Herb RAKOW bez tla v1
plcsnlenfrdeitnoptruskessv

01

430. rocznicę nadania praw miejskich Rembowa świętowano 3 maja 2019 r. Inicjatorem oraz współorganizatorem przedsięwzięcia był radny i sołtys miejscowości - Zbigniew Feldman.

Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenia Dolina Piastowska "Wrębów" w Rembowie rozpoczęło się mszą św. którą odprawił ks. Wiesław Stęchły - proboszcz z Szumska, a homilię wygłosił ks. Paweł Mackiewicz - proboszcz z Rakowa. Muzyczną i wokalną oprawę zapewniła schola z Szumska.

Wójt gminy Raków - Damian Szpak powitał gości: Annę Krupkę - wiceministra sportu i turystyki, Mirosława Gębskiego - starostę powiatu kieleckiego oraz Barbarę Czerwińską i Andrzeja Śmieszka, a także rekonstruktorów i mieszkańców.

W trakcie występów artystycznych podziwialiśmy dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Szumsku, "Rakowskie Fijołecki", schola z Szumska. Odbyła się też nauka dawnych tańców dworskich prowadzona przez Chorągiew Rycerską ze Staszowa. Odczyt o historii Rembowa wygłosił Dariusz Kalina, który wyjawił, że przywilej lokacyjny wystawiony został 10 lutego 1588 r., a więc miejscowość ma nieco więcej lat.

Ważnym punktem programu był Turniej Sołtysłów prowadzony przez Andrzeja Śmieszka i Łukasza Ciepielę. To już drugi turniej jak odbył się w gminie Raków. Poprzedni również miał miejsce podczas festynu historycznego w Rembowie. W konkursie o miano najlepiej wysportowanego sołtysa w roku 2019 wzięli udział: Bożena Walasek - sołtys Głuchowa, Barbara Walkiewicz - sołtys Korzenna, Jolanta Zięba - sołtys Smykowa, Monika Łukasik - sołtys Szumska-Kolonii, Jolanta Wesołowska - sołtys Celin, Kamil Urbanowski - sołtys Życin, Zbigniew Feldman - sołtys Rembowa oraz gościnnie była sołtys Radostowa - Diana Pająk.

Wyniki Turnieju Sołtysów:

I miejsce Jolanta Zięba - Smyków;

II miejsce Bożena Walasek - Głuchów;

III miejsce Diana Pająk - Bardo.

Nagrodę pocieszenia otrzymał gospodarz Turnieju - Zbigniew Feldman.

Na deser wystąpiła gwiazda wieczoru, mieszkaniec Rembowa, znany już szerszej publiczności - Dominik Feldman z zespołu FOX, który pomimo zimnego wieczoru rozgrzał uczestników swoimi własnym, a także innymi znanymi przebojami. Festyn zakończył się przy rytmach muzyki dyskotekowej.

 

Podziękowania od Zbigniewa Feldmana:

- Damian Szpak - wójt gminy Raków;
- pracownicy Urzędu Gminy Raków;
- ks. Wiesław Stęchły;
- ks. Paweł Mackiewicz;
- Sylwester i Anna Bal;
- Monika i Jarosław Piotrowicz;
- Stanisław i Anna Bąk;
- Jan Milewicz;
- Jerzy Chruściński;
- Ewelina Sobieraj;
- Paulina i Paweł Ożygała;
- mieszkańcy Rembowa;
- Andrzej Śmieszek;
- Łukasz Ciepiela;
- Mirosława Foryś
- Zdzisław Pniewski;
- Paulina Szewczyk;
- Maria Kotwa;
- Kamila Malanowicz;
- Magdalena Wojsa;

sponsorzy

- Dorota Rejnowicz;
- Magdalena Karwat-Kasińska;
- Jolanta Karwat;
- Daria Hamera;
- Kamil Urbanowski;
- Paulina Ożygała;
- Kwiaciarnia "Liwia" z Rakowa;
- Pizzeria Perfecta z Rakowa;

patronat medialny

- TVP Kielce;
- Echo Dnia;
- Radio Kielce.

 

Dariusz Jóźwik

fot. Dariusz Jóźwik

{gallery}2019/430_lecie_nadania_praw_miejskich_rembowowi/{/gallery}

Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkole podstawowej w Gminie Raków

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 17 512,00 zł

Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej-Czyste powietrze,woda,gleba oraz odnawialne źródła energii

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 20 479,76 zł w ramach PROGRAMU DLA GMIN WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO pn. PRACOWNIA EDUKACYJNA W SZKOLE PODSTAWOWEJ” - Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii.

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków

Zadanie dofinansowane zostało ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w kwocie 23 405,63 zł.