Herb RAKOW bez tla v1
plcsnlenfrdeitnoptruskessv

01

W dniach 23-24 września odbyła się wycieczka szkolna, w której uczestniczyły dzieci z grupy 5 i 6 latków ze Szkoły Podstawowej w Szumsku.

Głównym celem wyjazdu była integracja dzieci z różnych środowisk, w tym dysfunkcyjnych, udział dzieci w zabawach terenowych, a także dobra zabawa.

Program był bogaty i przewidywał liczne atrakcje.

Pierwszego dnia wyjechaliśmy około godz. 7.30 z Szumska. Po długiej drodze ok godz. 11.00 dotarliśmy na miejsce do Rodzinnego Parku Rozrywki „Sady Klemensa” w Podskarbicach Szlacheckich. Tuż przy wejściu znajduje się „Strefa Miękkich Lotów”, gdzie dzieci mogły się wyszaleć na „dmuchańcach”. Kolejny punkt to warsztaty „Od ziarenka do jabłuszka”, gdzie opiekun (pracownik parku) wyjaśnił „Skąd biorą się jabłka”. Następnie dzieci udały się do „Leśnego Toru Przeszkód”, gdzie mogły sprawdzić swoje umiejętności fizyczne. Nie zabrakło tutaj także „strasznego miejsca”, atrakcja zwana „Strachowiskiem”, dla dziecinie bojących się złych stworów. Kolejna atrakcją była przejażdżka ciuchcią, wykonaną z beczek. Już trochę zmęczeni udaliśmy się Po tych atrakcjach został ogłoszony konkurs pt.: „Kreatywne sposoby spędzania wolnego czasu bez agresji i przemocy”. Dzieci razem z rodzicami wykonały prace plastyczne na w/w temat. Wyłoniono zwycięzców (wszystkie dzieci biorące udział). Nagrody to maleńkie szklane misie z miodem w środku (podarunek od „Sadów Klemensa”. Na koniec dzieci pobawiły się w „Ogromnej Piaskownicy”.

Następnie przejechaliśmy ok. 180 km do Gospodarstwa Agroturystycznego „Obykole” Pani Stanisławy Kowalczyk w Sieciechowie. Zjedliśmy kolacje i udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.

Kolejny dzień również obfitował w atrakcje. Rankiem wyruszyliśmy do Rodzinnego Parku Rozrywki „Farma Iluzji” w Mościskach. Powitała nas Pani Przewodnik , która przez 2 godziny odkrywała przed nami tajniki złudzeń i iluzji. Zobaczyliśmy min. „Wirujący Dom, Labirynt Luster, Pochyły Dom, Labirynt, Papugarnię”. Następnie podczas warsztatów „W świecie legend i mitów” poznaliśmy z bliska sympatyczne Smoki, Magiczne Postacie i Stworzenia. Po tych wszystkich ciekawych atrakcjach udaliśmy się na obiad. Po obiedzie mieliśmy jeszcze czas wolny, gdzie dzieci mogły korzystać z urządzeń terenowych takich jak: karuzele, ścianki wspinaczkowe, łódki wodne, zjeżdżalnie. Zmęczeni, ale szczęśliwi wsiedliśmy do naszego autokaru. Około godz. 19. 30 byliśmy w Szumsku i każdy udał się do swojego domu.

Dopisywały nam nie tylko humory ale i dobra pogoda. Jedno i drugie widać na fotorelacji z wycieczki.

Serdeczne podziękowania za wsparcie finansowe składamy GKRPA w Rakowie.

Agnieszka Chodakowska

Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkole podstawowej w Gminie Raków

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 17 512,00 zł

Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej-Czyste powietrze,woda,gleba oraz odnawialne źródła energii

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 20 479,76 zł w ramach PROGRAMU DLA GMIN WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO pn. PRACOWNIA EDUKACYJNA W SZKOLE PODSTAWOWEJ” - Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii.

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków

Zadanie dofinansowane zostało ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w kwocie 23 405,63 zł.