• Raków - ponad 450 lat historii
    Raków - ponad 450 lat historii

    27 marca 1567 r. kasztelan żarnowski Jan Sienieński otrzymuje od króla kontrakt lokacyjny dla Rakowa

  • Raków - widok na Rynek
    Raków - widok na Rynek

    Po prawej stronie Sanktuarium Matki Bożej Cudownej Przemiany, w tle fragment "Jeziora Chańcza"

  • "Jezioro Chańcza" - widok od strony msc. Chańcza

    To sztuczne jezioro jest miejscem wypoczynku wielu wczasowiczów

  • "Jezioro Chańcza"

    W tle panorama gminy Raków - pasma górskie - z lewej Ociesęckie, od środka do prawej Orłowińskie. W oddali "Święty Krzyż".

  • Bardo
    Bardo

    Pogranicze gminy, z lewej u dołu wąwóz Prągowiec - unikalne miejsce w Polsce, gdzie można znaleźć skamieniałości sprzed 400 mln lat

  • "Jezioro Chańcza" - widok od strony tamy
    Największy zbiornik wodny na terenie województwa świętokrzyskiego
  • Zlewisko dwóch rzek
    Zlewisko dwóch rzek

    Czarna i Łagowica tworzą zlewisko, dające początek sztucznemu zbiornikowi wodnemu - "Jezioru Chańcza" 

  • Szumsko-Kolonia - pola uprawne
    Szumsko-Kolonia - pola uprawne

    Gmina Raków jest gminą turystyczno-rolniczą. Pola uprawne i czyste lasy zajmują większość terenów gminy.

  • Koziel - panorama
    Koziel - panorama

    Zdjęcie wykonane u podnóża góry Zamczysko (422m npm.) w stronę miejscowości Ociesęki

  • Zachód słońca nad
    Zachód słońca nad "Chańczą"

Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

01

Dzisiaj Raków obchodzi swoje 450. urodziny! Dokładnie 27 marca 1567 r. Jan Sienieński – kasztelan żarnowski wydał akt lokacyjny, na podstawie którego na surowym korzeniu założył miasto Raków. Oto jego treść.

W Imię Pańskie. Amen

Ja Jan Sieniński z Sienna, kasztelan żarnowski za przyzwoleniem i przywilejem JKMci założyłem Miasto rzeczone Raków, którego miasta przerzeczonego mieszczanie i potomkowie ich, aby niekiedy przez niej potomki moje nadzwyczaj miast wolnych a osobliwie królewskich zwyczajem nie byli wolności ich, które im, i potomkom ich wiecznie chowane bydź mają, potym prawa i powinności, które mnie i potomkom moim za nie więcej nadto o wyjściu, i dzierżeniu dat wolności których maja dwadzieścia zachować, i oddawać będą powinni na piśmie pewnym, a mocnemu utwierdzeniem podałam, i na wieczne czasy zostawuję – odnajmuję wszystkim wobec, a osobliwie tym, którzy i mieć będą do tego, iż żadnemu z przerzeczonych Rakowian wierze, w której są różni od siebie panować nie chcę(jako jest Rzecz pospolita), ani żadnemi onych potomków i poddanych, także ani sprawcom swoim panować pozwalam, ale owszem każdego z nich, aż się Pan zmiłuje, i wieczność Wiary przywiedzie, przy wierze jego przez się i potomki swoje w pokoju zaniechać obiecuję, wyjąwszy by których z nich pod pokrywką nabożeństwa złości i zuchwalstwa płodził, takiego każdego karać zostawuje, aby Zwierzchność Urzędu przez takowego zelżona nie była.

Od robót i brzemień wszelakich, którekolwiek jedno ludzie na wsiach, i u mieściech na takowe postanowienie mieszkający paniom swoim robić powinni przyrzeczone Rakowiany, i potomki ich przez się, i potomki swoje, na wieczne czasy wyjmuję i wolne czynię, borów i lasów swoich okolicznych (oprócz rodzajnych), które wolne są w dzierżawy, w swoich okolicznych dozwalam im wolnie używać na wszelką potrzebę zawdy. Pasz po groncie moim okolicznym bydłu ich wszelakiemu, i potym potomkom ich pozwalam, i dopuszczam, ku Szumsku, ku Lipinom, ku Chańczy, Ku Potokowi, ku Drogowlom, i za Łagowicą po ko jedne granice dóbr moich tak wzdłuż, jako i wszerz się ściągają, a oni się zgadzać mają z temi namienionymi ut suptra dzierżawami, żeby sobie i mnie szkód temi wygoniski nie czynili w zbożu, i w łąkach, w majętnościach ich wszelkich, tak ruchomych jako i nieruchomych, w domiech, w rolach, w łąkach i ogrodach, i co by jedno swego przy mieście Rakowie mieli mieszczanie i potomkowie ich, na wieczne czasy, a to wedle (…) do tego innych miast pospolicie leżących, tak im, i potomkom ich wolno zawsze będzie, dobra swoje, i potomków moich obrócić i przeprowadzać się do puszczam i pozwalam, rzek wszelakich okolicznych onym i potomkom ich wiecznie i swobodnie podatku używać zawdy dozwalam.

