Uprzejmie przypominamy, że z dniem 1 stycznia 2017 roku nastąpiła zmiana w systemie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych na terenie gminy Raków.
Co czeka nas w nowym roku? Poniżej prezentujemy nowy system zbiórki selektywnie zbieranych odpadów.
Pojemnik/worek koloru żółtego- tu wrzucamy plastik, odpady wielomateriałowe, metale.
Co w tym pojemniku powinno się znaleźć:
- butelki plastikowe, plastikowe opakowania o kosmetykach, opakowania po jogurtach, śmietanie, margarynach, zużyte kartony po mleku czy sokach. opakowania z metalu, puszki.
Pojemnik /worek koloru zielonego- tu wrzucamy szkło
Co w tym pojemniku powinno się znaleźć:
- odpady szklane, butelki, słoiki , szklane opakowania po kosmetykach itp.
Pojemnik/worek koloru niebieskiego – tu wrzucamy papier
Co w tym pojemniku powinno się znaleźć:
- gazety, stare książki,
Osoby, które nie posiadają przydomowego kompostownika odpady ulegające biodegradacji będą zbierać do pojemnika/worka koloru brązowego.
Zmianie ulega też częstotliwość odbioru odpadów komunalnych zbieranych bezpośrednio z naszych posesji.
- zmieszane odpady komunalne- zbierane będą raz w miesiącu, przy czym w miesiącach czerwiec, lipiec, sierpień – dwa razy w miesiącu,
- odpady zbierane w sposób selektywny ( szkło, plastik, papier, metal, odpady wielomateriałowe) –zbierane będą raz w miesiącu,
- odpady zielone i odpady ulegające biodegradacji, odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji –zbierane będą dwa razy w miesiącu;
- odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte opony –2 razy na pół roku w ramach tzw. wystawki.
Powyższe zmiany mają na celu usprawnić dotychczasowy system zbiórki a gminie pozwolą osiągnąć odpowiednie poziomy recyklingu.
Należy pamiętać, że odpady są jednym z najważniejszych problemów środowiskowych. Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z plastiku, szkła, papieru oraz aluminium i innych metali, czyli tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Za każdym razem, kiedy otwieramy szafkę pod zlewem, stajemy przed istotną decyzją, która ma bezpośredni wpływ na naszą kieszeń: odzyskać czy zmarnować cenne surowce. Recykling pozwala na oszczędność energii, surowców i środowiska naturalnego. Jeżeli natomiast odpady wyrzucimy do śmieci, to trafią one na składowisko odpadów.
Koszty związane z całym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi ponoszą mieszkańcy gminy. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów wynosi 5,20 zł od osoby na miesiąc , natomiast w przypadku zadeklarowania nieselektywnej zbiórki odpadów 12,00 zł od osoby na miesiąc. Utrzymanie stawki za odbiór odpadów komunalnych na dotychczasowym poziomie będzie możliwe tylko dzięki ich prawidłowej segregacji ,,u źródła” czyli w naszych domach.