Herb RAKOW bez tla v1
plcsnlenfrdeitnoptruskessv

01

Świat jest piękny, tylko ludzie robią wszystko, aby śmieci wyróżniały się na tle zielonej przyrody. Każda akcja, która może zmienić ten stan rzeczy jest bardzo cenna. 22 kwietnia każdego roku obchodzony jest Dzień Ziemi – międzynarodowe święto, które powstało z inicjatywy ONZ, a którego celem jest zwrócenie uwagi na zanieczyszczenie środowiska.

W porozumieniu z radnym Rady Gminy Raków z naszego okręgu – Stanisławem Stemplowskim postanowiliśmy uczcić święto naszej planety organizując sprzątanie naszej miejscowości. W sobotę 27 kwietnia 2019 r. czwórka wspaniałych dzieciaków oraz dwoje dorosłych opiekunów dokonała „przeglądu” poboczy wzdłuż drogi gminnej prowadzącej przez Jamno od lasu aż do skrzyżowania z drogą powiatową Raków – Rakówka. Zadanie wydawało się proste i szybkie gdyż na pierwszy rzut oka śmieci nie powinno być dużo. Sprzątaliśmy tylko miejsca publiczne, zakładając że prywatne każdy właściciel sprząta sam.

Niestety trzy zabrane worki zapełniły się dość szybko i trzeba było dołożyć drugie tyle. Pięć worków posegregowanych śmieci, jeden ogólnych oraz trzy opony to niestety smutny wynik. Niemniej jednak zrobiło się czysto, a walor edukacyjny dla młodych ludzi jest bezcenny. Julia, Wiktoria, Anita i Szymon spisali się na medal za co serdecznie im dziękuję, a także ich rodzicom. Dziękuję Urzędowi Gminy Raków za odbiór śmieci jak również radnemu Stanisławowi za przekazane słodkości, które dzieci otrzymały na ognisku podsumowującym.

Anna Adamczyk
sołtys Jamna

{gallery}2019/na_ratunek_ziemi/{/gallery}

Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkole podstawowej w Gminie Raków

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 17 512,00 zł

Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej-Czyste powietrze,woda,gleba oraz odnawialne źródła energii

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 20 479,76 zł w ramach PROGRAMU DLA GMIN WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO pn. PRACOWNIA EDUKACYJNA W SZKOLE PODSTAWOWEJ” - Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii.

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków

Zadanie dofinansowane zostało ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w kwocie 23 405,63 zł.