Od  podwód  wszelakich  koniom  i  wozom,  tak  mnie  samemu,  jako  potomkom moim czynię wolnemi na czasy wieczne. Ogrody w tym miejscu im i ich potomkom na wieczne dziedzictwo dawam ku Szumsku, aż do granic Szumskich, ku Lipinom między nami a miasta ku Podgrodziu pod mostek, ten podgrodzki mostek idzie za Łagowicą rzeką ku Chańczy, tak wzdłuż jako i wszerz aż do granic Szumskich, które pole tymże mieszczanom, wolnie puszczam im i potomkom ich wieczyście, a obcemu nikomu znieść nigdy i tej nie odejmować ani potomkom moim żadnym ogólnie o ulicznych jeżeli  tak wiele  przybędzie  towaru, oprócz tego właścicielom  naszym przedać  (…), a żaden dom rynkowy nie ma bydź bez półłankowy roli, łąki i ogrodu. Tamże rozumieć się ma wzdłuż i wszerz hoc loco illegribile. Daję wiecznie wszystkim Rakowianie (…), tegoż przerzeczonego ogroda aż do brzegu prosto. Na prawowania i poprawiania przejazdów (…). Oznaczonym ma bydź zawdy przez nie opatrywana, ani broniona, przez którego z nich też także im potrzebny przejazd pokazał, dopuszczam wszelakich cechów i bractw (…) nie mając grontu mnie i potomkom moim nadanego.

Oprócz tego płacić powinni na każdy kwartał podatek to jest od folwarku grosz jeden, od półłanku roli groszy sześć od każdego ogrodu jeden grosz, od rzeźników jeden grosz, od piekarki jeden grosz (…), kiedy się pobudują w porządku od tego młyny, browar, słodownia, kuźnia, ratusz, dalej i inne pożytki, które są pospolitą (…). Obracać ku swoim pożytkom oprócz gdyby w towarzech przez odbyte będzie im wolno sąsiedzkim otwarzać, a gdyby gościnnem na zboże wodne kazano wypuścić, albo z grobli woda miała uchodzić za oznaczeniem młynarza wszyscy bronić i ratować będą powinni (…). Do czego gnój brać z folwarku mego mogą i ta pomocą dziura zatamowana ma bydź i one miejsca niebezpieczne opatrzyć, a gdzie by nie opatrzyli jednego dnia, tedy innych dni opatrzyć mają (…).

Dla pewniejszej tedy stałej wiadomości wszyscy tego pieczęć moją niżej zamieszczam, i ręką się swą na to podpisuje i przywilej ten mój do akt miejskich wciągnąć pozwalam, jeżeli by przypadkiem jakiem straconym był hoc loco illegribile. Jan Komoraki, Cyprian Rusiecki i wielu innych poczciwych wiary godnych.

Dan 27 dnia marca od narodzenia Jezusowego 1567 roku.

Dariusz Jóźwik

Multimedia

Raków z lotu ptaka - wideo

Raków z lotu ptaka - fotogaleria

Widok na miejscowość Raków. W centralnej części widok na zrewitalizowany rynek, powyżej fragment "Jeziora Chańcza".

Jezioro Chańcza - fotogaleria

Jezioro Chańcza, na zdjęciu pośrodku zbiornik wodny, po bokach plaże i lasy

Realizowane projekty

Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkole podstawowej w Gminie Raków

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości
17 512,00 zł

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w budynku Straży Pożarnej w Szumsku

Zadanie dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości
22 500,00 zł

 

Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Rakówka i części miejscowości Pułaczów

Grafika. Po lewej stronie u góry flaga biało-czerwona, po prawej stronie godło Polski - biały orzeł w koronie na czerwonym tle, poniżej napis "Dofinansowano ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych"

DOFINANSOWANIE 3 500 000 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI
4 247 670,38 zł

ROZBUDOWA SIECI WODOCIĄGOWO- KANALIZACYJNEJ W REJONIE ULICY ŁAGOWSKIEJ W MIEJSCOWOŚCI RAKÓW

Grafika. Po lewej stronie u góry flaga biało-czerwona, po prawej stronie godło Polski - biały orzeł w koronie na czerwonym tle, poniżej napis "Dofinansowano ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych"

DOFINANSOWANIE 807 670,85 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI
807 670,85 zł

Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej-Czyste powietrze,woda,gleba oraz odnawialne źródła energii

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 20 479,76 zł w ramach PROGRAMU DLA GMIN WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO pn. PRACOWNIA EDUKACYJNA W SZKOLE PODSTAWOWEJ” - Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii.

Cyfrowa Gmina

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19
Dofinansowanie w wysokości 
166 320 zł

cyfrowa gmina naklejka szeroka loga

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków

nfosgw         wfosgw

Zadanie w 2022 roku zostało dofinansowane ze środków:
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach – kwota dotacji 21 245,50zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych zadania.
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – kwota dotacji 21 245,50 zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych zadania.

