Drukuj
Kategoria: Aktualności
|
|
Odsłony: 1781

001

W dniu 29 lipca 2019 roku na ternie gminy Raków mogliśmy gościć międzynarodową grupę unitarian ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Węgier oraz Bułgarii i Rumuni, która
w ramach podróży po Polsce zwiedza miejsca historycznie i kultowo związane z Braćmi Polskimi.

Na mapie ich wędrówki nie mogło zabraknąć Rakowa – miasta założonego przez rodzinę Sienieńskich – wyznawców arianizmu. To za sprawą Jana Sienieńskiego i jego żony Jadwigi miasto rozrosło się znacznie przez przypływ innowierców i wkrótce stało się centrum Braci Polskich zwanych arianami.

Pobyt na terenie gminy Raków poprzedziła konferencja zorganizowana w Hotelu Chańcza z okazji 450 rocznicy osiedlania się Braci Polskich w Rakowie, połączona z dyskusją panelową w języku angielskim którą prowadzili: prof. Sandor Kovacs - Akademia w Kolosvar - Siedmiogród, prof. Waldemar Kowalski - Instytut Historii-Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz dr Jay Atkinson - Starr King Collage, Berkeley, California. Wizycie zagranicznych gości towarzyszyli przedstawiciele Towarzystwa Unitarian im. Braci Polskich w Warszawie oraz przedstawiciele rakowskiej społeczności.

W ramach zwiedzania Rakowa grupę unitarian zaproszono do Domu wójta – jednego z niewielu ocalałych zabytkowych budynków z przełomu XVI – XVII wieku. Na spotkanie przybył Wójt Gminy Raków Pan Damian Szpak oraz przedstawiciele lokalnego stowarzyszenia Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Rakowskiej i Regionu Świętokrzyskiego.

Spotkanie rozpoczął Wójt Gminy Raków Pan Damian Szpak, który powitał zgromadzonych gości, następnie głos zabrał dr Jay Atkinson, który opowiedział uczestnikom o życiu i działalności osób przestawionych na portretach w sali pamięci Braci Polskich. Po krótkiej prelekcji dr Atkinsona przedstawiciele kongregacji unitariańskiej odczytali pismo z podziękowaniami i gratulacjami
za upowszechnianie historii Braci Polskich w Rakowie, które skierowane były do TPZRiRŚ oraz innych działaczy Rakowa.

Po zakończonej prelekcji unitarianie zostali zaproszeni do zwiedzania Domu wójta. Na zwiedzających czekała niezwykła niespodzianka przygotowana przez dzieci i młodzież – inscenizacje dawnych rzemiosł i zawodów związanych z życiem dawnego Rakowa. Zwiedzający mogli odwiedzić stoisko kowala, stolarza, krawcowej, praczki oraz gospodyń domowych. W najstarszym pomieszczeniu kamienicy nad starymi woluminami pochylali się dawni studenci, a w kolejnym przy świetle świec przesiadywała zadumana dama dworu. Podróż w przeszłość do dawnego Rakowa, umożliwiła zwiedzającym lepsze poznanie historii i tradycji związanych z naszą miejscowością. Następną niespodzianką przygotowaną przez TPZRiRŚ była degustacja tradycyjnej lokalnej potrawy – Dzionia Rakowskiego.

Na zakończenie spotkania Wójt Gminy Raków wręczył grupie unitarian drobne upominki w postaci pocztówek i albumów przedstawiających najpiękniejsze zakątki Rakowa i okolic.

Wszyscy uczestnicy byli pod ogromnym wrażeniem zorganizowanego spotkania. Następnego dnia grupa przeszła szlakiem ariańskim, na którym zwiedzili wszystkie ważne dla Braci Polskich miejsca, związane z dawną działalnością arian w Rakowie.

Wójt Gminy Raków składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie spotkania dla zagranicznej grupy unitarian.

Informacja własna
Gminy Raków

 

001.jpg 002.jpg 003.jpg

004.jpg 005.jpg 006.jpg

007.jpg 008.jpg 009.jpg

010.jpg 011.jpg 012.jpg

013.jpg 014.jpg 015.jpg

016.jpg 017.jpg 018.jpg

019.jpg 020.jpg 021.jpg

022.jpg 023.jpg 024.jpg

025.jpg 026.jpg