od 18 do 25 listopada 2019 roku dzieci i młodzież – uczestnicy projektu Rakowskie Centrum Rozwoju miały możliwość uczestniczyć w wyjeździe na „Zieloną szkołę”.
Uczestnicy działania wspólnie z kadrą opiekunów przebywali w Mikoszewie miejscowości położonej na morzem w gminie Stegna w województwie pomorskim.

Pobyt uczestników zorganizowany został ośrodku wczasowym „Grześ”.

W trakcie „Zielonej Szkoły” uczestnicy mieli zapewniony bardzo atrakcyjny plan pobytu, wszystkie działania zaplanowane zostały w oparciu o wiek uczestników, tak aby każdy uczestnik mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Zorganizowane zostały różnorodne zajęcia edukacyjne z matematyki, języka polskiego, języka angielskiego, zajęcia teatralne oraz tańca – capoeira.

Pierwszego dnia po przyjeździe uczestnicy wybrali się na spacer do Rezerwatu Przyrody Mewia Łacha. Podczas edukacyjnego spaceru przewodnik opowiedział uczestnikom o ptactwie jakie zamieszkuje rezerwat, dodatkowo przez lunetę ornitologiczną mogliśmy poobserwować foki, które pływały w morskich falach.

Niemałą atrakcją organizowanej „Zielonej Szkoły” były zaplanowane wyjazdy edukacyjno – krajoznawcze, mające na celu zwiększenie wiedzy uczestników o Polsce. W ramach działań wycieczkowych uczestnicy zwiedzili Gdańsk jedno z najpiękniejszych miast w Polsce wraz z jego najpiękniejszymi zabytkami tj. Starym Miastem, Żurawiem, Fontanną Neptuna, Ratuszem Gdańska, Złotą Bramą, Dworem Artusa i związanymi z nimi licznymi legendami. Jednym z punktów organizowanego wyjazdu było zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej. W ramach zwiedzania uczestnicy wzięli udział w warsztatach edukacyjnych, dzięki którym mogli doświadczyć jak wyglądała wojna na przestrzeni lat i jak zmieniało się życie ówczesnych mieszkańców Warszawy i Polski.

Następnie grupa udała się do Ośrodka Kultury Morskiej, gdzie na interaktywnej wystawie "Ludzie-Statki-Porty" uczestnicy samodzielnie mogli eksperymentować ze zjawiskami morskimi np. jakpowstaje fala tsunami i wir wodny. Podczas edukacyjnej zabawy uczestnicy mogli również wirtualnie popłynąć batyskafem w morskie głębiny lub posterować statkiem - jego miniaturową wersją.

Kolejny wyjazd edukacyjny zorganizowany został do największego zamku położonego w Polsce, a nawet i w Europie – do Zamku w Malborku. Podczas zwiedzania uczestnicy poprzez zabawę edukacyjną odbyli podróż do średniowiecznej przeszłości tropiąc i szukając tajemnic zamku krzyżackiego. Podczas zwiedzania uczestnicy musieli rozwiązywać zagadki i łamigłówki, za które otrzymywali literki do hasła, po przejściu całej trasy otrzymane literki utworzyły łacińskie hasło naszej wycieczki - ”Castrum et monasterium” – co w tłumaczeniu z łaciny oznacza zamek i klasztor.

Ostatnią zaplanowaną atrakcją wyjazdową było zwiedzanie Sopotu i Gdyni. Pierwszą atrakcją było Sopockie Molo, następnie przespacerowaliśmy się główną ulicą Sopotu na której uczestnicy zobaczyli Krzywy Domek. Kolejną atrakcją było Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni, gdzie uczestnicy podczas edukacyjnej zabawy mogli samodzielnie doświadczyć różnych zjawisk fizycznych. Każde doświadczenie zamieniało naukę w znakomitą innowacyjną zabawę. Uczestnikom najbardziej spodobał się symulator trzęsienia ziemi, kołowrotek, w którym przez chwilę można było poczuć się jak chomik, „magiczny” stół z głową na talerzu czy tez pomiar częstotliwości głosu.

Po edukacyjnych eksperymentach skierowaliśmy swoje kroki na Skwer Kościuszki aby zobaczyć dwa okręty Błyskawicę oraz Dar Młodzieży, następnie zwiedziliśmy Akwarium Gdyńskie, w którym uczestnicy mogli podziwiać niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata.

Niestety czas wyjazdu bardzo szybko minął i trzeba było pożegnać się z morzem. Na szczęście uczestnikom pozostały wspaniałe wspomnienia, pamiątki z wycieczek, muszelki oraz bursztyny znalezione na plaży w Mikoszewie, które na zawsze będą przypominały im udział w tym niezwykłym wyjeździe na „Zieloną Szkołę”.

Dorota Kuca i Paulina Szewczyk

 

Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkole podstawowej w Gminie Raków

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 17 512,00 zł

Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej-Czyste powietrze,woda,gleba oraz odnawialne źródła energii

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 20 479,76 zł w ramach PROGRAMU DLA GMIN WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO pn. PRACOWNIA EDUKACYJNA W SZKOLE PODSTAWOWEJ” - Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii.

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków

Zadanie dofinansowane zostało ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w kwocie 23 405,63 zł.