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków w 2023 roku

MKiS  nfosgw         wfosgw

dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w formie dotacji, w kwocie 63 288,00 zł.

PLACÓWKI WSPARCIA DZIENNEGO NA TERENIE GMINY RAKÓW

logotypy placowki wsparcia dziennego

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027

Miejsce realizacji projektu: Gmina Raków
Okres realizacji projektu: 01.01.2024-31.12.2025
Kwota dofinansowania projektu: 2 659 505,65 zł

Placówki Wsparcia Dziennego na terenie Gminy Raków
projekt realizowany przez Gminę Raków w Rakowie w ramach Priorytetu FESW.09.00 Usługi społeczne i zdrowotne,
Działanie FESW.09.05 Wsparcie rodzin oraz pieczy zastępczej.
Numer wniosku: FESW.09.05-IŻ.00-0022/23

Szczegółowe informacje: PLACÓWKI WSPARCIA DZIENNEGO NA TERENIE GMINY RAKÓW

ZAKUP AUTOBUSU DO PRZEWOZU MIESZKAŃCÓW GMINY RAKÓW

dofinansowanie budzet panstwa autobus 350

USŁUGI INDYWIDUALNEGO TRANSPORTU
DOOR-TO-DOOR

FE POWER poziom pl 1 rgb 1

Wniosek o dofinansowanie projektu pt. "Przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu wśród osób z utrudnioną mobilnością w Gminie Raków”, którego inicjatorem jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rakowie uzyskał dofinansowanie w kwocie 384 200,00 zł, które stanowi 100% kwoty projektu.

Wkład Funduszy Europejskich stanowi 84,28% - 323 803,76 zł.

Realizacja projektu będzie trwała w okresie od 01.01.2021 r. do 30.12.2022 r. z trwałością do 31.01.2024 r.

Gmina Raków Przyjazna dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu

Gmina Raków realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. Gmina Raków Przyjazna dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu

Celem projektu jest deinstytucjonalizacja opieki nad 45 osobami potrzebującymi wsparcia  w codziennym funkcjonowaniu (w tym min. 29 K) w tym 3 ON (2K) z terenu gminy Raków poprzez rozwój alternatywnych form stacjonarnej opieki dziennej realizowanej w 4 Klubach Seniora do 30.06.2023r.

Dofinansowanie projektu z UE: 745 264,06 PLN

Dofinasowanie projektu z budżetu krajowego: 61 117,19 PLN

kluby seniora logotypy

Do pobrania: PLAKAT

Modernizacja budynku świetlicy w miejscowości Chańcza wraz z doposażeniem

logotypy ue prow 2014 2020

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja typu "Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne lub kształtowanie
przestrzeni publicznej" pn. Modernizacja budynku świetlicy w miejscowości Chańcza wraz z doposażeniem
mająca na celu wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich poprzez modernizację świetlicy
w miejscowości Chańcza.

współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania
"Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji i kultury powiązanej infrastruktury" 
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 

Nowe perspektywy dla edukacji przedszkolnej w Gminie Raków

01

Gmina Raków realizuje projekt pn. „Nowe perspektywy dla edukacji przedszkolnej w Gminie Raków”.

Celem projektu jest rozszerzenie oferty przedszkoli publicznych dla 141 dzieci (63 Kobiet, 78 Mężczyzn, w tym 1 osoba z niepełnosprawnościami (1 mężczyzna) w wieku 3-6 lat poprzez wprowadzenie dodatkowych zajęć rozwijających jakość edukacji oraz podniesienie kompetencji 5 nauczycieli wychowania przedszkolnego (5 Kobiet) od 01 marca 2024r. do 27 lutego 2026r.

Całkowita wartość projektu: 835 116,78 zł;
w tym wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 743 220,14 zł.

Okres realizacji projektu od marzec 2024r. do luty 2026r.

Miejsce realizacji projektu:
Przedszkole Gminne w Rakowie ul. Łagowska 25, 26-035 Raków;
Oddziały Przedszkolne w Szumsku, Szumsko 42b, 26-035 Raków;
Przedszkole Publiczne w Ociesękach, Ociesęki 63. 26-035 Raków.

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków w 2024 roku

MKiS  nfosgw         wfosgw

dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w formie dotacji, w kwocie 137 000,00 zł.

Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Drogowle

baner 2

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych”

pn. „Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Drogowle”

Mająca na celu poprawę połączenia drogi gminnej z drogą wyższej kategorii poprzez przebudowę odcinka drogi gminnej w miejscowości Drogowle
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszeniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzania energii”

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Całkowita wartość operacji:
275 924,06 zł
Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach PROW na lata 2014 – 2020: 63,63% kosztów kwalifikowanych: 175 570 zł

Gospodarstwa agroturystyczne

Nasza lokalizacja